|
|
کدخبر: ۱۶۴۱۶۴

هاشمی رفسنجانی در دیدار شورای مرکزی حزب کارگزاران:

خبرگزاری تسنیم: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی شرافت انسانی حفظ شود، هیچ کس دوست ندارد یارانه بگیرد.

به گزارش حوزه احزابخبرگزاری تسنیم، آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر روز گذشته در دیدار اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، با بیان اینکه " تحزّب راه تجربه شده دنیا برای تعمیق تدریجی مردم سالاری در جوامع است "، گفت: تقویت جمهوریت نظام اسلامی می طلبد تا بر اساس صراحت قانون اساسی در تعدد احزاب، برنامه ریزی کنیم و موانع غیرقانونی، غیرمنطقی، غیرمنصفانه و متعصبانه را برداریم.

وی، عملکرد براساس معیارها را وظیفه احزاب در برگزاری انتخابات دانست و افزود: بدون کارهای تشکیلاتی، نمی توان به نظام های مردمسالار نظم داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از احزاب به عنوان آموزگار تربیت کادرهای اداره کشور و ضربه گیر نظام در انتقادها و نارضایتی های احتمالی مردم یاد و تأکید کرد: با وجود احزاب واقعی، مردم حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خود را از کاندیدای حزبی که به آنها رأی داده اند، مطالبه می کنند و نارضایتی های خود را پای صندوق ها، با آرای سلبی به جناح حاکم اعلام و برای دوره های بعد نامزدهای احزاب دیگر را انتخاب می کنند.

هاشمی رفسنجانی، با اشاره به فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات پنجم مجلس شورای اسلامی، به بیان خاطراتی از چرایی و چگونگی تصمیم بعضی از مدیران دولتی برای تشکیل حزب کارگزاران سازندگی تا لحظه گرفتن امضا و انتشار بیانیه اعلام موجودیت پرداخت و گفت: تأثیر این حزب را در انتخابات پنجم مجلس و هفتم ریاست جمهوری دیدیم.

وی، ضمن تمجید از مدیریت اعضای اولیه شورای مرکزی حزب کارگزاران و نقش آنان در دولت سازندگی، اظهارداشت: کشور ایران را با ویرانه های پنج استان جنگ زده و عقب افتادگی های هشت سال دفاع مقدس و عقب ماندگی های تاریخی در اوج دشمنی های غرب تحویل گرفتیم و با سیاست تعدیل که شاخص های متعددی در سیاست داخلی و خارجی داشت، به سوی باسازی و ساخت زیربناها بردیم.

**منطقی پشت طرح ثبات قیمت ها در مجلس هفتم نبود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با بیان اینکه، تنش زدایی، سیاست اعلام شده ما بود، افزود: عملکرد ایران در زمان اشغال کویت توسط عراق دنیا را متوجه حقانیت ایران در شعارها کرد.

هاشمی رفسنجانی، تصریح کرد: در سایه این اعتماد، جهان بسیاری از طرح ها را فایناس کردند که هزینه ها را از محل درآمدهای همان طرح ها به تدریج پرداخت می کردیم.

وی همچنین با بیان سوابق مباحثمربوط به طرح هدفمندی یارانه ها، گفت: زمانی به دلیل اقتضائات دوران جنگ تحمیلی، همه نیازهای مردم از قاشق و ملحفه گرفته تا حامل های سوخت، کوپنی بود که این امر خود باعثرواج بازار سیاه می شد و با طراحی آزادسازی مرحله ای قیمت ها، بازار سیاه را که زمینه فعالیت پیدا کرده بودند، از میان برداشتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از روند مباحثمربوط به طرح هدفمندی یارانه ها در زمان مطالعه و اجرا، تأکید کرد: اولین انحراف با طرح ثبات قیمت ها در مجلس هفتم ایجاد شد و سپس به اجرای نادرست آن در دولت رسید که معلوم نیست چه منطقی پشت آن بود، چون زمانی قیمت ها را بستند و زمانی با تزریق پول به مردم، لگامش را رها کردند.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤال یکی از حاضران که پرسید، «نظر شما درباره شرایط فعلی چیست؟»، گفت: مهم ترین دستاورد انتخابات ریاست جمهوری، در داخل، امیدواری مردم و در خارج تغییر فضای تهدید، جلوگیری از تشدید تحریم ها و خاموش شدن شعله های جنگ روانی بود، زیرا همان کسانی که برای صدور و تصویب قطعنامه ها علیه ایران در مجامع بین المللی تلاش می کردند، در این شرایط برای مذاکره با ایران با هم مسابقه گذاشتند.

**وقتی شرافت انسانی حفظ شود، هیچ کس دوست ندارد یارانه بگیرد

وی در ادامه هیاهوی تندروها در مسائل کلان مانند مذاکرات هسته ای و جلوگیری از تشدید تحریم ها را برای منافع ملی خطرناک دانست و گفت: اقلیت مغرض چشم بسته به میدان نقد آمد و در تاریکی رویگردانی مردم از خود، کاه را کوه می سازد تا به وظیفه خویش در مانع تراشی برای دولت عمل کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشبیه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها به یک جراحی مهم، افزود: اهمیت این کار موقعی بیشتر می شود که بر پیکر نحیف و مریض اقتصادی انجام می شود که در مرحله اول خونریزی داشت و دستگاه های تنفس آن نیز قطع شده است.

هاشمی رفسنجانی با مقایسه شرایط امروز کشور با نخستین سال های پس از جنگ، گفت: تجربه می گوید با سرمایه حمایت های مردمی، دانش نیروهای متفکر، متخصص، دلسوزی و اراده جوانان و منابع بالقوه، می توان بر مشکلات فائق آمد.

وی، ارزان بودن عوامل تولید را باعثرونق اقتصاد، افزایش اشتغال و خودباوری مردم دانست و تصریح کرد: وقتی شرافت انسانی با وجود کار و درآمد حفظ شود، هیچ کس دوست ندارد از دولت جیره بگیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با توصیه منتقدین مغرض به رعایت انصاف در گفتن و نوشتن، افزود: نباید منافع نظام نادیده گرفته شود و هدف القای ناکارآمدی دولت، هر وسیله ای را توجیه کند.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش درباره حضور زنان در انقلاب و مسؤولیت ها، گفت: زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه که الحمدلله به سطوح عالی دانش نیز دست یافته اند، می توانند با رعایت مجموعه شرایط، مانند زنان تاریخ ساز در جامعه نقش آفرین باشند.

همچنین در ابتدای این دیدار، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، گزارشی از فعالیت ها، اوضاع و برنامه های حزب در گذشته، حال و آینده ارائه کرد و سپس محمد هاشمی، رضا امراللهی، حسین مرعشی و فائزه هاشمی به بیان دیدگاه های خویش درباره مذاکرات هسته ای، تحریم ها، هدفمندی یارانه ها و اهمیت استفاده از بانوان در مدیریت ها پرداختند.

انتهای پیام /

ارسال نظر