|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۷۵

هشدار پاکستان در مورد عواقب "فروپاشی اقتصادی" افغانستان

پاکستان میزبان نشست OIC است که هدف آن ایجاد مکانیسمی برای جامعه بین المللی برای ارائه کمک به افغانستان است.

کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) نشست ویژه‌ای را در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان برگزار می‌کنند تا راه‌حل‌هایی را برای رسیدگی به بحران انسانی در همسایه افغانستان بررسی کنند. فرستادگان 57 کشور اسلامی و هیئت های ناظر روز یکشنبه برای بزرگترین کنفرانس در مورد افغانستان از زمان سقوط دولت تحت حمایت ایالات متحده در کابل در ماه اوت گرد هم آمدند.

پس از بازگشت برق آسای طالبان به قدرت، میلیاردها دلار کمک و دارایی توسط جامعه بین‌المللی مسدود شد و این کشور 38 میلیونی را در بدترین بحران گرسنگی از زمان شروع گزارش‌ها فرو برد. مقامات پاکستانی گفتند که در مجموع 70 هیأت از جمله ملا امیرخان متقی وزیر امور خارجه طالبان و نمایندگانی از ایالات متحده، چین، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد در آن شرکت داشتند.

دیپلمات ها با وظیفه حساسی روبرو خواهند شد که راه هایی را برای هدایت کمک ها به اقتصاد آسیب دیده افغانستان بدون حمایت از طالبان، که دولت آن در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، بیابند. قرار بود هرگونه کمکی در عصر یکشنبه اعلام شود.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان که در افتتاحیه این نشست ویژه صحبت می کرد، گفت عواقب ناشی از تشدید بحران می تواند به معنای گرسنگی گسترده و سیل پناهجویان باشد. قریشی گفت: ما نمی توانیم خطر فروپاشی کامل اقتصادی را نادیده بگیریم. او افزود که از سازمان همکاری اسلامی خواسته شده است تا یک طرح شش ماده ای را برای کمک به افغانستان در نظر بگیرد که با مقامات طالبان برای کمک به کاهش فشار بر کشورشان تعامل کند. این شامل هماهنگی کمک ها، افزایش سرمایه گذاری، کمک به بازسازی نهادهای افغانستان و ارائه کارشناسان فنی برای مدیریت اقتصاد است.

هنوز هیچ کشوری به طور رسمی حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تنها سه کشوری بودند که دولت قبلی طالبان در سال های 1996 تا 2001 را به رسمیت شناختند.  خبرنگار الجزیره، گفت که اعتبار سازمان همکاری اسلامی به دنبال انتقادات قبلی در مورد عدم تحقق وعده هایش در خطر است.

هایدر گفت: «همه نگاه ها به کنفرانس خواهد بود. این مهم است که ببینیم آیا این کشورها که دومین گروه بزرگ بعد از سازمان ملل متحد هستند، می توانند راه حل ملموسی برای کمک به افغانستان در بحران آن ارائه دهند یا خیر. تام وست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان که در این نشست حضور دارد، تمایل خود را برای همکاری با گروه های بشردوستانه در کشور و یافتن مکانیسم هایی برای رساندن کمک ها ابراز کرده است.

انتظار نمی رفت که نشست OIC به رسمیت شناختن رسمی بین المللی به دولت جدید طالبان که به شدت خواهان آن است، بدهد. قریشی پیش از این نشست گفته بود که این نشست به جای «یک گروه خاص» «برای مردم افغانستان» صحبت خواهد کرد. او تأکید کرد که بین «شناخت و مشارکت» با نظم جدید در کابل تفاوت وجود دارد. او به خبرنگاران گفت: «اجازه دهید آنها را از طریق متقاعد کردن، از طریق مشوق‌ها به حرکت در مسیر درست تشویق کنیم.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار