|
|
کدخبر: ۱۵۹۷۰۷

مشروح / در جمع دانشجویان مشهدی مطرح شد

خبرگزاری تسنیم: معاون اول دولت اصلاحات در مشهدمقدس گفت: شرط پیروزی در انتخابات مجلس این است که جریان اصلاح طلبی و اعتدال با هم به تفاهم رسیده و با یک لیست به اجماع برسند، البته مبنا هم در این راستا باید شایسته سالاری باشد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازمشهدمقدس، محمدرضا عارف دقایقی پیش در همایش " نقش تاریخی گفتمان اصلاح طلبی " در محل دانشگاه فردوسی این شهر، با اشاره به مشارکت ۷۳ درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: تفکر اصلاح طلبی در این پیروزی نقش مهمی داشت و به دنبال این پیروزی سرمایه اجتماعی عظیمی خلق شد.

وی افزود: ما در انتخابات اخیر مشارکت ۷۳ درصدی مردم عزیزمان را داشتیم و مردم یک بار دیگر پایبندی خود را به کشور، انقلاب و آرمان های انقلاب نشان دادند و از این رو سرمایه اجتماعی عظیم خلق شد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان تصریح کرد: وظیفه تفکر اصلاحات در حفظ سرمایه اجتماعی در ابتدا حفظ این سرمایه و در وهله دوم ارتقا بخشیدن سرمایه اجتماعی است.

وی گفت: خوشحال هستیم به خاطر پیروزی انتخابات در سال گذشته و خرسندی بیشتر از این است که در حالی جشن گرفتیم که همه در این جشن احساس پیروزی می کردند، این جشن بزرگ نشان داد که مردم بهتر از هر نهادی می توانند امنیت را حفظ کنند و جشن پیروزی آرام بگیرند.

عارف تصریح کرد: در مورد حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی دو نکته مهم قابل ذکر بوده، بخشی از حفظ سرمایه اجتماعی به عهده دولت است که باید بر مبنای شعار خود به خواسته های مردم جامه عمل بپوشاند، نمی خواهم به گذشته برگردم ولی می دانید که دولت تدبیر و امید در چه شرایطی روی کار آمد و اگر عزم ملی در حمایت از دولت ایجاد شود اهداف محقق می شود.

باید مذاکره کنندگان را حمایت کنیم

وی افزود: دولت برنامه خود را در سیاست خارجی با جدیت دنبال می کند، باید گفت در استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای در کشور، کمترین اختلاف ها در جریان ها وجود دارد چراکه این حق مسلم ماست اما مسئله چگونگی رسیدن به آن است.

معاون اول دولت اصلاحات تصریح کرد: انقلاب و فرهنگ ما ظرفیت لازم را برای مذاکره دارد و با تعامل با دنیا به حق مسلم خود می رسیم و دولت و گروه مذاکره کننده باید حمایت شوند و با پشت گرمی مردم پشت میز مذاکره حاضر شوند و همچنین دانشجویان نیز باید مذاکره کنندگان را حمایت کنند تا به اهداف خود برسند.

وی با اشاره به مسائل اقتصادی کشور تأکید کرد: دولت جدید در حالی روی کار آمد که رشد منفی را در حوزه اقتصادی داشتیم، قرار است شاخص ها تغییر مسیر دهد و باید گفت رویکرد دولت در بخش اقتصادی رویکرد خوبی بوده و امیدواریم عملیاتی شده و آثار خوب آن را شاهد باشیم.

هدفمندی یارانه ها پروژه ای ملی است نه دولتی

وی با اشاره به اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت: فاز دوم هدفمندی یارانه ها قرار شد با ارزیابی عملکرد فاز نخست انجام شود، باید توجه داشت که هدفمندی یارانه ها پروژه ملی بوده نه پروژه دولتی؛ آنچه از موافقان و مخالفان انتظار می رود این است که در بهینه سازی فاز دوم هدفمندی کمک کنند، خوشبختانه دولت با رویکرد و اقدام داوطلبانه بدون آن که بخواهد به بخش خاصی از جامعه تحمیل کند قصد انصراف را آغاز کرده و باید دولت را حمایت کرد.

عارف با اشاره به بند ۴ سیاست های اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: در بند ۴ این سیاست به استفاده از ظرفیت هدفمندی یارانه ها اشاره می کند و مسائلی نظیر اشتغال زایی و افزایش تولید و کاهش شدت انرژی مورد توجه قرار می گیرد؛ باید افزایش تولید داشته باشیم و مشکل بیکاری را حل کنیم.

وی تأکید کرد: نرخ بیکاری دانشجویان و فارغ التحصیلان وضعیت ناامیدکننده ای دارد و اگر این روند ادامه پیدا کند بیش از ۱۰ میلیون فارغ التحصیل بیکار خواهیم داشت، همچنین در حوزه جهت گیری کاهش شدت انرژی نیز باید گام برداشته شود و مسئله دیگر که دغدغه دولت نیز به شمار می رود رسیدن به شاخص های عدالت اجتماعی است.

عارف افزود: عدالت اجتماعی یکی از ارزش های انقلاب و نظام بوده و باید در این پروژه نیز به عنوان پروژه ای ملی که همه در آن سهیم هستند دولت را حمایت کنیم.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید با عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: بحثدیگر در نامگذاری امسال بوده و مقوله فرهنگ که مسئله بسیار مهمی است باید گفت دانشگاهیان در آن نقش مهمی دارند، انقلاب ما انقلاب فرهنگی بوده و زیربنای همه بخش ها فرهنگ بوده و بخشی کلیدی است که البته باید گفت فرهنگ باید با محوریت بخش غیر دولتی باشد.

عارف افزود: به نظر می رسد اگر دولت تسهیلات لازم را فراهم کند و نظارت عالیه داشته باشد مردم می توانند فرهنگ را مدیریت کنند. چرا که ما در حوزه فرهنگ آسیب داریم و امیدواریم این نامگذاری سبب شد در بخش فرهنگی شاهد تحول باشیم و البته می توانیم از این سرمایه اجتماعی خلق شده در این مسیر استفاده کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: مهمتر از حفظ سرمایه اجتماعی آنچه به عنوان تفکر اصلاح طلبی باید گفت ارتقای این سرمایه است، در انتخابات گذشته ۷۳ درصد شرکت کردند و بیش از ۲۰ درصد رأی ندادند، باید مطالعه کنیم که علت عدم این حضور چیست تا در انتخابات بعدی بیش از ۷۳ درصد حضور پیدا کنند.

برنامه ریزی برای حضور ۸۰ درصدی در انتخابات مجلس

عارف تأکید کرد: بنده به عنوان عضو کوچک و معلم شما دانشجویان می گویم که برای انتخابات سال آینده باید برای حضور ۸۰ درصدی مردم و مشارکت آنها در انتخابات برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: رویکرد ما در ارتقای سرمایه اجتماعی بوده تا انتخاباتی بهتر و باشکوهتر از سال ۹۲ را در سال ۹۴ شاهد باشیم که البته دانشجویان با عنوان پیشتازان این عرصه نقش مهمی برعهده دارند.

عارف با تأکید براینکه دولت باید به مسئله شفافیت اطلاعات در تمام بخش ها توجه ویژه کند گفت: اگر شفافیت اطلاعات در تمام بخش ها باشد دیگر شاهد فساد و پرونده هایی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم نخواهیم بود.

معاون اول دولت اصلاحات گفت: ما با یک پروژه نیمه تمام روبرو هستیم که فاز نخست این پروژه را در انتخابات گذشته شاهد بودیم و فاز دوم آن در سال آینده در انتخابات مجلس است.

وی ادامه داد: به دنبال برنامه مدون و راهبردی هستیم و برنامه راهبردی داریم و براین باوریم که اگر این سرمایه اجتماعی حفظ شود پیروزی ما در انتخابات ما در مجلس قطعی است.

شرط پیروزی در انتخابات مجلس از نگاه عارف

عارف تصریح کرد: شرط پیروزی در انتخابات مجلس پیش رو این است که جریان اصلاح طلبی و اعتدال با هم به تفاهم برسند و با یک لیست به اجماع برسند البته مبنا هم شایسته سالاری است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آنچه مهم است باید نگاه به آینده داشته باشیم و جریان اصلاحات باید دولت تدبیر و امید را حمایت و با پیروزی در صحنه های سیاسی حاضر شود.

وی تأکید کرد: نگاه ما اصلاح طلبان همیشه شعار زنده باد است و انشاءالله که همیشه شما دانشجویان سرزنده وشاد باشید.

معاون اول دولت اصلاحات اظهار کرد: گفتمان اصلاحات گفتمان خرد و خردورزی است که باید قالب باشد و بنیاد امید ایرانیان نیز با این هدف شکل گرفت، اصلاحات یعنی حاکمیت ارزش ها و قانون اساسی منتها رویکرد ما در این حاکمیت با نگاه اصلاح طلبانه است. یعنی اصلاح با سازوکارهای قانونی.

وی گفت: نکته ای که ما می گویم که اگر روزنامه ای خطا کرد نباید آن را بست، بست روزنامه مثل تعطیل کردن بیمارستانی است که یک دکتر در آن خطایی می کند و یا مثل بزرگراهی که در آن به خاطر که یک آدم کشته شده تمام بزرگراه را ببندند.

امسال راهبردها و سال ۹۴ مصادیق انتخابات مجلس را مطرح می کنیم

عارف در خاتمه گفت: در انتخابات مجلس جدی هستیم و مشارکت جدی داریم امسال راهبردها را مطرح کرده و سال ۹۴ مصادیق را مطرح می کنیم، در هشت سال گذشته نه تنها دانشجویان بلکه کشور ضرر کرد، فضای خموده و بی روح در دانشگاه ها را نمی خواهیم چرا که به گفته امام دانشگاه کارخانه آدم سازی است و در کنار رشد علمی باید از نظر سیاسی نیز رشد کند و از همین رو باید تشکل های دانشجویی همه فعالیت کنند.

انتهای پیام / آ

ارسال نظر