|
|
کدخبر: ۱۸۰۸۱۵

هدف از این دیدارها این است که اطمینان یابیم منافع ملت ایران در برجام تامین می شود.

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای روس خود با تاکید بر اینکه منافع ایران باید در توافق هسته ای (برجام) تامین شود، مواضع روسیه را در مورد برجام امیدبخش خواند و ابراز امیدواری کرد که درباره جزییات و نحوه همکاری 4+1 گفت وگو کند.

ایرنا نوشت: محمد جواد ظریف امروز (دوشنبه) در دیدار با سرگئی لاوروف در مسکو با بیان این مطلب افزود: مشاهده می کنیم که مخالفت با مقررات بین‌المللی و توافق های جهانی به یک عادت برای آمریکا تبدیل شده است.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه بعد از خروج رسمی آمریکا از برجام، تصمیم گرفته شد فرصتی به دیپلماسی داده شود، ادامه داد: برجام بر اساس موازنه منافع طرف های ایرانی، اروپایی و آمریکا استوار شده است و در شرایط جدید باید دید چگونه می توان منافع مردم ایران را تامین کرد.

وی افزود: هدف از این دیدارها این است که اطمینان یابیم منافع ملت ایران در برجام تامین می شود.

ظریف همچنین با اشاره به برنامه آمریکا برای انتقال سفارت خود (در رژیم صهیونیستی) به قدس که قرار است امروز عملی شود، گفت: این حرکت خطرناکی است که نشان دهنده نیاز جامعه بین‌الملل به این است که از حقوق و مقررات بین‌المللی حراست کند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه دیدار دیروز خود با همتای چینی را مثبت ارزیابی کرد و گفت که با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان سه کشور اروپایی نیز دیدار می کند.

لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز تصریح کرد که موضع ایران در قبال برجام و حفظ این توافق را درک می کند و روسیه و چین در حفظ برجام منافع دارند.

این دیدار بدون حضور خبرنگاران ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، ظریف بامداد امروز در ادامه رایزنی های خود درباره توافق هسته ای که به دستور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد، وارد مسکو پایتخت روسیه شده است تا امکان تداوم برجام در صورت تضمین منافع ملت ایران را بررسی کند.

سفر وزیر امور خارجه ایران از شنبه شب (پریشب) آغاز شد و ظریف در نخستین ایستگاه در پکن با همتای چینی خود گفت وگو کرد.

وی امروز راهی بلژیک می شود تا در بروکسل با وزیران امور خارجه فرانسه، آلمان، انگلستان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کند.

وزیران امور خارجه ژاپن و نروژ نیز در تماس تلفنی جداگانه با ظریف بر تداوم برجام تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، ترامپ سه شنبه گذشته خروج آمریکا از توافق هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

ارسال نظر