|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۸۹

بحران لیر ترکیه به ادلب سوریه رسید

ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا در اوایل این هفته به پایین ترین سطح سقوط کرد.

جمیل برکات می‌گوید تأمین زندگی در شهر ادلب در شمال غرب سوریه هرگز آسان نبود. اما بحران لیر ترکیه و تورم سرسام آور، اداره کسب و کار کوچک او را به یک کابوس تبدیل کرده است. برکات به الجزیره می گوید: «قیمت محصولات هر روز تغییر می کند و مشتریان در ناباوری هستند. و البته شما باید هزینه های اجاره و حمل و نقل را در نظر بگیرید.

ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا در اوایل این هفته به پایین ترین سطح سقوط کرد، زیرا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از کاهش شدید نرخ بهره دفاع می کند. در طول سال گذشته، ارز ترکیه از دست داده حدود 40 درصد از ارزش خود را، و تورم نزدیک است 20 درصد است.

بحران مالی ترکیه به ادلب تحت کنترل مخالفان در همسایگی سوریه نیز سرایت کرده است که بیش از یک سال پیش واحد پول ترکیه را پذیرفت. حدود 4.4 میلیون نفر در ادلب زندگی می کنند که حدود نیمی از آنها آواره هستند.

کرم شعار، مدیر تحقیقات مرکز عملیات و سیاست اندیشکده سوریه، به الجزیره می گوید: «این فقط ارتباط پولی با ترکیه نیست، بلکه ارتباط تجاری نیز هست. 

برکات با اشاره به تمام میوه ها و سبزیجاتش می گوید: «اینجا همه چیز وارداتی است. "آیا ما اینجا باغ یا نخلستان داریم؟" محمد آل احمد همچنین در تلاش است تا نانوایی خود را حفظ کند، زیرا قیمت آرد و سوخت سر به فلک کشیده است - که همگی از ترکیه وارد می شوند.

الاحمد می گوید: «با این نرخ، تولید یک بسته نان سه لیره (0.24 دلار) هزینه خواهد داشت، اما ما چاره ای نداریم جز اینکه به فروش آن با قیمت 2.5 ادامه دهیم. "ما باید با ضرر کار کنیم، اما مردم چگونه می توانند آن را بپردازند؟"

آل احمد می گوید که هزینه های گندم و سوخت در سطح بین المللی در حال افزایش است، بنابراین بحران مالی ترکیه بار اضافی برای او و حدود 12 کارمند است. منظورم این است که می‌توانید ببینید حتی در لبنان هم بحران گندم و سوخت خودشان را دارند.»

شعار می گوید که مردم سوریه در ادلب برای مقابله با شوک های قیمتی دست و پنجه نرم خواهند کرد، به خصوص که اقتصاد ضعیف آن برای امرار معاش به شدت به کمک های بین المللی متکی است.

او توضیح می‌دهد: «وقتی ارزش پول ترکیه کاهش می‌یابد، قیمت‌ها به سرعت تعدیل می‌شوند. اما از آنجایی که دستمزدها چسبنده است و زمان بیشتری برای تعدیل نیاز است، مردم دیگر نمی توانند کالاها را بخرند.

بسیاری از مردم برای خرید مواد غذایی وام می گیرند یا از صاحبان مغازه هایی مانند فرید محلول می پرسند که آیا می توانند بعداً آنها را پس بدهند. محلول به الجزیره می گوید: «هر روز چیز جدیدی است، لیر بالا و پایین می شود و قیمت گذاری درست چیزها دشوار است. زمانی که مشتریان نمی توانند به موقع به ما پول بدهند، ما با ضرر بیشتری کار می کنیم زیرا ارزش لیر همچنان در حال کاهش است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار