|
|
کدخبر: ۱۰۴۹۵۱

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد که آمریکا توافق ۶ماهه ژنو را به‌نفع خود تفسیر و توصیف می‌کند.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم،محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه اختصاصی با شبکه سی‌ان‌ان با تأکید بر تفسیر نادرست دولت آمریکا از امتیازاتی که دولت ایران در توافقنامه هسته‌ای شش‌ماهه ارائه کرده است، گفت: " ما با برچیدن چیزی موافقت نکرده‌ایم ".

ظریف در گفت‌و‌گو با جیم سیتتو، گزارشگر ارشد امنیت ملی سی‌ان‌ان، اعلام کرده که واژه‌های مورد استفاده توسط کاخ سفید برای توصیف توافقنامه متفاوت از آن‌چیزی است که در متن مورد توافق ایران و دیگر کشورها قید شده است: " تفسیر کاخ سفید امتیازات ارائه شده توسط ایران را کم و تعهدات کشورمان را زیاد جلوه می‌دهد ".

ظریف که برای شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس به سر می‌برد اعلام کرد که دولت اوباما سعی دارد با لحنی که در پیش گرفته تصویر نادرستی ارائه کند.

وی با درخواست از سیتتو برای مطالعه متن اصلیتوافقنامهگفت: " کاخ سفید سعی دارد چنین وانمود کند که این[توافنامه] اساساً به‌معنای برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران است… اگر شما یک کلمه، تنها یک کلمه، در متن بیابید که حتی شبیه برچیده شدن باشد و یا بتوان از آن تعبیر به برچیده شدن کرد، من اظهارات خودم را پس می‌گیرم ".

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: " ما هیچ سانتریفیوژی را برنچیده‌ایم، ما هیچ‌گونه تجهیزاتی را برنچیده‌ایم، ما صرفاً اورانیوم بالای ۵ درصد را غنی‌سازی و تولید نمی‌کنیم ".

ظریف به وجود فشار در هر دو طرف اشاره کرد، که شامل فشار‌های کنگره برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران است؛ فشارهایی که تهران هشدار داده می‌تواند هرگونه شانس موفقیت در گفت‌و‌گوها برای نیل به توافقنامه هسته‌ای بلندمدت را تباه سازد.

وی با بیان اینکه روز چهارشنبه در مجلس ایران اظهار شده بود تا به سؤالات نمایندگان پاسخ دهد، گفت: " همه ما با مشکلات، مخالفت‌ها، نگرانی‌ها و بدگمانی مواجه هستیم ".

وی در پاسخ به سؤالی درباره رابطه‌اش با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، آن را بسیار سخت توصیف کرد: زیرا " هر دو ما با باری سنگین به مذاکرات وارد می‌شویم ".
وزیر امور خارجه کشورمان گفت که پیشرفت‌ حاصل شده است اما " هنوز برای سخن گفتن درباره اعتماد زود است ".

وی درباره اقدام بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، برای بازپس‌گیری دعوت از ایران گفت: " ما از نحوه تعامل با ایران راضی نیستیم. این امر اعتبار سازمان ملل یا دفتر دبیرکل را بالا نبرد ".

ظریف اظهار امیدواری کرد که گفت‌و‌گوهای سوریه موفقیت‌آمیز باشند اما از گروه‌های اپوزیسیون سوریه و حامیان آنها که مخالف حضور ایران در گفت‌و‌گوهای ژنو بودند، به‌دلیل اشاعه تروریسم و سعی برای تحمیل اراده‌شان به مردم سوریه انتقاد کرد.

وی در تشریح حمایت ایران از دولت سوریه گفت: " ایران خود را در موقعیتی یافته که در آن خطر برجسته و بسیار جدی تروریسم، افراطی‌گری و تنش‌های فرقه‌ای از بیرون به سوریه تزریق شده و محیط بسیار خطرناکی را در این کشور پدید آورده است ".

از نظر ظریف، توافق بین سوری‌ها که یک دولت منتخب دموکراتیک را به ثمر خواهد آورد، تنها راه‌حل بحران است. وی این ادعا را که با حضور اسد در قدرت و نامزدی وی امکان برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه وجود نخواهد داشت، رد کرد.

کری روز گذشته(چهارشنبه) اعلام کرده بود که " هیچ راهی " برای ایفای نقش اسد در دولت انتقالی وجود ندارد.

ظریف گفت: " چرا نباید دراین‌باره صحبت نکنیم؟ چرا به سوری‌ها اجازه نمی‌دهیم که درباره اینکه چگونه می‌توانند انتخاباتی آزاد و منصفانه برگزار کنند، صحبت کنند؟ چرا افراد می‌خواهند برنامه‌ای را تنظیم و آن را به مردم سوریه تحمیل کنند ".

وی در پاسخ به سؤالی درباره دیدار از آرامگاه شهید عماد مغنیه، از فرماندهان حزب‌الله، در لبنان که با انتقاد جان کری، وزیر خارجه آمریکا، مواجه شد گفت که این امر باید در قیاس با شرکت هیأت آمریکایی در مراسم دفن آریل شارون، نخست وزیر پیشین اسرائیل، که در زمان قتل‌عام صبرا و شتیلا وزیر دفاع بود، مشاهده شود.

ظریف با توصیف مغنیه به‌عنوان نماد مقاومت در برابر اشغال اسرائیل گفت: " این تصمیم بر اساس نگرش‌ها و عقاید ملی اتخاذ شده است. " وی همچنین با تأکید بر مسئولیت شارون در کشتار فلسطینی‌ها و لبنانی‌ها در صبرا و شتیلا گفت: " من اعتقاد دارم که صبرا و شتیلا جنایت علیه بشریت است ".

ارسال نظر