|
|
کدخبر: ۱۷۹۱۱۰

پوتین: روابط ایران و روسیه قدمت ۵۰۰ ساله دارد

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: مسکو و تهران در تمامی مذاکرات و تمامی زمینه ها با یکدگر همکاری دارند که شامل امور بین المللی، حل مسائل بسیار دشوار در این عرصه و اقتصادی می شود.

به گارش امید نیوز حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در نشست هیات های عالیرتبه ایران و روسیه تاکید کرد که روابط دو کشور وارد مرحله ای تازه شده است و ما اکنون می توانیم در این مرحله از روابط پایدار و بلند مدت سخن بگوییم.

رییس جمهور، اختصاص نخستین سفر خارجی خود را در سال جدید به روسیه، بیانگر اهمیتی برشمرد که تهران برای روابطش با همسایگان منطقه ای و بویژه مسکو قائل است.

پوتین در این دیدار اظهار کرد: ایران همسایه خوب و شریک باثبات و مطمئنی برای روسیه است.

وی گفت: روسیه و ایران سال های طولانی با یکدیگر روابط دارند و از مناسبات دیپلماتیک با پیشینه بیش از ۵۰۰ سال برخوردارند.

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: مسکو و تهران در تمامی مذاکرات و تمامی زمینه ها با یکدگر همکاری دارند که شامل امور بین المللی، حل مسائل بسیار دشوار در این عرصه و اقتصادی می شود.

پوتین همچنین با تاکید بر اینکه در دوران تازه نیز در تمامی این عرصه ها به نتایج چشمگیری دست یافته ایم، به افزایش ۷۰ درصدی مبادلات بازرگانی دو کشور در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ اشاره کرد.

وی گفت: این دستاورد در حالی حاصل شده که شرایط اقتصادی پیچیده کنونی بی سابقه است و پیشرفت ایجاد شده تا حد زیادی با تلاش های رئیس جمهوری ایران و دولت روسیه به دست آمد.

روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار تاکید کرد: همکاری های تهران و مسکو علیه کشوری ثالثهدف گیری نشده است.

وی افزود: روابط ایران و روسیه با هدف تقویت ثبات منطقه انجام می گیرد و قصد اصلی دو کشور تقویت صلح و آرامش منطقه ای است.

رئیس جمهوری ایران همچنین ابراز امیدواری کرد که در جریان مذاکرات، گام های جدیدی برای توسعه روابط تهران و مسکو برداشته شود.

روحانی روند به رو به توسعه همکاری های ایران و روسیه در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: تجربه خوبی در مبارزه با تروریسم بین المللی و قاچاق مواد مخدر داریم.

همچنین در جریان دیدار سران، ۱۴ سند همکاری در بخش های مختلف از جمله کنسولی، گردشگری، اقتصادی، ارتباطات، حقوقی و قضایی در کاخ کرملین امضا شد

ارسال نظر