|
|
کدخبر: ۱۸۲۳۱۲

قالیباف در جلسه ماهانه جامعه اسلامی مهندسین:

نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با پرداختن به شایسته سالاری به عنوان یکی از عوامل موفقیت در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: قوم و خویش بازی، رفیق بازی، هم دانشگاهی بودن، هم شهری بودن، هم حزبی و ... وجود نداشت بلکه شایسته سالاری بود و درنهایت کارامدی بود.

به گزارش امیدنیوز ، محمدباقر قالیباف در جلسه ماهانه جامعه اسلامی مهندسین که امروز- هفتم مهرماه 97- بعد از نماز مغرب و عشا در دفتر مرکزی جام برگزار شد با تاکید بر لزوم آموختن در همه زمینه ها از کارنامه درخشان دوران دفاع مقدس گفت: در سال 59 هم بحران هایی مشابه معضلات امروز وجود داشت. حتی آن زمان مانند امروز جنگ رسانه ای به نوبه خودش وجود داشت، مشکلات اقتصادی، تحریم ها هم بود البته به تناسب همان دوران. تصورمان این است که امروز شرایط خیلی ملتهب است در حالی که آن روز هم مشکلات کم نبود. در همه دنیا عرف این چنین است که نیروی آفند باید سه برابر نیروی مدافع باشد تا حمله کند اما ما با دشمنی که هیچ محدودیتی در استفاده از ادوات جنگی نداشت در حالی که ما به شمارش ادوات و تجهیزات مجبور بودیم، مقابله کرده یا حمله می کردیم. آتش موثر ما نهایتا تا 6 کیلومتر پشت خط دشمن بود اما با همه این اوصاف توانستیم به شیوه درست مقابله کنیم. همان موقع هم اختلافاتی که اکنون هست وجود داشت. اختلاف نظر وجود داشت؛ به‌این معنا که برخی معتقد به ادامه جنگ بودند و برخی نبودند اما آنچه مشخص است همه آرمان هایی که ما در دوران دفاع مقدس دنبال کردیم به آن رسیدیم. به اصطلاح دیر و زود داشت اما سوخت و سوز نداشت.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حملات دشمن در استانه پذیرفتن قطعنامه 598 و فراز و نشیب های جنگ و غیرقابل اعتماد بودن دشمن گفت: امروز اگر از بعد امنیتی کشور را با دیگر کشورها مقایسه کنیم می بینیم که منطقه کشوری به امنیت ما نیست. در مورد تاثیرگذاری در منطقه نیز کسی فکر نمی کرد روزی چنین شرایطی را بیابیم.

فرمانده سابق لشگر 5نصر با بیان اینکه به همه اهدافی که در دوره دفاع مقدس دنبال می کردیم امروز رسیده ایم، تصریح کرد: اکنون این امکان برای ما فراهم شده که از شبه قاره هند تا مرز جولان یکچارچه روی زمین راه را بر اسراییل بسته ایم پس راه قدس از کربلا می گذرد. یعنی سنت های الهی لایتغیر است و پابرجا. اگر در مسیر صراط مستقیم حرکت کنیم سختی هست اما نتیجه می گیریم. همان طور که در دهه 60 هم مشکلات بود. اما اگر عوامل مادی را بخواهیم برشماریم، 3 عنصر در جنگ بود که امروز این 3 عنصر در عرصه های دیگر یا به کمک ما نیامدند یا نخواستیم به کمک مان بیایند. جنگ به تمام معنا مردمی بود. فرمانده ها و رزمندگان مگر همین مردم عادی نبودند؟ مگر همین رانندگان کامیون که امروز می گویند اعتصاب کرده اند، در جنگ حضور فعال نداشتند؟ همین حضور مردم موانع را از میان بر می داشت.

وی بابیان اینکه از 40 میلیون جمعیت آن زمان کشور کمتزگر از 3 میلیون نفر به جبهه رفتند، گفت: اما همه مردم حس می کردند که در جنگ هستند از یک دانش اموز که قلکش را می شکست و پولش را برای کمک به رزمندگان می فرستاد تا آن پیر زنی که نان می پخت و می فرستاد. همه رزمندگان احساس می کردند که 40میلیون نفر پشتیبان آنان هستند. این یعنی حضور مردم.

قالیباف (2)

قالیباف خاطرنشان کرد: در ان مقطع ما به جوانان فرصت دادیم. 60 درصد شهدای ما رزمندگان زیر 30 سال هستند. حتی هیات دولت هم آن مقطع میانگین سنی قابل توجه نداشت..

وی با بیان اینکه جوانی شرایط خاص خودش را دارد و جوانان ما در دوران دفاع مقدس ایستادگی و جسارت وصف ناشدنی داشتند، بیان کرد: در دوره دوران دفاع مقدس که بیست و اندی سن داشتم احساس می کردم افراد بالای 50 سال دیگر پیر شده اند. امروز که خودم در دهه 50 زندگی ام باید به جوانان بیست و یک ساله اعتماد داشته باشم و به انها فرصت دهم.

قالیباف با ذکر خاطره ای از دوران فرماندهی نیروی انتظامی گفت: وقتی انقلاب به من فرصت داد تا در جوانی فرصت مدیریت و مسوولیت داشته باشم، باید من هم به جوانان این فرصت را بدهم. باید به جوانان بها دهیم. وقتی جوانان نباشند، جسارت نیست، خلاقیت نیست، شجاعت تحرک و خلاقیت نیست.

 

قالیباف (4)

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با پرداختن به شایسته سالاری به عنوان سومین عامل موفقیت در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: قوم و خویش بازی، رفیق بازی، هم دانشگاهیی، هم شهری، هم حزبی و ... وجود نداشت بلکه شایسته سالاری بود و درنهایت کارامدی بود.

وی با اشاره به جنگ روانی دشمن گفت: قبلا هم گفته ام که امروز جنگ روانی دشمن اثر تخریبی اش از تحریم و فشار اقتصادی بیشتر است چون ذهن مردم را مشوش می کند. وقتی ضعف کارامدی داریم دشمن هم براساس این ضعف و ناکارامدی، یک حرف نیمه راست را می زند و صدها حرف دروغ را هم بر ان اضافه می‌کند و همه را باور می کنند.

قالیباف با بیان اینکه هرجا می روم به من می گویند فلانی مگر شما از ایران نرفته ای، گفت: مثلا در روستای محرومی در نوراباد ممسنی با بچه های جهادی رفته بودیم، پیرمردی امد و گفت از سالی که جهاد سازندگی در سال 59-60 برای روستا لوله کشی اب انجام داده، دیگر کاری برایمان کاری نشده تاکنون که تیم جهادی شما امده و کار درمانی می کند. اما همین فرد وقتی من از ماشین پیاده شدم گفت « اِ آقای قالیباف شما که اینجایی پس گفتند رفته ای لندن که!»

وی با بیان اینکه نباید فقط وقتی پست و قدرت داریم مسولیت پذیری داشته باشیم، اظهار کرد: آیا ما در دوران دفاع مقدس هم این چنین فکر می کردیم؟ ما همه مسوولیم. این درست است که ممکن است با داشتن پست، ظرفیت بیشتری در دستم باشد و بتوانم مثلا شهری را بسازم، اما وقتی پستی در دستم نباشد هم بالاخره قالیباف هستم و بالاخره باید احساس مسوولیت کنم و کار کنم. در نواصولگرایی هم منظورمان همین است. اینکه رجعت کنیم به فرهنگ انقلاب. ما از این مسیر به بیراهه رفته ایم. بدین معنا که باید فرصت را به جوانان بدهیم ، مردم را به عرصه اقتصادی برگردانیم و شایسته.سالاری را حاکم کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان که اخیرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید گفت: این فرصتی که به جوانان داده می شود در واقع یکی از موارد نواصولگرایی بود که به ان پرداخته شد.

نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه امروز در سپهر سیاست کشورمان کارامدی حلقه مفقوده بزرگی است بیان کرد: در سپهر سیاسی کشور ما همه چیز وجود دارد جز کارامدی. برای مان مهم است طرف از حزب ما است یا نه اما به کارآمادی‌اش کاری نداریم. ایا این منطق انقلاب است؟ منطق اصولگرایی است؟ نه.

وی با اشاره به میانگین سنی سی و اندی سال افرادی که برج میلاد و یا پل صدر را در تهران ساخته اند، تصریح کرد: در دوران مدیریتم در شهرداری در حال ساخت پل صدر بودیم فرد جوانی پیش من امد و گفت کار میخواهم و من هم گفتم خب در کارگاه مشغول بتون ریزی بشو. گفت من فوق لیسانس دارم گفتم تو کار خواستی و گفتی خانواده ام کشاورز هستند، پس کار کن و من هم بنا بر تلاشت می گویم به شما حقوق خوب بدهند. 3 ماه بعد این جوان مسوول کارگاه شد چون جوان بود روحیه کار داشت و انگیزه و توان داشت. باید من به این جوان باعرضه فرصت می دادم چرا نباید مسوول کارگاه می شد؟

قالیباف با ذکر خاطره ای از کار عمرانی در دوران مدیریت در شهرداری تهران گفت: با مهندس مشاوری از انجمن جهانی تونل درحال بررسی شرایط کار بودیم. او می گفت هر چقدر تلاش کنید با این سطح مقطع نهایت می توانید روزی کمتر از یک متر کار را پیش ببرید. اما ما گفتیم ما یک فرهنگ بسیجی داریم و برایش توضیح دادم شما مراقب باش از استانداردها عدول نکنیم اما اجازه بده ما به سبک فرهنگ بسیجی خودمان کار را پیش ببریم و پیشرفت را به روز 1.7 متر رساندیم و این پیرمرد اتریشی گفت من با همه وجودم فرهنگ بسیجی را درک کردم. کاری که 20 و خورده ای ماه زمان برایش درنظر گرفته بود، 9 ماهه تمام شد و دو جبهه حفاری بهم رسیدند.

قالیباف (3)

وی با بیان اینکه نو اصولگرایی یعنی جایی برای عرضه افراد بگذاریم بیان کرد: همه اسیب های ما در چهلمین سال انقلاب تنها به کارکرد ها بر می گردد . ما در ارمانهایمان با افتخار سرمان را بالا می گیریم و به همه اهداف رسیده ایم اما در حوزه کارکردها بجز در بعد امنیت، در باقی ابعاد مانند اقتصادی فرهنگی اجتماعی و... ضعف کارامدی داریم.

قالیباف با اشاره به اظهارات یک سال اخیر درباره بدهی 52 هزار میلیاردی شهرداری و یا این که بودجه شهرداری در 12 سال 285هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: اگر همین بودجه مصوب هرسال را که در تفریغ بودجه هم حساب و کتابش در شورا مشخص می‌شود جمع بزنید، می‌شود 111هزار میلیارد تومان می شود 285 هزار میلیارد تومان را از کجا آوردید؟ اگر پروژه نیمه تمامی در شهر وجود دارد و باید ساخته شود، یعنی باید در آینده هزینه کنید تا ساخته شود آیا اینها جزو دیون محسوب می شود؟ اینها را هم داخل دیون آوردند. گفتند املاک نجومی، ما خودمان نامه پیگیری اش را به قوه قضاییه زدیم و دنبال کردیم تا کار مشمول مرور زمان نشود، انتهایش چه شد؟ همه در دادگاه تبرئه شدند حال چه کسی می آید و از حیثیت افرادی که آبرویشان رفت، دفاع کند؟ حال یکی نیست بگوید همه این حرف‌ها را زدید، خب حداقل یک کاری هم انجام دهید. چرا باید یکدفعه همه پروژه هلای شهر تعطیل شود؟ این تحریم ها زمان ما هم بود اتفاقا ما هم از سوی دولت ها تحریم بودیم هم تحریم های خارجی را داشتیم. پول جریمه ها را به همه شهرها دادند بجز به تهران. با این سختی ها کار را پیش بردیم اما هیچ گاه کار را تعطیل نکردیم.

وی بابیان اینکه با اسناد تفریغ بودجه، شهرداری را با 16 هزار میلیارد تومن بدهی و 14 هزار میلیارد تومان طلب با تایید ذی حسابی از دولت تحویل دادیم و حتی تیم جدید شهری هم که آمدند و این طلب را تایید کردند.

قالیباف با بیان اینکه امروز حذف مردم و جوانان و عدم وجود شایسته سالاری باعث بروز مشکلات اقتصادی در کشور شده گفت: ذات انقلاب ما اسلامی و مبتنی بر فرهنگ قرانی و اهل بیت است و باید در مقابل هر زورگویی و ظلمی بایستیم.

وی با اشاره به فرمایشات امام راحل درباره امریکا بیان کرد: ما باید با استکبار مبارزه کنیم و باید خودمان را آماده این مبارزه کنیم. همان طور که در دوران دفاع مقدس این کار را کردیم. دشمن با جنگ روانی و اقتصادی به جنگ انقلاب و آرمان های ما آمده و با سواستفاده از ضعف کارآمدی ما و عدم شایسته سالاری وارد شده است. کسی که کار بلد نیست انجام دهد، باید حرف بزند. و چون حرف حساب هم دو کلمه بیشتر نیست وقتی زیاد بخواهد حرف بزند ناگزیر است دروغ بگوید و مردم را بی اعتماد کند.

قالیباف با اشاره به تامین مالی و بحث ساختار و مدیریت به عنوان دو موضوع مهم در اقتصاد گفت: در حوزه تامین مالی، نهادهای مالی مهم هستند که این کار را انجام می دهند شامل بانک ها، بازار سرمایه و سرمایه گذاری خارجی 3 عنصر مهم هستند در این حوزه. در همه دنیا هم بانک ها به عنوان نهاد مالی عمدتا به سمت کارهای تولیدی کوتاه مدت می روند. گردش نقدینگی کارخانجات را مثلا تامین می کنند. بازارهای سرمایه بنگاه های متوسط به سمت بزرگ را حمایت می کنند و سرمایه گذاری های خارجی. امروز در کشور ما سرمایه گذاری خارجی که نداریم. بازار سرمایه مان هم که تکلیفش روشن است. در حقیقت بانک های ما هشتاد درصد جور بقیه را باید بکشند.

وی با اشاره به متغیرهای کلان مالی یعنی پایه پولی، نقدینگی و تورم به عنوان سه عنصری که وجود دارد، گفت: سیستم بانکی ما دچار معضل نقدینگی است، رشد نقدینگی ما در پنجاه سال گذشته - این مشکل امروز و دیروز ما نیست و حتی به قبل از انقلاب باز می گردد - همیشه دو رقمی بوده است. یک فراز و نشیبی بین هفده تا سی‌وچهار درصد داشته ایم که رکورد سی‌و‌چهار درصدی اش در دولت اخیر است.

قالیباف با بیان اینکه مشکل اقتصادی کشور راه حل اقتصادی دارد نه سیاسی بر نگاه جزیی نگر برای حل مشکل اقتصاد تاکید کرد و گفت: نباید درباره نقدینگی کلی گویی نگاه کنیم. این سپرده هایی که در بانک هاست یا برای افراد شخصی است یا حساب هایی است که مال بخش خصوصی است اما حقوقی است. یا خصولتی است که زاییده سیاست های کشور ماست و معلوم نیست بالاخره دولتی است یا شخصی است؟ دولت نظارت دارد یا نه؟ امروز در کشور بیش از 400 میلیون حساب سپرده برای 80 میلیون جمعیت داریم.

وی با تاکید بر لزوم بهره مندی از تجربه دیگر کشورها از جمله کره جنوبی در دهه 50 و 60 میلادی بیان کرد: در سال بیش از 300هزار میلیارد تومان سود پول می دهیم. همه اینها از مالیات معاف هستند. حال ببینید این سپرده ها در بین گروه هایی که گفتم صاحبان حساب هستند چگونه تقسیم می شوند. عدد و ارقامی به دستتان می آید که نشان می‌دهد 4درصدی ها پدر کشور را در آورده اند. سود 28 درصد 30 درصد می گیرند در حالی که از مالیات هم معاف هستند.

نائب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بیش از 50 ، 60 درصد سود بیش از 300 هزار میلیارد تومان در سال متعلق به کمتر از 4 درصد آن صاحبان سهام می شود، تصریح کرد: آیا با این روند می توان در این کشور چرخ تولید راه بیافتد؟ هرگز. رشد نقدینگی قابل کنترل و کاهش است اما ساختار بانک های ما دچار مشکل است. دارایی های بانک ها ما شامل 15درصد املاک شان، 15درصد بدهی دولت، حدود ۱۵ درصد سپرده نزد بانک مرکزی دارند و 15 درصد هم مطالبات جاری دارند. یعنی 60 درصد دارایی بانک بلوکه شده است و بانک باید با 40 درصد سپرده‌ها، آن سود 25 درصد را به صددرصد آن پول ها بدهد؛ خب راهی جز خلق نقدینگی ندارد،‌یعنی راهی جز اینکه فقرا را فقیرتر و پولدارها را پول دارتر کند، ندارد. آیا این قابل کنترل و حل نیست؟

قالیباف با بیان اینکه باید بانک مرکزی نظارت بر بانک ها داشته باشد و رشد نقدینگی برای جذب نقدینگی در دنیا توسط بانک ها سقف زیر 10درصد دارد، گفت: هم می توان مدیریت نقدینگی موجود را انجام دهیم، هم می توانیم سیاست های کاهش نقدینگی را پیش بگیریم و هم می توانیم کنترل نقدینگی داشته باشیم برای کاهش خلق نقدینگی . روش هایش هم مشخص است. اما وقتی می گوییم برای رفع مشکل اقتصادی راه حل اقتصادی را قبول نداریم و می خواهیم راهکار سیاسی را برای حل مشکل اقتصادی دنبال کنیم خب قاعدتا مشکل حل شدنی نیست.

قالیباف با بیان اینکه از یک کارشناس اقتصادی صاحب نظر سوال کردم که چند درصد تحریم ها در بروز مشکلات فعلی دخیل است، گفت 70 درصد مشکلات ماشی از معضلات ساختاری و مدیریتی خودمان در حوزه پولی و مالی و 30درصد حاصل تحریم هاست. اما به همین میزان که مشکل نقدینگی

و ارز تهدید هست به همین میزان هم فرصت است.

قالیباف (5)

وی افزود: 5سال قبل اگر با هریک از افراد اتاق بازرگانی سرمایه گذاران و تولید کننده صحبت می کردیم می گفتند اگر ارز به نرخ واقعی اش برسد و صادرات منطق یابد ما از این بحران عبور می کنیم. قیمت امروژ ارز البته ناشی از ضعف مدیریتی است و لجام گیسخته است.

قالیباف با بیان اینکه امروز در همین تهدید بزرگ شرایط ارزی می توانیم عقب ماندگی گذشته مان را هم جبران کنیم، تاکید کرد: باید این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم به شرط اینکه سیاسی کاری نکنیم و همه به هم کمک کنیم. به گفته مقام معظم رهبری همه به دولت کمک کنیم. البته به شرط اینکه دولت هم به میدان بیاید و کاری بکند و تصمیمی بگیر و همه ما هم با افتخار نوکری اش را می کنیم . او به ما بگوید چه کنیم. اما متاسفانه اینها می روند در خلوت شان می گویند ما مشورت کرده ایم اقتصاددانان می گویند مشکلات اقتصادی، راه اقتصادی ندارد و ما این را قبول نداریم.

ارسال نظر