|
|
کدخبر: ۱۴۴۸

از همان روزهای اولی که دید و بازدیدهای حسن روحانی با وزرای احمدی‌نژاد آغاز شد، همه برای ارائه گزارش نزد رئیس‌جمهور منتخب رفتند. از مصطفی محمد‌نجار که اولین وزیر دیدارکننده بود تا سردار احمد وحیدی وزیر دفاع که همین اواخر به دیدار روحانی رفت. در این بین خبری از وزیر اطلاعات نبود تا اینکه دیروز طلسم بی‌خبری از دیدار مصلحی با روحانی شکست. وزیر اطلاعات که از جلسه هیات دولت خارج می‌شد در جمع خبرنگاران حاضر شد و در این‌باره گفت: من هم با آقای روحانی دیدار کردم و اولین نفر هم بودم.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از ایسنا، قانون با ذکر این مقدمه ادامه داد: این در حالی است که خبر دیدار هر کدام از وزرای دولت احمدی‌نژاد با رئیس‌جمهور منتخب بلافاصله در رسانه‌های عمومی منعکس می‌شد و هم در سایت اختصاصی رئیس‌جمهور منتخب انتشار می‌یافت. با این حال خبر دیدار حیدر مصلحی و رئیس جمهوری منتخب در هیچ رسانه‌ای نیامد و حتی اشاره کوچکی نیز به آن نشد.

چرایی اهمیت یک دیدار

دیدار حیدر مصلحی و حسن روحانی از آن جهت مهم است که وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد در اقدامی بی‌سابقه و قبل از انتخابات، هاشمی و خاتمی را مورد حملات تند خود قرار داد. این موضع‌گیری علنی با تحلیل‌ها و تفاسیر مختلفی روبه‌رو شد و برخی سخنان مصلحی را پیامی برای این دو چهره حامی روحانی قلمداد کردند. گرچه‌ مصلحی در زمانی هاشمی و خاتمی را مورد هجمه لفظی قرار داد که هاشمی هنوز در انتخابات ثبت نام نکرده بود ولی روحانی می‌گوید که پیروزی خود در انتخابات را مدیون حمایت‌های این دو چهره می‌داند.

مصلحی در سخنان خود با اشاره به اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایام انتخابات گفته بود: کسی که خود را پیشگوی حوادث۸۸ عنوان می‌کند و می‌گوید " من گفتم، من بیانیه دادم " در حقیقت پیشگویی نکرده است. ما اطلاعات دقیقی داریم که این آقا در فتنه دست داشته است.

وی همچنین خطاب به سید محمد خاتمی با اظهاراتی تند گفت: کسی که جزو سران فتنه بوده و انقلاب و نظام به دلیل یک‌سری ملاحظات او را مانند آن دو تن دیگر چندان محصور نکرده و به او آزادی عمل داده است، امروز امر بر او مشتبه نشود که انقلاب یادش رفته این آقا در فتنه چه نقشی ایفا کرده است.

دفاع منتقد هاشمی از هاشمی

سخنان وزیر اطلاعات واکنش‌های مختلفی را در پی داشت اما در این میان مواضع برخی چهره‌های اصولگرا بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفت.

انتقاد احمد توکلی منتقد قدیمی هاشمی رفسنجانی از حیدر مصلحی از آن جمله مواضع جالب توجه بود. احمد توکلی درباره سخنان اخیر وزیر اطلاعات گفت: کسی که عهده‌دار مسئولیت وزارت اطلاعات است حتما می‌داند که موضع‌گیری وزیر این وزارتخانه در خصوص مسائل سیاسی با ماده ۲ قانون تاسیس وزارت اطلاعات مصوب سال ۱۳۶۲ مجلس شورای اسلامی‌ ناسازگار است.

وی افزود: البته مواضع بنده در قبال آقای هاشمی‌ مواضعی تاریخی است و همه آن را می‌دانند. من همچنان یکی از منتقدان آقای هاشمی‌رفسنجانی هستم و حوادثفتنه ۸۸ بر این انتقادات افزود اما وزیر اطلاعات وظیفه قانونی‌اش در خصوص تامین امنیت و آرامش در جامعه است و باید از اظهار نظرها و اتخاذ رویکردهایی که بوی سیاسی می‌دهد، پرهیز کند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: سخنانی که اخیرا وزیر اطلاعات درباره رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته نوعی برداشت سیاسی را با خود به همراه داشته است و البته با مواضعی که رهبر معظم انقلاب در خصوص آقای هاشمی‌گرفته‌اند، ناسازگار است.

تهدید به احضار

و البته توکلی در این راه تنها نبود. دیگر همکار اصولگرای وی در مجلس نیز به دفاع از هاشمی و خاتمی برخاست. علی مطهری صریح‌اللهجه سخنان مصلحی را تنش‌زا خواند و او را تهدید کرد که به مجلس احضار می‌شود.

این انتقاد در حالی بیان شد که وزیر اطلاعات در بیلان تذکرهای مجلس به دولتمردان، کمترین هشدار را گرفته بود. علی مطهری گفت: حرف‌های وزیر اطلاعات، شائبه تشویش اذهان عمومی‌و تنش‌زایی را به وجود می‌آورد. همین‌ که مقام دولتی به‌ویژه وزیر اطلاعات هشدار داده‌اند که فتنه‌ای در راه است، ناخواسته می‌تواند بسترساز ایجاد فتنه شود. وزیر اطلاعات باید با تدبیر بیشتری حرف بزند. این‌طور صحبت کردن درباره آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که از ذخایر نظام و انقلاب هستند، امر پسندیده‌ای نیست.

وی افزود: در چارچوب وظایف قانونی وزیر اطلاعات، حصر برخی افراد، موضوعی نیست که ایشان مجاز باشند در سخنانشان به‌ صراحت به آن اشاره و شخصیت دیگری را تهدید به حصر کنند. آقای مصلحی با سخنان اخیرشان طوری درباره حصر حرف زده‌اند که انگار با نوعی لطف به آقای خاتمی‌گفته‌اند که تا به حال حصرشان نکرده‌ایم. این در حالی است که «حصر» نیازمند مقدمات قضایی و حکم رسمی‌و قانونی نهادهای مسئول است.

بازی مصلحی در زمین هاشمی

اظهارات مصلحی در آستانه انتخابات تند بود که حتی صدای شخصی مثل اسفندیار رحیم‌مشایی که رقیب شماره یک هاشمی در انتخابات به حساب می‌آمد نیز بلند شد. وی درباره اظهارات وزیر اطلاعات درباره عملکرد و فعالیت‌های هاشمی‌در انتخابات پیشین ریاست جمهوری گفت: من خیلی با نظرات آقای مصلحی در این برهه از زمان موافق نیستم چرا که با این اظهارات از آرای احمدی‌نژاد کاسته و به سبد آرای هاشمی‌ افزوده شد.

در دیدار مصلحی و روحانی چه گذشت؟

در هر صورت حیدر مصلحی زیرکی به خرج داد و درست در زمانی که روحانی و اطرافیانش سرگرم شادی‌های بعد از پیروزی در انتخابات بودند به دیدار رئیس‌جمهور منتخب رفت و با تاخیر سه هفته‌ای خبر این دیدار را رسانه‌ای کرد. مسلما وزارت اطلاعات یکی از زمینه‌ها و ابزارهای مهم برای تحقق شعارهای انتخاباتی روحانی درباره حقوق ملت است.

قطعا انتخاب گزینه‌های مناسب برای ۴ وزارتخانه اطلاعات، کشور، ارشاد و علوم در کابینه روحانی می‌تواند بیانگر نوع نگاه دولت جدید به حقوق قانونی شهروندان ایرانی باشد. از این‌رو طبیعی است که افکار عمومی انتشار هر خبری در این زمینه را با حساسیت ویژه‌ای پیگیری کنند. در هر صورت جامعه انتظار دارد تا دفتر روحانی در انتشار به‌هنگام این قبیل خبرها حساسیت بیشتری نشان دهد.

ارسال نظر