|
|
کدخبر: ۱۸۳۹۶۸

کرونا، اعتراضات سراسری و رکود اقتصادی بر انتخابات آمریکا سایه افکنده

نزدیک به 31 روز به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانده است و رقابت دونالد ترامپ و جو بایدن وارد فاز جدیدی شده است.

با خبر ابتلای دونالد ترامپ به کووید ۱۹، فعالیت‌های انتخاباتی او به شدت تحت الشعاع قرار گرفت و احتمال لغو شدن مناظره‌های بعدی او وجود دارد. در این صورت، بخت یار "جو بایدن" خواهد بود و فرصتی طلایی برای او تا در این روز‌های باقیمانده، بهترین بهره برداری‌های تبلیغاتی را به نفع خود داشته باشد.

تشدید رقابت بر سر ورود به کاخ سفید؛ ۳۱ روز مانده به انتخابات


برخی از رسانه‌ها با توجه به اعلام مثبت شدن آزمایش کرونای تعدادی دیگر از مقام‌های دولت ترامپ و جمهوریخواهان کنگره، منشأ سرایت این ویروس را در مراسم معارفه شنبه پیش (۵ مهر) امی برت، نامزد محافظه کار دیوان عالی می‌دانند. وی در تابستان به کووید مبتلا شده و پس از کسالتی مختصر بهبود یافته بود.
به نوشته تارنمای روزنامه انگلیسی گاردین، تعدادی از مقام‌هایی که در روز‌های اخیر آزمایش کرونای آن‌ها مثبت بوده در جریان مراسم مزبور که فاصله گذاری اجتماعی نیز در آن رعایت نشده بود، کنار یکدیگر نشسته بودند.
تارنمای هیل نیز هشدار داد که ترامپ در جریان مراسم فوق و پس از آن نیز در همایش‌های انتخاباتی شرکت کرده و با برخی از دوستان خود دیدار کرده است. از جمله این افراد می‌توان به اعضای کنگره و اصحاب رسانه، رودی جولیانی و کریس کریستی اشاره کرد. نتیجه آزمایش دیگر اعضای خانواده ترامپ، جو بایدن رقیب دموکرات وی و معاونش مایک پنس منفی بوده است.
از سوی دیگر ابتلای ترامپ به کرونا موجب برانگیخته شدن احساسات هواداران و مخالفان وی شده تا جائیکه برخی از مقام‌های پیشین دمکرات در توییتر برای او طلب مرگ کرده‌اند. زارا رحیم، از کارکنان کاخ سفید در دولت باراک اوباما و سخنگوی هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 در توییتی که بعداً آن را حذف کرد، آرزوی مرگ رئیس‌جمهوری آمریکا را کرد. توییتر با هشدار نسبت به این رویه تهدید کرد که بر اساس مقرراتی که از بهار امسال به اجرا گذاشته، انتشار چنین مطالبی خلاف خط مشی این تارنما بوده، با آن برخورد شده و حساب کاربر خاطی بسته خواهد شد.
گفتنی است که جو بایدن رقیب دموکرات ترامپ و باراک اوباما سلف وی در پیام‌هایی جداگانه برای وی آرزوی شفای عاجل کرده‌اند.
