|
|
کدخبر: ۱۸۴۳۸۰

عربستان سعودی و بحرین سفیران لبنان را اخراج کردند

این اختلافات دیپلماتیک چند روز پس از انتشار تصاویری از وزیر اطلاعات لبنان در انتقاد از جنگ عربستان در یمن صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری دولتی SPA، عربستان سعودی پس از انتشار تصاویری از انتقاد وزیری از جنگ ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن در اوایل این هفته، همه واردات از لبنان را ممنوع کرد و به سفیر لبنان 48 ساعت فرصت داد تا پادشاهی را ترک کند.

عربستان سعودی همچنین اتباع خود را از سفر به لبنان منع کرد و سفیر خود را فراخواند.

در بیانیه ای که روز جمعه توسط SPA منتشر شد، آمده است: «دولت پادشاهی از نتایج روابط با جمهوری لبنان به دلیل نادیده گرفتن حقایق توسط مقامات لبنانی و عدم تداوم آنها در اتخاذ اقدامات اصلاحی متاسف است».

وزارت خارجه بحرین اعلام کرد: ساعاتی بعد پادشاهی بحرین به سفیر لبنان دستور داد تا ظرف دو روز به همین دلیل کشور را ترک کند.

روابط لبنان و عربستان سعودی پیش از این تیره شده بود، اما روز سه شنبه پس از انتشار فیلم هایی در فضای مجازی از اظهارات انتقادی جورج کرداحی، وزیر اطلاعات، درباره جنگ تحت رهبری عربستان سعودی علیه شورشیان حوثی در یمن، تیرگی بیشتری پیدا کرد . او گفت که این مصاحبه تلویزیونی بیش از یک ماه قبل از انتصاب او به عنوان وزیر ضبط شده است.

کرداهی گفت که حوثی‌های همسو با ایران «در برابر تهاجم خارجی از خود دفاع می‌کنند».

مجری مشهور سابق تلویزیون همچنین گفت که جنگ طولانی مدت "بیهوده" است و خواستار پایان دادن به آن شد، که باعث رنجش نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی شد.

مجری برنامه بازی که وزیر شد، گفت که نظرات او یک نظر شخصی است و قبل از پیوستن به دولت بیان شده است، اما گفت که او از باج گیری توسط هیچ نهادی خودداری می کند.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان در بیانیه‌ای شامگاه جمعه گفت که از اقدامات سعودی‌ها «متأسف است». میکاتی گفت: «ما همچنین از رهبران برادر عرب می خواهیم که برای غلبه بر این بحران به منظور حفظ انسجام اعراب تلاش و کمک کنند.

اوایل این هفته، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و بحرین در واکنش به این اظهارات، سفرای خود در لبنان را احضار کردند، در حالی که شورای همکاری خلیج فارس (GCC) که شامل قطر و عمان نیز می شود، اظهارات کرداحی را محکوم کرد. برخی از رهبران طرفدار عربستان سعودی خواستار برکناری کرداحی از دولت شدند.

مقامات لبنانی، از جمله نخست وزیر میقاتی و رئیس جمهور میشل عون، اظهارات کرداهی را رد کردند و گفتند که این اظهارات موضع دولت لبنان را منعکس نمی کند.

میقاتی در بیانیه‌ای مطبوعاتی در اوایل این هفته گفت: «درست است که ما از درگیری‌ها جدا می‌شویم، اما خود را از هیچ موضعی که در همبستگی با عربستان سعودی یا کشورهای خلیج‌فارس باشد، جدا نمی‌کنیم».

عربستان سعودی حزب الله مورد حمایت ایران را به تأثیرگذاری بر آنچه که آنها می گویند پاسخ ناکافی لبنان به اظهارات کرداحی بود، متهم کرد. حزب‌الله که عربستان سعودی آن را یک سازمان تروریستی می‌داند، از حوثی‌های یمن حمایت می‌کند و کرداحی را به خاطر اظهاراتش تحسین کرده است.

در بیانیه عربستان سعودی آمده است: «[حزب‌الله] لبنان را عرصه و سکوی پرتابی برای اجرای پروژه‌های کشورهایی ساخت که برای لبنان و مردم برادرش آرزوی خیر ندارند».

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین