|
|
کدخبر: ۱۷۵۵۲۶

گزارش مهر از مذاکرات وین؛

وزیر امور خارجه کشورمان پس از شام کاری با اشتون با تاکید بر دشواری های موجود در روند مذاکرات گفت: در صورتی که طرف مقابل با حسن نیت و واقع بینی وارد مذاکرات شود این احتمال وجود دارد که مذاکرات زودتر از زمان تعیین شده شش ماهه، به نتیجه نهایی دست یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین دور مذاکرات ایران و کشورهای ۱ + ۵ در گام نهایی تا ساعاتی دیگر دو وین آغاز می شود. قرار است پس از چندین دور مذاکرات فشرده دو طرف از امروز وارد نگارش متنی برای توافق نهایی شوند. متنی که درباره چارچوب ها، نحوه تدوین و حتی تعیین نام آن مباحثبسیاری مطرح است.

اعضای تیم هسته ای کشورمان به ریاست محمد جواد ظریف روز گذشته عازم وین شدند و ظریف و اشتون طبق سنت مذاکرات شب گذشته در شام کاری مشترک در دفتر نمایندگی ایران در وین به تعیین چارچوب های مذاکرات برای سه روز آینده پرداختند.

در مرحله نگارش دو طرف به اعتماد به نفس و اطمینان خاطر از طرف مقابل نیاز دارند

محمد جواد ظریف شب گذشته پس از دیدار با کاترین اشتون گفت: بحثهای خوبی درباره نحوه ادامه مذاکرات و اینکه چارچوب آن باید به چه شکل باشد، صورت گرفت. همچنین بار دیگر بر این موضوع که ضرورت دارد دو طرف روند رسیدگی به مسائل را به صورت مشترک به پیش ببرند، توافق و تاکید شد.

وزیرخارجه کشورمان افزود: همچنین در این دیدار دستور کار نشست افتتاحیه در روز چهارشنبه تنظیم شد که طبق برنامه نخست ما دیدگاه های کلی مان را مطرح می کنیم سپس گروه ۵ + ۱ با هم مذاکره می کنند و بعد از ظهر مذاکرات به صورت مشترک ادامه می یابد.

محمد جواد ظریف با اشاره به اهمیت و حساسیت این دور از مذاکرات با توجه اغاز نگارش توافقنامه نهایی گفت: مرحله نگارش مرحله ایست که دو طرف به اعتماد به نفس و یک اطمینان خاطر از روش برخورد طرف مقابل نیاز دارند تا به نگارش متن نهایی بپردازند.

وزیرخارجه کشورمان بار دیگر با تاکید بر دشواری های موجود در روند مذاکرات گفت: البته در صورتی که طرف مقابل با حسن نیت و واقع بینی وارد مذاکرات شود این احتمال وجود دارد که مذاکرات زودتر از زمان تعیین شده شش ماهه، به نتیجه نهایی دست یابد.

ظریف بار دیگر با تاکید براینکه ذره ای از حقوق هسته ای کشورمان کوتاه نمی اییم گفت: هیچگاه در پی تولید سلاح هسته ای نبوده ایم و این سلاح را برای امنیت جمهوری اسلامی ایران مفید نمی دانیم.

وزیرخارجه کشورمان در ادامه با اشاره به ظرایف کار نگارش متن نهایی مذاکرات افزود: با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن برخی مسائل در نگارش متن نهایی، علاوه بر این جلسه، حداقل سه جلسه دیگر برنامه ریزی شده است ضمن اینکه دو طرف نیمه دوم تیرماه را در صورت نیاز به مذاکرات بیشتر در برنامه هایشان خالی گذاشتند تا تمام وقت کار را نهایی کنند.

وی در این حال گفت: روند نگارش متن نهایی مذاکرات همانند حل جدول است که ضروریست همزمان و گام به گام به جلو حرکت کرد از این رو لازم است با متانت و حوصله اما بدون اتلاف وقت به پیش رفت و این سیاستی است که گروه ما آن را دنبال می کند

وزیرخارجه کشورمان بار دیگر تاکید و ابراز اطمینان کرد که مباحثمربوط به سیستم ها و امکانات دفاعی کشورمان موضوع مذاکرات با گروه ۵ + ۱ نخواهد بود.

وی در تشریح برنامه اقدام مشترک ژنو هم گفت: برنامه اقدام مشترک دو تاریخ دارد که یکی برای اجرای مرحله نهایی است که در بهمن ماه ۱۳۹۳ اجرایی می شود. دومین تاریخ هم به پایان مرحله اول مذاکرات اختصاص دارد که همان پایان تیرماه ۹۳ است. ما از ابتدا برنامه ریزی و تلاش کردیم با رسیدن به نخستین تاریخ، کار دستیابی به توافق جامع را هم نهایی کنیم البته مجبور به این کار نیستیم اما همه تلاشمان را به کار می بندیم که در پایان تیرماه مذاکرات نهایی شود اما اگر در این تاریخ نشد، ضروریست که مذاکراتی درباره تمدید زمان مرحله نخست صورت پذیرد.

هیات مذاکره کننده دستورالعمل لازم برای به نتیجه رسیدن در کوتاه ترین زمان در اختیار دارد


همچنین شب گذشته سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نیز پس از این شام کاری به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

عراقچی با اشاره به اینکه در دیدار اشتون و ظریف درباره نحوه شروع مذاکرات برای نگارش متن بود و توافقاتی داشتیم، تصریح کرد: مذاکرات روز چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح با یک جلسه عمومی آغاز می شود و دیدگاه های مربوط به چارچوب کلان یک توافق احتمالی بیان می شود و بعد از آن در جلسات مذاکرات دوجانبه بین ظریف و اشتون درباره جزییات بیش تر بحثمی شود.

معاون ظریف در این باره که برخی مقامات ۱ + ۵ از جمله آمریکا از توافق نهایی با عنوان(CPOA(Comprehensive Plan of Action نام می برند، آیا این عنوان توافق نهایی است؟ تاکید کرد: هدف اول ما این است که به یک توافق اولیه درباره چارچوب برسیم و هنوز نمی دانیم این توافق احتمالی اصولا به چه شکل و با چه اجزایی باشد و چارچوب و کلیات آن را از روز چهارشنبه شروع به بحثمی کنیم که شامل نام یا عنوان آن هم می شود. طبیعی است هر طرف از مذاکرات دیدگاهی را درباره نام این توافق داشته باشد و ما هم شنید ه ایم و ما هم ایده هایی داریم اما این که کدام یک مذاکره و نهایی شود در طول مذاکرات مشخص می شود.

عراقچی درباره احتمال حضور وزیران خارجه ۱ + ۵ در این دور از مذاکرات اظهار کرد: در این مرحله خیر، اما در دورهای بعدی اگر در مقطعی لازم باشد برای برخی تصمیمات که به حضور مقامات ارشد سیاسی نیاز دارد وزیران خارجه کشورهای دیگر هم به مذاکرات ملحق می شوند. بعد از رسیدن به توافق هم وزیران خارجه برای جلسه پایانی خواهند آمد.

معاون وزیر خارجه کشورمان درباره موضوع تحقیق و توسعه و درخواست ۱ + ۵ برای تعطیلی آن با بیان این که موضوع ما دراین باره از ابتدا مشخص بوده است و از آن جایی که به علم و فن آوری و دانش ما مربوط می شود نمی تواند شامل محدودیت باشد یا برای آن چارچوبی را متصور شد، تصریح کرد: طبعا طرف مقابل انتظار دارد در بحثغنی سازی موضوع تحقیق و توسعه هم به نوعی موضوع مذاکره باشد و در این باره صحبت های زیادی تا الان شده اما این که تحقیق و توسعه متوقف شود هیچ وقت موضع آن ها نبوده و مورد پذیرش هم نخواهد بود؛ اما درباره ابعاد مختلف آن طرف های مقابل انتظار دارند مذاکره شود و در طول مذاکرات به آن پرداخته خواهد شد.

عراقچی درباره غنی سازی و احتمال شکست مذاکرات به خاطر اختلاف نظر در این بحثگفت: ما طیف مختلفی از مسایل را داریم که درباره هر یک راه حل هایی مطرح و بحثشده و در این باره هم سعی شده در هر موضوعی از جمله غنی سازی به دیدگاه مشترک برسیم.