رئیس‌جمهوری آمریکا پس از اعلام بیماریش تلاش کرد تا با پای خود سوار بالگرد شده و با توییت از درون بیمارستان خیال هواداران خود را از مساعد بودن حالش راحت کند. با این وجود تارنمای رادیوی ملی همگانی آمریکا (ان پی آر) هشدار داد که وضع جسمانی ترامپ وی را در زمره بیماران پر ریسک قرار می‌دهد. به نوشته این تارنما، با وجود آنکه ترامپ 74 ساله سیگار نکشیده و لب به مشروب نمی‌زند، وزن 120 کیلویی و سن بالا و مذکر بودنش موجب شده تا در زمره افرادی قرار گیرد که ابتلا به کرونا برای آنان خطرناک بوده و احتمال فوت آنان را بیشتر می‌سازد.
به نوشته این تارنما، ترامپ از مکمل‌های روی و ویتامین دی استفاده می‌کند که خاصیت اصلی آن‌ها تقویت سیستم ایمنی بدن است. وی همچنین برای کاهش سطح کلسترول خون خود دارو مصرف کرده و کلسیم خونش نیز نسبتأ بالا است. در آخرین اطلاعیه پزشک ترامپ قید شده که وی نیازی به اکسیژن درمانی ندارد، ولی پس از تزریق پادتن، داروی ضد ویروس رمدسیویر نیز به وی تزریق شده است.
هرچند ابتلای ترامپ به کرونا سروصدای بسیاری به پا کرده، ولی برخی دیگر از سران کشور‌ها نیز به این بیماری مبتلا شده و بهبودیافته‌اند. بورس جانسون نخست‌وزیر انگلیس، ژایر بولسونارو رئیس‌جمهوری برزیل، خوآن اورلاندو هرناندز رئیس‌جمهوری هندوراس، الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس، الخاندرو گیاماتی رئیس‌جمهوری گواتمالا، لوئیس ابینادر رئیس‌جمهوری منتخب دومینیکن، پرنس آلبرت دوم حاکم موناکو و نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان از این جمله‌اند که برخی از آنان در پیام‌هایی به همتای آمریکایی خود برای وی آرزوی بهبودی و سلامت کرده‌اند.
آخرین نظرسنجی های انتخاباتی در آمریکا
۳۱ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۲۰۲۰، نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تا امروز شنبه سوم اکتبر، "جو بایدن" نامزد حزب دموکرات انتخابات رئیس جمهوری آمریکا، بیش از 7 درصد از دونالد ترامپ، رقیب جمهوری خواه خود پیشی گرفته است.
بر اساس گزارش موسسه نظرسنجی ریل کلیر پولیتیکس (RealClearPolitics) که روزانه آمار کلیه نظرسنجی‌های صورت گرفته رسانه‌های آمریکا درباره انتخابات این کشور و میانگین آن‌ها را ارائه می‌کند گزارش داد بایدن با ۵۰.۱ درصد امتیاز از ترامپ با ۴۳.۱ درصد پیش است.
 
رسانه‌های معتبر آمریکا هم در نظرسنجی‌های جداگانه از پیشتازی جوبایدن نسبت به دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 خبر می‌دهند.
بر اساس نظرسنجی‌های‏ شبکه خبری سی ان بی سی (CNBC) بایدن 54 رصد و ترامپ 41 درصد، موسسه اکونومیست (The Economist) بایدن 50 درصد و ترامپ 42 درصد، موسسه محافظه کار راسموسن (Rasmussen Reports) بایدن 51 درصد و ترامپ 42 درصد، موسسه منموته (Monmouth) بایدن 50 درصد و ترامپ 45 درصد، پایگاه خبری هیل (The Hill) بایدن 45 درصد و ترامپ 40 درصد، دانشگاه هاروارد (Harvard University) بایدن 54 درصد و ترامپ 44 درصد، موسسه کالج امرسون (Emerson) بایدن 48 درصد و ترامپ 44 درصد و شبکه خبری ان بی سی (ABC News) بایدن 54 درصد و ترامپ 44 درصد، را نشان می‌دهد.
 
نتایج نظرسنجی‌ها در آمریکا در حالی گویای برتری نسبی جو بایدن است که دونالد ترامپ بار‌ها تاکید کرده که اعتقادی به نتایج این نظرسنجی‌ها ندارد. او حتی این را هم گفته که آمار نظرسنجی‌ها «جعلی» است. به اعتقاد ترامپ جمهوری‌خواهان در نظرسنجی‌ها شرکت نمی‌کنند.
علی‌رغم این موضوع، کاهش محبوبیت ترامپ حداقل در نظرسنجی‌ها را باید در پی بی‌تفاوتی ترامپ به شیوع ویروس کرونا، ضربه مهلک اقتصادی این ویروس و اعتراضات به خشونت پلیس در این کشور باید جستجو کرد.
سایه بحران کرونا بر انتخابات آمریکا
در حالی که 31 روز به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانده، بروز بحران کرونا، محاسبات تیم انتخاباتی دونالد ترامپ را برهم زده است.
براساس تارنمای خبری «وردمترز دات اینفو» (worldometers.info) بیماری کرونا تاکنون منجر به مرگ بیش از ۲۱۳ هزار نفر از شهروندان آمریکا شده است که اقتصاد این کشور را فلج کرده و در مورد سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری نیز تردید‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیاری پدید آورده است.
 
انتقال ترامپ به بیمارستان
کاخ سفید اعلام کرد که ترامپ مشکل تنفسی ندارد؛ ترامپ در بیمارستان توئیت زد که فکر کنم حالم خوب است.
 
 
تازه‌ترین وضعیت جسمی ترامپ
خبرنگار بی بی سی گفت، شاید اگر بیماری ترامپ تشدید شود، نظر آن‌هایی که ویروس را جدی نمی‌گرفتند تغییر کند.
 
طعنه بایدن به بی توجهی ترامپ به توصیه‌های کرونایی
جو بایدن: ابتلای ترامپ به کرونا ضرورت رفتار جدی با این ویروس و توجه به توصیه‌های علمی را برای مقابله با آن به ما یادآوری می‌کند.
 

تشدید رقابت بر سر ورود به کاخ سفید؛ ۳۱ روز مانده به انتخابات

سایه اعتراضات بر انتخابات آمریکا
نزدیک به 31 روز به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانده است که اعتراضات مردمی در شهر‌های مختلف این کشور تاثیر منفی بر موقعیت "دونالد ترامپ" رییس جمهوری امریکا گذاشته است.
تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در شهر‌های مختلف آمریکا که نتیجه تبعیض‌ها علیه سیاه پوستان این کشور است و با گسترش جریان اپیدمی و همه گیری ویروس کرونا، سیاه پوستان آمریکا متوجه این واقعیت شدند که بیشترین کمک‌ها و حمایت‌ها در این رابطه برای سفید پوستان انجام می‌گیرد و سیاه پوستان از این کمک‌ها کمتر برخوردار هستند و این تبعیض‌ها خشم سیاه پوستان را برانگیخته است.
از سوی دیگر، موارد متعددی از خشونت پلیس علیه معترضان شامل مشت و لگد زدن، استفاده از شلیک گاز اشک‌آور و اسپری فلفل و حتی راندن خودرو به سمت معترضان در اعتراضات اغلب مسالمت‌آمیز، منجر به افزایش اعتراضات شده است.
نمایان شدن دو دستگی جامعه آمریکا در اعتراضات کنوشا
شهر کنوشا در ایالت ویسکانسین که کانون اعتراض‌ها ضد نژادپرستی است دودستگی جامعه آمریکا را نمایان‌تر کرد.
 
سایه بحران اقتصادی بر انتخابات آمریکا
همه‌گیری کرونا و اعتراضات ضد نژاد پرستی در آمریکا اقتصاد این کشور را با بحران عمیقی روبرو کرده و بیکاری میلیون‌ها نفر را به دنبال داشته است.
جدیدترین گزارش‌ها در آمریکا نشان می‌دهد با افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا در آمریکا میزان تقاضا برای بهره‌مندی از مزایای بیکاری در آمریکا رو به افزایش است.
کاهش ارزش بورس آمریکا
پس از انتشار خبر ابتلای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و همسرش به کرونا، ارزش سهام در بورس داوجونز و اس اند پی آمریکا کاهش یافت.
 
 

ارسال نظر