|
|
کدخبر: ۱۹۲۵

وزیر امور خارجه برزیل گفت، توضیحاتی که آمریکا تاکنون در مورد برنامه‌های جاسوسی از ارتباطات تلفنی و اینترنتی در برزیل ارائه داده کافی نیست.

به گزارش امیدنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری شینهوا اظهار کرد: «آنتونیو پاتریوتا»، وزیر امور خارجه برزیل به خبرنگاران گفت: تاکنون توضیحاتی از سوی آمریکا ارائه شده اما ما آن‌ها را ناقص و ناکافی می‌دانیم.

وی افزود، کارشناسان فنی از چندین وزارتخانه در حال تهیه سئوالاتی هستند که برای توضیح بیشتر به آمریکا ارائه خواهند شد.

وزیر امور خارجه برزیل ادامه داد: گروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های دادگستری، دفاع، علوم و فناوری و امور خارجه و کابینه امنیت سازمانی لیستی از سئوالات را تهیه می‌کنند در نتیجه ما می‌توانیم توضیحات بیشتری را درخواست کنیم.

سنای برزیل روز دوشنبه «توماس شانون» سفیر آمریکا را به نشستی در مورد این مساله دعوت کرد اما این سفیر آمریکا این دعوت نامه را رد کرده و گفت، اجازه ندارد تا در مورد این مساله گفت‌وگو کند.

روزنامه «اوگلوبو» برزیل هفته گذشته خبری را براساس مدارک افشا شده توسط ادوارد اسنودن، افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر کرد و در آن از برنامه‌های جاسوسی آمریکا از میلیون‌ها ایمیل و تماس تلفنی در برزیل پرده برداشت.

روزنامه اوگلوبو نوشت، از سال ۲۰۰۲ میلادی آمریکا از طریق ماموران اطلاعاتی که به عنوان دیپلمات در برزیل فعالیت داشتند یک پایگاه جاسوسی در پایتخت این کشور تاسیس کرده تا به ارتباطات داخلی و خارجی نظارت کند.

برزیل در میان چندین کشوری قرار دارد که آژانس امنیت ملی آمریکا برنامه‌های جاسوسی خود را در آن اجرا کرده است.

ارسال نظر