او تاکید کرد: امیدواریم و اراده آن را داریم که در چارچوب زمانی مشخص شده به توافق برسیم و هیات مذاکره کننده دستورالعمل لازم را برای به نتیجه رسیدن در کوتاه ترین زمان در اختیار دارد.

این دیپلمات ارشد ایران درباره امکان نشست دوجانبه با هیات آمریکایی با بیان این که اصل مذاکره ما با ۱ + ۵ است، افزود: اما هر جا نیاز بدانیم که باید با یکی از هیات ها صحبت دوجانبه داشته باشیم، انجام می دهیم و معمولا مذاکرات دو جانبه با هیات آمریکایی در دستور کارمان بوده است چون آمریکایی ها بیشترین تحریم های یک جانبه را علیه ایران داشته اند.

عراقچی درباره موضوع چاشنی های انفجاری با بیان این که این موضوع میان ایران و آژانس بحثمی شود و موضوع جدیدی هم نیست اظهار کرد: این موضوع از سوالات آژانس است که از گذشته باقی مانده است چرا که پاسخ به آن فراتر از تعهدات پادمانی ما بود اما در همکاری جدید میان ایران و آژانس قرار شده است به آن پاسخ دهیم. ما هم توضیحات لازم در این باره را ارایه کردیم اما احتمالا یک دور دیگر کارشناسان دو طرف با یکدیگر ملاقات می کنند تا این مساله حل و فصل شود و ما فکر می کنیم این موضوع باید بسته شود.

وی اضافه کرد: تا قبل از پایان مهلت مرحله دوم که ۲۵ اردیبهشت است جلسه دیگری خواهیم داشت تا درباره گام قبلی موضوعات را نهایی کنیم و برای همکاری های بعدی نیز آماده شویم.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره اظهارات رییس سازمان انرژی اتمی که گفته است موضوع اراک با بازطراحی آن حل شده است، با تاکید بر این که هیچ موضوعی را نمی توان حل شده تصور کرد افزود: همه موضوعات به هم مرتبط است و تا وقتی درباره همه چیز توافق نکنیم درباره هیچ چیز توافق نشده است. البته درباره اراک راه حل هایی مطرح شده از جمله آن چه آقای صالحی عنوان کردند مبنی بر این که با ایجاد تغییراتی فنی در برخی از قسمت های راکتور، میزان پلوتونیومی که می تواند باعثنگرانی باشد را کاهش دهند. این قطعا با حفظ ماهیت آب سنگین اراک خواهد بود و اراک به مسیر طراحی شده خودش ادامه خواهد داد.

عراقچی تاکید کرد: ما هنوز نمی توانیم تایید کنیم که ایده ای درباره اراک مورد موافقت واقع شده و مذاکرات کارشناسی و فنی دراین باره ادامه دارد. امیدواریم بتوانیم هنگام نگارش متن اختلاف نظرها میان دو طرف است را برطرف کنیم.

این عضو تیم مذاکره کننده با اشاره به تیم مشورتی حقوقی همراه هیات ایران در وین گفت: جمعی از اساتید حقوق و کارشناسان حقوقی در وزارت خارجه مشخص شدند تا هیات مذاکره کننده را یاری دهند. در بحثنگارش متن به نظرات حقوقی کارشناسان نیاز داریم. ما در توافق ژنو هم از مجموعه ای از کارشناسان بهره می گرفتیم و این بار با توجه به این که مساله جامع تر است تعداد کارشناسان بیشتر شده است.

عراقچی درباره حضور کارشناسان دفاعی در این مذاکرات تصریح کرد: همان طور که قبلا گفته شده است سیستم های دفاعی ما به هیچ وجه قابل مذاکره نیست و اجازه نمی دهیم این مساله مطرح شوداز این رو نیازی به حضور کارشناسان وزارت دفاع در مذاکرات نیست.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود اختلافات ۱۳ گانه در مذاکرات برای توافق نهایی وجود دارد اظهار کرد: موضوعات مورد مذاکره ما بیشتر اینهاست و در طول مذاکرات گذشته جلسات متعدد داشتیم. در برخی به هم نزدیک و در برخی دورتر هستیم و برای برخی راه حل پیشنهاد شده و برای برخی یا گزینه کم است یا هنوز پیدا نشده است. ما از روز چهارشنبه نگارش متن را آغاز می کنیم و این یعنی توافق باید در حین نگارش متن به دست آید.

