|
|
کدخبر: ۱۴۹۰۴۴

یادداشت / سعید نجیبا

خبرگزاری تسنیم: بانک جهانی می گوید سال ۲۰۱۴ میلادی، سال رشد اقتصاد جهانی خواهد بود. این بانک سال پیش رو را نقطه عطفی در اقتصاد جهانی دانسته و تأکید کرده است که ریاضت مالی و بی ثباتی سیاسی دیگر به شدت سال های گذشته گریبان قدرت های اقتصادی را نخواهد گر

■ در حالی که سخنان نوروزی رئیس جمهور، دکتر حسن روحانی، در یک زمینه تیره و تار، مکرراً با «فغان کلاغ» ها همراه شد، با قتل یکی از مرزبانان ایرانی آغاز گردید، با درگذشت بزرگان و علما هم عنان شد، و با اعلام کم آبی فراگیر در اغلب استان ها مقارنت یافت، به نظر می رسد که مردم ایران، به قاعده «سالی که نکوست از بهارش پیداست»، آماده اند تا به سال ۹۳، «فال بد» بزنند.

■ در این حال، گوش های فرهنگ عوام برای شنیدن سایر چشم اندازها به سال نود و سه تیز می شود.

■ پیش بینی نسبتاً دقیق فدرال رزرو از چشم انداز اقتصادی سال ۲۰۱۴ نشان از وخامت اقتصاد کشورهای نفتی دارد. بر این اساس، احتمالاً، ارزش دلار در سال پیش رو افزایش خواهد یافت؛ در نتیجه، قیمت کالاهای ارزش گذاری شده به دلار گران تر می شود. هم چنین، فراوانی عرضه در بازارهایی مانند نفت و ذرت موجب کاهش قیمت این کالاها خواهد شد. این اقتصاددانان تأکید دارند که: «با توجه به هم زمانی افزایش تولید نفت در امریکا و احتمال بازگشت نفت ایران و لیبی به بازار، ما شاهد افزایش ریسک ناشی از فراوانی عرضه نفت خواهیم بود». از این رو، آن ها به این باور رسیده اند که نفت در سال آینده به زیر ۸۰ دلار سقوط کند. هم چنین، اقتصاددانان پیش بینی می کنند، قیمت طلا نیز در بازارهای جهانی کاهش داشته باشد. در سال گذشته میلادی(۲۰۱۳)، طلا حدود ۲۷ درصد کاهش داشت.

■ در عین حال، بانک جهانی می گوید سال ۲۰۱۴ میلادی، سال رشد اقتصاد جهانی خواهد بود. این بانک سال پیش رو را نقطه عطفی در اقتصاد جهانی دانسته و تأکید کرده است که ریاضت مالی و بی ثباتی سیاسی دیگر به شدت سال های گذشته گریبان قدرت های اقتصادی را نخواهد گرفت.

■ عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف عرب، سال آینده را این گونه پیش بینی کرده است: «سال جدید، شاهد افزایش پدیده جنگ فرقه ای و توسعه جغرافیایی آن خواهیم بود، هم چنین، مرزهای بین المللی در این باره بیش از پیش از بین خواهد رفت، و امتداد جنگ سوریه به لبنان و اردن و شاید کشورهای خلیج فارس نیز کشیده خواهد شد. مصر در سال جدید شاهد بی ثباتی بیشتر خواهد بود. بشار اسد حداقل تا دو سال آینده در رأس قدرت سوریه باقی خواهد ماند. از محبوبیت اردوغان نخست وزیر ترکیه و معجزه اقتصادی وی کاسته خواهد شد». او در پایان در یک جمله گفته است: «چهره سال آینده بسیار سیاه است، سال آینده شاید خون بارتر از سال های قبل خود باشد».

■ محمد حسنین هیکل، نویسنده و روزنامه نگار معروف مصری، سال آینده را برای کشورش «سال سرنوشت» پیش بینی کرد و گفت یا مصر می تواند روی پای خودش بایستد و جایگاه تاریخی و منطقه ای خود را بازیابد یا این که دچار یک شکست تاریخی شده و به قهقرا خواهد رفت. هم چنین، وائل الحلقی نخست وزیر سوریه گفت، سال آینده «سال پیروزی بر تروریسم» خواهد بود. سوریه از سال ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی های مرگبار بوده است که تاکنون، هزاران نفر در اثر آن کشته یا مجروح یا آواره شده اند.

■ یک پیش گوی مراکشی[!!!] که گفته می شود پیش گویی درباره حوادث۱۱ سپتامبر را هم در کارنامه خود دارد، هم گفته است: انقلاب های عربی تا سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه خواهد یافت، و سپس، به برخی از کشورهای اروپایی منتقل خواهد شد. این پیش گوی مشهور عرب درباره آینده امریکا گفته است: امریکا شروع به پس رفت اقتصادی و، سپس، فروپاشی خواهد کرد، و بازارها با شکست و رکود روبه رو خواهد شد. به گفته او، همین وضع موجب می شود شاهد تظاهرات و اعتراض ها در خیابان های لس آنجلس و نیویورک باشیم. این جناب پیش گو، هم چنین گفته است: در آینده نزدیک، دلار امریکا حدود ۹۰ درصد ارزش خود را از دست خواهد داد!

■ این پیش گوی مراکشی در مورد دیگر مناطق جهان نیز حرف هایی زده است که مسؤولیت آن ها را باید به عهده خودش گذاشت؛ مثلاً، گفته است: در هند حمام خون به راه می افتد، یک آتشفشان مملو از دود سیاه در مرکز لبنان سر بر می آورد و، سپس، این کشور به دو بخش تقسیم می شود. اسرائیل نیز شاهد حملاتی از شرق و غرب خواهد بود. خیل عظیمی از زنبورها به ظهور می رسند که منبع آن مشخص نیست. دانشمندان به داروهای جدیدی برای بیماری های لاعلاج مثل ایدز و سرطان دست خواهند یافت و نیز مخلوقات تازه ای در خارج از منظومه شمسی کشف خواهد شد.

■ گروهی از جادوگران منطقه امریکای لاتین نیز ضمن پیش گویی های خود یک پیش بینی سیاسی هم کرده و گفته اند فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا احتمالاً، در سال آینده فوت خواهد کرد!

░▒▓ از یک دید وسیع تر…

■ تصور کنید که یک فروشنده دوره گرد، به مغازه ها، نایلون دسته دار می فروشد. این فروشنده، به مرور که می فروشد، به این نتیجه می رسد که اگر از هر ده مغازه، یکی از من خرید کند، آن روز، روز خوبی خواهد شد.

■ اگر روزی، ده مغازه را رد کند و چیزی نفروشد، نگرش او نسبت به آن روز تغییر می کند. گمان می کند که آن روز، روز بدی است.

■ او شروع به احساس ترس از یک روز بد می کند، و کم کم صدایش می لرزد و کالایش را درست تبلیغ نمی کند و دیگر کار معمولی اش را نمی تواند درست انجام دهد.

■ او شروع به فکر کردن در مورد «روز بد» می کند، به جای آن که درست به مشتری گوش دهد.

■ با این احساس، دیگر همه اطمینان داریم که آن روز برای او روز بدی خواهد شد. ناامیدی او، حتی، باعثمی شود که روز، حتی، از اول بدتر و بدتر شود. پس از چند ساعت، متوقف می شود، و دیگر کاری نمی کند. حالا اعتقاد قبلی اش «ثابت شده است». و باز، فردای او با این اعتقاد راسخ تر شروع می شود که «اگر ده مغازه را رد کند و چیزی نفروشد، آن روز، روز بدی است».

■ پس، داشتن اعتقادات، تأثیر مستقیمی بر عملکرد ما دارد، و در بین انواع اعتقادات ما، آن دسته از اعتقادات که منجر به نگرش مثبت می شود، نقش مهمی خواهد داشت.

فی المثل، «نگرش مثبت و فعال» نسبت به کلیت دنیا و تقدیر الهی و «توکل فعال» به خداوند، در مقابل، «نگرش منفی» بدشگونی، می تواند شرایط شما را اساساً تغییر دهد، و، حتی، یک وضعیت نامساعد فعالیت را مساعد آن فعالیت سازد، یا بر عکس. ما گاهی با قربانی و حلق آویز اعتقادات بی ربط خود می شویم.

░▒▓ ده فکر و ذکر برای ”تفکر مثبت“

■ آنچه به لحاظ اخلاقی و عملی مهم است، اتخاذ باورهایی است که به ایجاد آینده ای روشن تر و به تر کمک کند.

■ شاید گفتن جملاتی مانند «امروز روز خوبی نبود» که مسؤولیت را از دوش شما بر می دارد، موقتاً شما را آرام کند، ولی، تأثیر مثبتی بر وضع شما نخواهد داشت و شما را به نشست و انتظار بیهوده کشیدن تشویق کند.

■ اعتقادات و افکار منفی، فقط شما را به یک چرخه نزولی گرفتار می کند که در آن، شکست، آسان تر از پیروزی خواهد بود.

■ اعتقادات قوی، می تواند شما را در یک چرخه صعودی قرار دهد، که در آن، موفقیت آسان تر به نظر برسد.

■ فکر می کنم، به جای گفتن جملاتی مثل این که «امروز روز بدی است» یا «اوضاع خراب است»، بهتر است جملاتی مانند این جملات را با خود مرور کنید:

۱. همیشه برای یک هدف عمل می کنم: رضای خدا.

۲. من مسؤول اعمالم هستم، نه نتایج. «ما مأمور به تکلیف هستیم» نه نتیجه.

۳. به فکر گذشته نباش، که گذشته است، امروز را دریاب.

۴. توجه به بازخوردهای مثبت و منفی، برای متکبرتر شدن یا ناامیدتر شدن نیست، برای تنظیم بهتر اقدامات آینده است.

۵. ناکامی های من، فروتنی من را می افزاید و به من می گوید که برای رسیدن به هدف، باید بیشتر تلاش کرد.

۶. بیشتر از شکست هایم پند می گیرم تا موفقیت هایم.

۷. همه چیز، یک دفعه، به دست نمی آید، قدم به قدم. قدم به قدم. قدم به قدم.

۸. کارم مهم است، اما، خودم از آن مهم ترم. رضای خدا از هر دو مهم تر.

۹. من به توانمندی های ذهنی و جسمی خودم، و یاری خدا تمرکز و توکل دارم.

۱۰. من با دیگران، در امور خیر مسابقه می دهم. باید مراقب باشم تا از دیگران عقب نیفتم.

(همراه با برداشت هایی از جام جم و جفری جیمز)

■ هوالعلیم

ارسال نظر