|
|
کدخبر: ۱۷۵۸

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بااشاره به ثبت نام خود در انتخابات ریاست جمهوری گفت: با استفاده از حالتی که فقط یک لحظه در من احساس شد، ثبت‌نام کردم و از آغاز تمام اتفاقات را به خداوند واگذار کرده بودم.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ‌امروز یکشنبه، در دیدار مدیر‌مسئول و اعضای شورای سیاست‌‌گذاری و سردبیران بخش‌های مختلف روزنامه ابتکار، انتخابات ۲۴ خرداد را رونمایی از اندیشه اعتدالی مردم ایران دانست که سال‌ها در زیر آوار افراط و تفریط مکتوم شده بود.

وی با اشاره به آیات و روایات اسلامی در خصوص لزوم رویکرد اعتدالی برای رفتار و گفتار فردی و اجتماعی اظهار داشت: رسالت روزنامه‌نگاران ترویج این اندیشه و تجلیل از انسان‌هایی است که با تحمل مشکلات، برای تکریم اعتدال تلاش می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنترل تیتر و مطالب روزنامه‌ها را حاصل عدم تحمل و خفقان رسانه‌ای دانست و گفت: رسانه‌ها آیینه انعکاس اوضاع جامعه هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند روزنامه‌های ناقد و دلسوز منافع و مصالح ملی را خصوصاً در عصر ارتباطات، محدود کند.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر سوابق درخشان مردم ایران برای خلق حماسه‌های گوناگون در طول تاریخ پیش و پس از اسلام و به ویژه در تاریخ معاصر، افزود: از ۳۴ سال پیش ایرانیان پیمودن راهی را آغاز کردند که امروزه شاهد تکرار آنها در کشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستیم.

وی با اشاره به انباشته‌شدن تدریجی انتقادات مردم نسبت به عملکرد بعضی از مسئولان در قوای مختلف، تصریح کرد: نتیجه انتخابات واکنش مردم به نوع نگاه غیر‌واقعی بود که در داخل و خارج نسبت به ایرانیان داشتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به تحلیل یکی از حاضران برای نقش خود در انتخابات، گفت: این اتفاق کار مردم بود و باید اعتراف کنیم نقش ما نسبت به کار مردم خیلی کم است؛ چون به‌دنبال شخصیتی رفته‌اند که مصداق تصورات و آرزوهای آنهاست.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سؤال که «چه شد در انتخابات نام‌نویسی کردید؟» گفت: در ادبیات خواندم که برای هر انسان «آنی» در زندگی است و برای من هم این «آن» در عصر جمعه قبل از انتخابات حاصل شد که چرا باید در مقابل این همه درخواست و اصرار، استبداد رأی داشته باشم.

وی با تشریح روند اتفاقات پس از آن حالت، از استخاره تا نام‌نویسی و عدم احراز صلاحیت، گفت: آیت‌الله‌العظمی بروجردی همیشه در دروس خود جمله معروف «انّ لرّبکم فی ایّام دهرکم نفحات الی فتعرضّوالها» را می‌‌خواند و با تأکید بر «الفرص تمروا کالمرّ السحاب» می‌فرمود " مواظب لحظات باشید ".

رئیس مجمع تشخیص مصلحت خاطر نشان کرد: من هم با استفاده از حالتی که فقط یک لحظه در من احساس شد، ثبت‌نام کردم و از آغاز تمام اتفاقات را به خداوند واگذار کرده بودم.

هاشمی رفسنجانی در توضیح «آنی» که در زندگی انسان‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد، گفت: یک‌بار دیگر هم این «آن» در من ایجاد شد و آن زمانی بود که به اتفاق دکتر روحانی در حلبچه، درو شدن انسان‌ها را دیدیم و یک لحظه این احساس در من ایجاد نگرانی کرد که اگر صدام این جنایت را در کرمانشاه، تبریز یا حتی تهران تکرار کند، چه فاجعه انسانی به‌وجود خواهد آمد؟

وی افزود: تصمیم گرفتم برای ختم جنگ، به اتفاق سایر سران قوا و مسئولان جنگ با امام(ره) صحبت کنیم و با توجه به مجموعه عوامل، به ویژه حضور آمریکا در خلیج فارس و نامه آقای رضایی درباره نیازها، امام به عنوان رهبری که صلابت و انعطاف از ویژگی‌های ایشان بود، پذیرفتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به جلسه‌ای که مسئولان عالیرتبه برای ختم جنگ پیش امام داشتند، گفت: وقتی امام با احساس نگرانی از وعده‌ای که داده شده، جملات سابق برای ادامه جنگ تا «۲۰ سال» و «تا آخرین قطره خون» را یادآوری کردند، پیشنهاد کردم به عنوان جانشین شما بپذیرم و پس از پایان ماجرا، شما مرا محاکمه فرمایید که پس از سال‌ها هنوز شیرینی نگاه مهربان امام را پس از ردّ این پیشنهاد احساس می‌کنم.

هاشمی رفسنجانی در تشریح اوضاع پس از انتخابات نیز گفت: نظر دنیا نسبت به ایران عوض شده و دیگر از مطالب توهین‌آمیز در رسانه‌‌های دنیا کمتر خبر منتشر می‌شود.

وی درباره رسالت روزنامه‌نگاران هم گفت: رسالت صاحبان قلم، ترسیم عظمت مردم ایران در طول تاریخ و پیوند آن به اتفاقات اخیر است که پیش از اسلام در دانشگاه جندی‌شاپور، پس از آن در نهضت ترجمه و بعدها در پربار کردن تمدن اسلامی تلاش کرده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی تاریخی از تعاملات تمدنی غرب و شرق گفت: دانش ایرانیان و روحیه آنان در احترام به دانشمندان، جندی‌شاپور را پناهگاه علمای بلاد مختلف کرده بود.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤالی در خصوص مشی اعتدال و سابقه روزنامه ابتکار گفت: اعتدال روزنامه[ابتکار] برای من جالب بود و امیدوارم این اعتدال عمومی شود.

در آغاز این دیدار، ‌وکیلی مدیر مسئول، سیدباقر موسوی و ‌غریب‌پور اعضای سیاست‌گذاری، غلامرضا کمالی‌پناه عضو شورای نویسندگان، فضل‌الله یاری سردبیر و سیدعلی محقق دبیر تحریریه روزنامه با طرح مسائلی در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و روزنامه‌نگاری به بیان دیدگاه‌های خویش پرداختند.

آنها در سخنان خود ابراز امیدواری کردند ‌در دولت روحانی، اندیشه اعتدالی با آسودگی از تهدید و تحدید افراط و تفریط به فرهنگ‌سازی بپردازد.

ارسال نظر