عراقچی درباره مواضع اعضای گروه ۱ + ۵ گفت: امیدواریم ۱ + ۵ در مذاکرات با یک صدای واحد وارد شوند و این چیزی است که همواره از آنها خواسته ایم و گرنه توافق را با مشکل مواجه می کند.

معاون ظریف در پاسخ به سئوالی مبنی براین که جان کری اعلام کرده است که ایران باید تصمیمات سخت اتخاد کند و از سویی آقای لاریجانی در اظهارات اخیرشان اعلام کردند که طرف مقابل و آمریکایی های فکر نکنند ایران برای سرگرمی برنامه هسته ای را دنبال کرده است، با تایید اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه هسته ای صلح آمیز ایران " واقعی " و با ابعاد مشخص و برای رفع نیازهای عینی کشور طراحی شده و پیش خواهد رفت. اگر برخی این توهم را دارند که می توانند این امر را به یک برنامه سمبلیک تبدیل کنند در اشتباه و توهم هستند. ما با این مساله در سه دور مذاکرات قبلی مقابله کرده ایم و خواستیم همواره که به برنامه هسته ای ایران با واقع بینی نگاه کنند.

عراقچی افزود: اگر قرار است کسی تصمیم سخت بگیرد این آمریکایی ها هستند که باید خود را از تصمیماتی که بر اساس توهمات است رها کنند. تصمیم سختی که آن ها باید بگیرند این است که در تعامل با کشورهای دیگر استفاده از ابزارهای تهدید و تحریم را کنار بگذارند. فکر می کنم همه کشورها در ۱ + ۵ به ویژه آمریکا به این برداشت نزدیک شده اند کمااین که در توافق ژنو هم تصمیمات سخت را آمریکایی ها گرفتند با پذیرش ادامه غنی سازی در ایران و کنار گذاشتن سیاست غنی سازی صفر.

وی گفت: ما امیدواریم آمریکایی ها این رویکرد را در مذاکرات وین و درباره توافق نهایی داشته باشند.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با قدردانی از رهنمودهای حکیمانه و حمایت از اصل مذاکره و تیم مذاکره از سوی مقام معظم رهبری گفت: فرمایشات اخیر ایشان مبنی بر این که در عین ادامه مذاکره و طرح ابتکار عمل ها، نباید در مسایل اقتصادی و مقابله با تحریم ها منتظر مذاکره باشیم بسیار درست است. آن چه که ما در مذاکرات دنبال می کنیم تثبیت حقوق مردم است. برای مقابله با فشار اقتصادی هیچ گاه نباید منتظر مذاکره بود و روش صحیح اقتصاد مقاوتی و سیاست هایی است که اقتصاد کشور را در مقابل هر فشار خارجی مقاوم سازد. ما هم وظیفه داریم در مذاکرات در صیانت از دستاورهای هسته ای کشور برای لغو تحریم ها تمام تلاش خود را داشته باشیم.

مذاکرات ایران و آژانس و دعوت از ظریف برای سفر به عربستان

اما مذاکرات ایران و کشورهای ۱ + ۵ در وین برای نگارش متن در حالی تا ساعاتی دیگر در وین آغاز می شود که ایران و آژانس نیز جلسه غیر رسمی خود را روز دوشنبه در سطح کارشناسی در وین برگزار کردند.

البته هیچ یک از دو طرف درباره روند این مذاکرات اظهارات دقیق را اعلام نکردند اما خبرگزاری رویترز عنوان کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی(IAEA) پس از پایان نشست سه ساعته با مقامات ایرانی اعلام کرد هنوز کارهای زیادی برای اجرای کامل گام های شفاف سازی که ایران با آن ها موافقت کرده است باید انجام شود.

از سوی دیگر روز گذشته اخباری مبنی بر دعوت از وزیر امور خارجه کشورمان به عربستان از سوی وزیر امور خارجه این کشور منتشر شد که بسیاری این دعوت را نیز همزمان با آغاز مذاکرات ایران و کشورهای ۱ + ۵ در همین راستا دانستند.

ارسال نظر