|
|
کدخبر: ۱۷۸۹۹۱

دبیر کل حزب الله لبنان با انتقاد از حمایت برخی کشورهای غربی و عربی از تروریست ها در سوریه گفت: پس از گذشت ۶ سال از جنگ علیه سوریه، کشورهایی که دست به توطئه علیه این کشور زدند، شکست خوردند.

به گزارش امید نیوز،سید حسن نصراللهدیروز(شنبه) در سخنرانی خود که به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) ایراد شد به چهار تحول مهم در منطقه و لبنان پرداخت. کنارگذاشته شدن گزارش اخیر سازمان ملل علیه رژیم صهیونیستی، وضعیت مالیات ها در لبنان، قانون انتخابات این کشور و تحولات سوریه موضوعات مورد اشاره در سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان بود.

**انتقاد از وابسته بودن سازمان ملل به آمریکا و رژیم صهیونیستی
سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به کنارگذاشته شدن گزارش اخیر سازمان ملل که در آن رژیم صهیونیستی به رفتارهای نژادپرستانه محکوم شده بود، این نهاد را ناتوان و در خدمت آمریکا و اسرائیل دانست.
وی افزود: چند روز پیش نهاد کمیته اقتصادی و اجتماعی غرب آسیا در سازمان ملل متحد «اسکوا» گزارشی را آماده کرد که در آن اسرائیل متهم به نژادپرستی در فلسطین شده بود. پس از این اقدام، آمریکا و اسرائیل به سازمان ملل فشار آوردند تا این گزارش کنار گذاشته شود.
دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد: سازمان ملل در برابر تهدیدات آمریکا در قطع کمک های مالی به این سازمان کوتاه آمد و این مساله جدیدی نیست. این اتفاق چندی پیش درباره عربستان سعودی نیز رخ داد.
نصرالله در عین حال از «ریما خلف» دبیر اجرایی کمیته اقتصادی و اجتماعی غرب آسیا در سازمان ملل متحد(اسکوا) که در اعتراض به فشارها به این نهاد از سمتش استعفاکرد، تشکر و اقدام او را انسانی توصیف کرد.

**از فقرا مالیات نگیرید
دومین موضوعی که سیدحسن نصرالله در سخنرانی امروزش به آن پرداخت، موضوع وضع مالیات های جدید در لبنان بود که طی روزهای اخیر به موضوع بحثبرانگیز در این کشور تبدیل شده است. این موضوع در ذیل قانون موسوم به حقوق و مزایا در پارلمان لبنان در حال بررسی است.
نصرالله ضمن ابراز مخالفت خود با افزایش دریافت مالیات از فقیران و کم درآمدها تاکید کرد که همچون همه کشورها باید بیشتر مالیات ها از ثروتمندان و صاحبان املاک و موسسات بزرگ گرفته شود.
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: یک روش پیشنهادی این است که مالیات جدیدی از فقرا گرفته نشود اما برخی با این پیشنهاد مخالف هستند. روش های جایگزین زیادی برای تامین بودجه دولت وجود دارد اما این مساله نیاز به تصمیم گیری شجاعانه دارد.
وی خطاب به موافقان افزایش مالیات بر فقرا تصریح کرد: یک روز با فقرای لبنان زندگی کنید و بعد تصمیم جسورانه ای در مقابل کسانی که مال و طلا و جواهرشان از مردم عادی است بگیرید.

**تاکید بر ضرورت تصویب هرچه زودتر قانون انتخابات
سومین موضوع سخنرانی سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان، درباره قانون انتخابات در این کشور بود. در حالی که تا برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان تنها حدود دو ماه زمان باقی است اما گروه های سیاسی در این کشور هنوز نتوانستند بر سر قانون انتخابات به اجماع برسند.
سیدحسن نصرالله در سخنرانی امروز خود با اشاره به کمبود زمان برای تصویب قانون انتخاباتی جدید از همه خواست تا روز و شب تلاش کنند تا هرچه زودتر این مساله به نتیجه برسد چرا که سرنوشت لبنان و آینده نظام و دولت این کشور به این موضوع گره خورده است.
وی افزود: ما پیشنهاد نمی کنیم که قانون انتخابات بر اساس روش و خواست ما یا همپیمانان ما باشد بلکه پیشنهاد ما وضع قانونی است که برای همه عادلانه باشد. عدالت تنها در صورتی برقرار می شود که قانون آتی بر اساس نسبیت باشد.
نصرالله تاکید کرد که همه طرف ها باید به وزن و موقعیت طبیعی و واقعی خود رجوع کنند و این همان چیزی است که عدالت و انصاف می گوید.

**شکست توطئه علیه دولت سوریه
چهارمین موضوعی که در سخنرانی نصرالله به آن اشاره شد، تحولات سوریه بود.
وی گفت: پس از گذشت ۶ سال از جنگ علیه سوریه، کشورهایی که دست به توطئه علیه این کشور زدند، شکست خوردند. پروژه تسلط بر سوریه شکست خورد و این کشور در انتظار پیروزی های بزرگ است و جبهه النصره و گروه های تکفیری دچار زوال شده اند.
نصرالله با انتقاد از حمایت برخی کشورهای عربی از تروریست ها در سوریه گفت: همه پول هایی که از کشورهای عربی خرج جنگ در سوریه شد می توانست فقر و بی سوادی در این کشورها را از بین ببرد و برای اهالی غزه خانه ساخته شود و موقعیت ساکنان بیت المقدس تثبیت شود و فقر در سومالی و یمن از بین برود.
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به حمایت های مالی و تسلیحاتی کشورهای مختلف از تروریست ها در سوریه تصریح کرد: آنها تروریست هایی را که خود در لیست تروریسم قرار داده بودند به سوریه بردند و به آنها پول دادند و مرزهای سوریه را برای ورودشان باز کردند. همان کسانی که خود اعتراف کردند که داعش را بوجود آورند.
وی افزود: من از ۶ سال پیش گفته ام که آنها القاعده را به سوریه می برند و در آنجا تجمیعشان می کنند و بعد از آنکه از آنها استفاده کردند، حذفشان می کنند.
نصرالله درباره سرنوشت گروه های تکفیری گفت: داعش در موصل به پایان راه رسیده و هیچ آینده نظامی و سیاسی ندارد. جبهه النصره نیز سرنوشت داعش در انتظارش است.
وی خطاب به گروه های مسلح در سوریه گفت: درگیری شما با یکدیگر جز کشتار و افزایش تلفات هیچ فایده ای نخواهد داشت و آمریکا و اسرائیل از این مساله بهره برداری خواهند کرد. شما در ۶ سال اخیر در جبهه اسلام نجنگیدید و در جبهه آمریکا و اسرائیل بودید. الان جبهه نفاق را ترک کنید و به جبهه اسلام بیایید.
نصرالله تاکید کرد که محور مقاومت در لبنان و سوریه و عراق هرگز شکست نخواهند خورد و در نهایت پیروز خواهند شد.
سیدحسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود با تبریک سالروز میلاد حضرت فاطمه(س) به ذکر فضایل ایشان پرداخت.
نصرالله سخنان خود را از طریق ویدیو کنفرانس و برای مهمانان زن شرکت کننده در جشن میلاد حضرت زهرا(ع) ایراد و شبکه تلویزیونی «المنار» هم آن را به صورت زنده پخش کرد.
این مراسم به صورت همزمان در حومه جنوبی بیروت(مجتمع سیدالشهداء)، بعلبک(حسینیه امام خمینی)، نبطیه(حسینیه شهر نبطیه) و صور(حسینیه حناویه) برگزار شد.

ارسال نظر