|
|
کدخبر: ۱۴۸۹۴۸

نامه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا خطاب به بان کی مون؛

خبرگزاری تسنیم: اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا نامه ای سرگشاده را خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشتند و در این نامه توهین به رئیس جمهور کشورمان و گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر را محکوم کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری تسنیم، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا طی نامه ای سرگشاده ای خطاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گزارش احمد شهید که چندی پیش در رابطه با حقوق بشر در ایران منتشر شده بود را محکوم کردند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای بان کی مون
دبیر کل محترم سازمان ملل متحد،

ﻓﺮض اﯾﺰد ﺑﮕﺬارﯾﻢ و ﺑﻪ ﮐﺲ ﺑﺪ ﻧﮑﻨﯿﻢ و آﻧﭽﻪ ﮔﻮﯾﻨﺪ روا ﻧﯿﺴﺖ ﻧﮕﻮﯾﯿﻢ رواﺳﺖ
(حافظ)

با کمال مسرت فرا رسیدن روز جهانی نوروز و آغاز سال ۱۳۹۳ خورشیدی را به جناب عالی، ملت های حوزه تمدنی نوروز و همه ملت های جهان تبریک می گوییم. آرزومندیم تا در سال جدید و با آغاز بهار، شاهد گسترش صلح، عدالت، نوعدوستی، خاموشی شعله های جنگ و فتنه های بین المللی، و ارج نهادن به حقوق ملت ها و فرهنگ ها باشیم.

به نمایندگی از بزرگترین تشکل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور با قریب به یک هزار عضو در سراسر اروپا با شما سخن می گوییم و معتقدیم که جوانان آزادیخواه سراسر جهان نیز در این کلام با ما همدل هستند. حضور ما در کشورهای مختلف اروپای مجالی پیش آورده تا به دور از جنجال های رسانه ای دنیا مستقلاً به داوری آنچه به نام حقوق بشر و قوانین بین المللی بر ملت ایران تحمیل شده بنشینیم.

در ابتدا مایلیم تا حضرتعالی را به نشانه هایی از دین و فرهنگ مان رهنمون شویم. ما مسلمانان به خدایی باور داریم که بیش از یک صد بار در کتاب آسمانی مان قرآن، خدایی مهربان با تمامی بشر و نه صرفا مومنان از او یاد شده، و ما ایرانیان از فرهنگی چند هزار ساله و صلح دوست بر آمده ایم که پاسدار حقوق بشر بوده و هست.

جناب آقای دبیر کل،

به عنوان نسل جوان و آینده ساز ایران اسلامی، به نام عزت و اقتدار ملی، مبتنی بر چارچوب حقوق بین الملل و در قالب اعلامیه ها و منشورهای بین المللی، وارونه نمایی وضع حقوق بشر در ایران توسط شما و دخالت در امور داخلی و توهین به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران را محکوم می نماییم. همچنین گزارش حقوق بشری! ارائه شده توسط آقای احمد شهید را به دلایل متعددی منصفانه ندانسته و دارای جهت گیری خاص سیاسی می دانیم. ایرادات اساسی به متدولوژی، عدم توجه به آموزه های شریعت، تکیه بر گفته های معاندان نظام اسلامی در جهت تکمیل گزارش، ذکر موارد نادر و متاسفانه در برخی موارد دروغ، برجسته سازی گزینشی و گفتن بخشی از حقیقت، مواردی است که این گزارش را از مسیر انصاف دور نموده است.

جناب آقای رئیس،

مایلیم به ذکر موضوعی مرتبط با حقوق بشر بپردازیم و مصرانه منتظر ارائه پاسخ کتبی شما خواهیم ماند. تحریم هایی که ظاهرا با هدف اثرگذاری بر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران اعمال شد، عمدتا سبب ساز افزایش رنج های طبقه غیربرخوردار، ممانعت در تأمین نیازهای دارویی برای بیماران و در کمال شگفتی حتی تحریم دانشگاه ها و دانشمندان و دانشجویان ما نیز شده است.

پیامدهای این تحریم ها شامل ما دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور نیز بوده و تاثیری شگرف بر قضاوت و نگاه ما نسبت به سازمان های بین المللی مدعی حقوق بشر داشته است. علی رغم قوانین بین المللی و داخلی کشورهایی که ما شاغل به تحصیل در آنها هستیم، اخلال در مبادلات مالی، عدم صدور یا تمدید ویزا و عودت دانشجویان به ایران در میانه دوره تحصیل به بهانه های نادرست، عدم افتتاح حساب های بانکی برای دانشجویان ایرانی، عدم صدور ویزا جهت شرکت در کنفرانس های علمی و کارگاه های آموزشی، و همچنین عدم ملاقات خانواده های دانشجویان با آنها در کشورهای اروپایی به بهانه تحریم ها، نمونه هایی فراموش نشدنی هستند که جایگاه سازمان های حقوق بشری و به ویژه سازمان ملل متحد را در دید ما دانشجویان به چالشی اساسی کشانده است. مدارک معتبر چنین رفتارهایی قابل ارائه به نمایندگان احتمالی تعیین شده از سوی حضرتعالی در صورت علاقمندی به ورود به این مسائل می باشند.

عالیجناب،

نمونه های بسیاری از دوگانگی رفتار نهادهای بین المللی و دولت ها در موضوع حقوق بشر در اذهان ملت ها ثبت شده اند. امیدواریم در این مورد خاص، پاسخ روشنی به سؤالات مان ارائه فرموده و کوششی جدی در راه اصلاح موارد مطروحه از شما شاهد باشیم. وجدان بیدار ملت ها قضاوت گر اقدامات شما به عنوان بالاترین مقام سازمان ملل متحد است. در پایان به اطلاع می رسانیم که این نامه سرگشاده بوده و جوانان هم وطنمان را به قضاوت پاسخ شما دعوت می نماییم.

با احترام
اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا
بهار ۱۳۹۳ / مارس ۲۰۱۴

انتهای پیام /

ارسال نظر