|
|
کدخبر: ۱۰۰۶۶۹

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با تأیید خبر سفر اردوغان به ایران، از انجام این سفر در آینده نزدیک و همچنین سفر متقابل حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان به آنکارا خبر داد.

به گزارشامیدبه نقل از مشرق نیوز، در تماس با کنک اولان، سخنگوی وزارت امور خارجهترکیه، درباره سفر آینده رجب طیباردوغانبه تهران و روابط دو کشور در مسائل منطقه‌ای و دوجانبه پرسید.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با تأیید خبر سفر نخست‌وزیر این کشور به ایران، از انجام این سفر در آینده نزدیک و همچنین سفر متقابل حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان به آنکارا خبر داد. به گفته آقای اولان، روابط تجاری دو کشور تا سال ۲۰۱۵ به ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید و دو کشور از شرکای مهم تجاری یکدیگر هستند.

کنک اولان درباره تحولات اخیر روابط ایران و ترکیه به خبرنگار ما گفت: «ترکیه و ایران از سال ۱۶۳۹ میلادی، ۵۶۰ کیلومتر مرز مشترک با یکدیگر دارند. روابط سیاسی ایران و ترکیه بر اساس اعتماد متقابل، گفت‌وگو، احترام و حسن همجواری بوده است.

وی افزود: روابط دو جانبه ایران و ترکیه طی سه دهه گذشته دائماً ارتقاء پیدا کرده است. پیش‌زمینه‌های مشترک فرهنگی و تاریخی میان دو کشور در کنار منافع مشترک و روابط همسایگی مناسب، نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده می‌کند.

اولان با یادآوری این نکته که ایران و ترکیه اخیراً دیدارهایی در سطوح بالا انجام داده‌اند که این دیدارها و روابط ادامه خواهد داشت؛ گفت: وزرای خارجه دو کشور از زمان روی کار آمدن دولت جدید در ایران، تقریبا هر ماه یک دیدار دوجانبه داشته‌اند و اکنون نیز نخست‌وزیر اردوغان قصد دارد به ایران سفر کند و رئیس‌جمهور ایران، دکتر حسن روحانی نیز در آینده نزدیک برنامه‌ای برای سفر به ترکیه دارند که این دیدارها در سطوح بالا فرصت خوبی برای گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه و تبیین دیدگاه‌های دو طرف درباره آخرین تحولات منطقه ایجاد می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با بیان اینکه روابط تجاری و اقتصادی دو جانبه ایران و ترکیه نیز طی سال‌های گذشته افزایش خوبی پیدا کرده است، تصریح کرد: میزان تجارت دو کشور طی ۱۰ سال، ۱۰ برابر شده و به ۲۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده است و چشم‌انداز تجارت ایران و ترکیه تا سال ۲۰۱۵ میلادی، تا میزان ۳۰ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

وی گفت: شهروندان ایران و ترکیه نیز می‌توانند آزادانه و بدون نیاز به ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند چنان‌که تنها در سال ۲۰۱۳ میلادی، یک میلیون ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند.

اولان افزود: ترکیه همواره از راه‌حلی صلح‌آمیز برای پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات هسته‌ای حمایت کرده است. از این رو ترکیه از توافق ایران و کشورهای ۱ + ۵ و همچنین توافق برای اجرای آن از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ نیز استقبال می‌کند.»

ارسال نظر