|
|
کدخبر: ۱۸۴۰۵۹

به گزارش زهرا عبدالهی، در پی واکنش ها به عکسی که از سفارت روسیه منتشر شد سفیر روسیه برای ادای توضیحات به وزارت امور خارجه ایران دعوت شد.

آقای سفیر، لوان جاگاریان، اعلام کرد:

" با درنظر گرفتن واکنش مبهم به عکس ما، می‌خواهیم این موضوع را ذکر کنیم که این عکس زمینه ایرانی‌ستیزی ندارد. ما قرار نبود احساسات مردم ایران را جریحه دار کنیم.

جاگاریان تصریح نمود که:

قصد وی از انتشار این عکس صرفاً یادآوری اتحاد روسیه با بریتانیا علیه نازیسم در جنگ جهانی دوم بود و هیچ انگیزه و منظور ضدایرانی پشت انتشار این عکس وجود ندارد.

و اما چرا یک عکس جنجال به پا کرد؟

سفارت روسیه در روز چهارشنبه عکسی از ملاقات سفیر این کشور با سفیرجدیدانگلیس در ایران منتشر کرد.

 در توضیح این عکس آمده است: "ملاقات لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران با رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک انگلیس در ایران سایمون شرکلیف در راه پله تاریخی جایی که کنفرانس تهران در سال ۱۹۴۳ در آن برگزار شد."

این عکس یادآور کنفرانس تهران در سال ۱۳۲۲ است که با حضور روزولت، چرچیل و استالین بدون اطلاع ایران برگزار شد.

انتشار این عکس واکنش‌های زیادی به دنبال داشت. از جمله، وزیر امور خارجه ایران در توییتی در واکنش به عکس منتشر شده با اظهار ناراحتی و عصبانیت از این دیدار نوشت: "مردم ایران نشان دادند_از جمله در طول مذاکرات برجام_ که سرنوشت آنها هرگز نمی‌تواند بر آمده از تصمیمات سفارتخانه‌های خارجی یا قدرت‌های خارجی باشد."

همچنین محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به این عکس پیامی در صفحه شخصی خود منتشر نمود.

وی بیان داشت: "وزارت امور خارجه باید به سرعت به این اقدام نامناسب سفرای انگلستان و روسیه رسیدگی کند و سفیران به طور رسمی باید عذرخواهی کنند در غیر این صورت واکنش قاطع دیپلماتیک ضروری خواهد بود."

ساعتی بعد سفیر انگلیس نیز به وزارت امور خارجه احضار شد. وی با ابراز تاسف از سوءتفاهم به وجود آمده تأکید نمود:" هیچ‌گونه قصد و نیت سوئی پشت این موضوع وجود نداشته و سفرا درصدد بوده‌اند تنها اتحاد روسیه و بریتانیا را علیه آلمان نازی در جنگ جهانی دوم یادآوری کنند."

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار