|
|
کدخبر: ۱۷۰۳۰۴

در صحن علنی مجلس مطرح شد /

خبرگزاری تسنیم: وزیر نیررو با بیان اینکه در کشور بیش از ۸۰ درصد منابع آب تجدیدپذیر را استفاده می کنیم، گفت: بر همین اساس کشور ما در مرحله بحران آبی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، حمید چیت چیان وزیر نیرو که در جلسه علنی صبح امروز پارلمان به منظور گزارش درباره وضعیت آب و برق حضور داشته بود، در ابتدا اظهار داشت: از عنایت و بازدیدی که مقام معظم رهبری به صنعت آب و برق و گروه مپنا داشتند، تشکر می کنم و رضایتمندی و رهنمودهایی که ایشان فرمودند انشاءالله اراده همکاران بنده را دوچندان خواهد کرد.

وی مسئله آب را یک چالش اصلی در هزاره سوم برای تمام کشورها خواند و گفت: بر اساس گزارش هایی که سازمان ملل ارائه کرده، در سال ۲۰۰۶ بیش از ۱.۲ میلیارد نفر از آب بهداشتی محروم بودند که این رقم در سال ۲۰۲۵ به ۴۰ درصد جمعیت بیش از ۹ میلیاردی جهان می رسد که نشان می دهد که وضعیت آب روز به روز حادتر می شود و ما باید با دقت و مراقبت عمل کنیم تا مدیریت صحیحی بر منابع آب داشته باشیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه متوسط بارش ها در کشور از ۲۵۰ میلیمتر به ۲۴۲ میلیمتر کاهش پیدا کرده است و با موضوع جدی بحران آب روبرو هستیم، افزود: با خشکسالی ها و تغییرات اقلیم ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب در کشور برآورد می شد که در این چند ساله به ۱۲۰ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده است.

چیت چیان افزود: در اوایل انقلاب میزان آب تجدیدشونده به ازای هر فرد ۴ هزار متر مکعب در سال بود، اما در نتیجه تغییر اقلیم و افزایش جمعیت به کمتر از ۱۶۰۰ متر مکعب رسیده است که بر اساس استانداردها کشورهایی که سالانه کمتر از ۱۷۰۰ متر مکعب به ازای هر فرد داشته باشند، در تنش آبی هستند.

وی با بیان اینکه میزان متوسط بارش ها در کشورها ۷ درصد از متوسط کمتر بوده است، اظهار داشت: در برخی مناطق با مشکل حاد آب روبرو هستیم و در بعضی از مناطق وضعیت بهتر است، اما در مجموع به طور متوسط ۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: مصرف آب در کشور ما ۹۶ هزار میلیارد متر مکعب است که با توجه به اینکه ۱۲۰ میلیارد متر مکعب آب تجدیدشونده در کشور داریم، یعنی ۸۰ درصد از منابع آب تجدید شونده را استفاده می کنیم که بر اساس تعریف ها اگر بیش از ۶۰ درصد باشد آن کشور در مرحله بحران قرار دارد. لذا ما در مرحله بحران آب هستیم.

چیت چیان در ادامه سخنان خود نشانه هایی از بحران آب در کشور را برشمرد و گفت: خشک شدن تالاب ها و دریاچه های داخل کشور، بحران منابع آب زیرزمینی، روان آب رودخانه ها که طی ۱۰ سال گذشته به ۴۶ درصد رسیده و افزایش نیاز آب از نشانه های خشکسالی در کشور است.

وی تصریح کرد: اگر وضعیت مصرف آب همینگونه ادامه پیدا کند، وضعیت حاد ما حادتر خواهد شد.

وزیر نیرو اضافه کرد: استفاده از چاه ها یکی از راحترین راه های تامین آب است و در حال حاضر بیش از نیمی از آب کشور از طریق چاه ها تامین می شود اما با حفر چاه های غیرمجاز و برداشت های بیش از حد مجاز از چاه ها، ذخایر استاتیک سفره های زیرزمینی ۱۰۰ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده و در حال حاضر به ۱۱ میلیارد متر مکعب رسیده است.

چیت چیان خاطر نشان کرد: کمبود آب در برخی مناطق کشور منجر به مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شده است و در برخی موارد نیز به مسائل امنیتی کشیده شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: برای استفاده پایدار از منابع آب که کشور دچار بحران آب نشود باید استفاده از منابع آب تجدیدپذیر را از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد برسانیم که تازه ۶۰ درصد نیز مطلوب نیست.

وزیر نیرو مدیریت مصرف آب و ارتقاء بهره وری در بخش کشاورزی را از مهتمرین راهکارهای مهار کم آبی برشمرد و گفت: بهره وری آب در کشور ما ۳۳ درصد است که در مقایسه با کشورهای منطقه از همه پایین تر است در حالی که ما می توانیم به راحتی راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی را حداقل دو برابر کنیم.

چیت چیان مهار آب هایی که از کشور خارج می شوند، جلوگیری از اسراف و هدررفت آب در شبکه های آبرسانی شهری، بازچرخوانی آب در صنعت و پساب آب شهرها، استفاده از آب های نامتعارف، تجارت آب مجازی و کشاورزی فرامرزی، مجهز کردن تمام چاه ها به کنتور هوشمند، اعمال قانون در مورد برداشت آب غیرمجاز از چاه ها، ایجاد بازار آب و همچنین اقتصادی کردن آب از دیگر راهکارهایی دانست که برای مدیریت بحران کم آبی برشمرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ما حدود ۶ هزار و ۵۰۰ روستا داریم که در سال های گذشته فقط با تانکر آبرسانی شده اند. البته در بودجه سال ۹۳ دولت و مجلس با عنایتی که به این موضوع داشتند ردیف مستقلی برای آبرسانی به روستاها در نظر گرفته شد، اما بیش از اعتبارات تخصیص یافته مورد نیاز بود.

وزیر نیرو بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران را بیش از ۵ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این موضوع نشان می دهد که پیشرفت کارها و پروژه های وزارت نیرو بسیار سریعتر از تخصیص منابع بوده است که باید این کمبود منابع تخصیص یافته جبران شود. در ۸۴۰ طرحی که در بخش آب داریم، به بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این طرح ها تکمیل شوند و با شرایط فعلی تخصیص منابع تکمیل این پروژه ها بیش از ۳۰ سال زمان می برد.

چیت چیان در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت برق گفت: در سال گذشته ۶۳۰ روستا دارای برق شدند و از شهریور سال گذشته تا امروز نیز ۱۳۸۴ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شده است و از الان تا اوایل تابستان نیز ۱۱۶۸ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سالانه نیازمندیم ۵ هزار مگاوات برق وارد شبکه کنیم، گفت: در دو سال گذشته سرمایه گذاری ها در صنعت برق کاهش پیدا کرد و به همین علت در حال حاضر با کمبود برق مواجه هستیم که باید راهکارهایی را برای تولید، انتقال و توزیع و ارتقای سهم انرژی های تجدیدپذیر و هوشمندسازی شبکه ها انجام دهیم.

وزیر نیرو با اشاره به برنامه های آتی این وزارتخانه گفت: در ۵ سال آینده در برنامه داریم که بالغ بر ۳۱ هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار کنیم که یک چهارم کل ظرفیت آن برعهده دولت و ۳ چهارم آن بر عهده بخش خصوصی گذاشته شده است که اگر این برنامه ها اجرا شود، پس از آن مشکلی در برق نداریم و حتی می توانیم صادرات برق داشته باشیم. اما برای امسال و سال بعد به علت عدم سرمایه گذاری در سال های گذشته با کمبود برق مواجه هستیم و باید با سیاست هایی این دو سال را بگذرانیم.

چیت چیان در مورد وضعیت قیمت برق نیز گفت: غیر از سال ۸۹ یعنی در مرحله اول هدفمندی یارانه ها که افزایش قابل توجهی در قیمت برق داشتیم پس از آن افزایش قیمتی نداشتیم که باعثضربه به این صنعت شده است.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس پس از گزارش وزیر نیرو اظهار داشت: برخی همکاران نسبت به سد دوستی و اعمال مدیریت واحد در حوزه آبریز زاینده رود، انتقال غیرکارشناسی آب که منجر به خشک شدن چشمه ها و رودخانه ها شده است و همچنین استفاده از سدهای لاستیکی در شمال کشور تذکر دادند که چیت چیان در پاسخ گفت: سد دوستی یک سد مشترک بین ایران و ترکمنستان است و آبریز آن از کشور افغانستان است که در سال های گذشته چندصد میلیون متر مکعب آب در آن جمع می شد، اما با سیاست هایی که افغانستان در چند سال گذشته پیش گرفته است آب کمی وارد این سد می شود و به ۵۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است که بر این اساس نگرانی هایی برای تامین آب شرب مشهد بوجود آمده که با احداثیک سد جدید و حفر ۴۰ حلقه چاه و همچنین کاهش مصرف مردم این شهر امیدواریم بتوانیم کم آبی آب مشهد را جبران کنیم.

وی همچنین گفت: در منطقه گیلان در حال حاضر ۱۱ سد لاستیکی در حال اجراست و برای دیگر سدهای لاستیکی نیز محدودیتی نداریم و همانطور که اشاره کردم پیشرفت پروژه ها در وزارت نیرو بسیار جلوتر از تخصیص منابع است که باعثشده بیش از ۵ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهی داشته باشیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر