|
|
کدخبر: ۱۹۸۱۹

سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی که با هدف دستیابی به جهانی عاری از تسلیحات کشتار جمعی شیمیایی فعالیت می کند توانست جایزه نوبل صلح را در سال ۲۰۱۳ به دست آورد.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیای یک سازمان بین المللی است که در لاهه هلند مستقر است. این سازمان مسؤول پیاده سازی کنوانسیون تسلیحات شیمیایی است که استفاده از این نوع تسلیحات را ممنوع اعلام کرده و خواهان نابودی این تسلیحات در اقصی نقاط جهان است.

این سازمان همچنین بر چگونگی اجرای این کنوانسیون نظارت دارد و این کار را از طریق ارزیابی بیانیه های اعضا و نیز بازرسی های میدانی انجام می دهد.

این سازمان در ۱۹۹۷ پایه ریزی شد و در سال ۲۰۰۰ همکاری خود با سازمان‎ ملل‎ متحد را آغاز کرد. تاکنون کشورهایی که ۹۸ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند به کنوانسیون منع اشاعه تسلیحات شیمیایی که ۱۱ سال پیش نوشته شده است پیوسته اند.

کشورهای عضو سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی که با رنگ سبز مشخص شده اند

هم اکنون ریاست سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی بر عهده احمد ازومچو از ترکیه قرار دارد.

اهداف کنوانسون منع اشاعه تسلیحات شیمیایی

این کنوانسیون دارای چهار هدف است: نابودی تمام انواع تسلیحات شیمیایی زیر نظر بازرسی های بین الملل؛ ممانعت از تولید تسلیحات شیمیایی جدید؛ کمک به کشورها برای دفاع از خود دربرابر حملات شیمیایی؛ و افزایش همکاری های بین المللی به منظور استفاده صلح آمیز از مواد شیمیایی.

کنوانسیون بین المللی منع جنگ افزارهای شیمیایی(Chemical Weapons Convention) ‏ مهم ترین معاهده بین المللی منع تولید، انباشت و استفاده از سلاح های کشتار جمعی و جنگ افزارهای شیمیایی است که در ۱۳ ژانویه ۱۹۹۳ میلادی(۲۳ دی ۱۳۷۱) در پاریس و نیویورک به تصویب نمایندگان ۱۶۵ کشور عضو سازمان ملل متحد رسید و از تاریخ ۲۹ آوریل ۱۹۹۷ میلادی(۹ اردیبهشت ۱۳۷۶)، لازم الاجرا گردید.

ساختار سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی

نهاد اصلی این سازمان کنفرانس کشورهای عضو است که معمولا به صورت سالیانه شکل می گیرد و در آن تمام کشورهای عضو شرکت کرده و دارای حق رأی برابر هستند.

مقر اصلی سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی در لاهه، هلند

کنفرانس درباره تمام مسائل مرتبط با سازمان و نیز کنوانسیون تصمیم می گیرد. شورای اجرایی نهاد اجرایی این سازمان بوده و از ۴۱ کشور عضو که توسط کنفرانس به مدت دو سال انتخاب می شوند، تشکیل می شود.

دبیرخانه فنی بخش اعظمی از فعالیت هایی که توسط شورا تصویب می شوند را اجرا کرده و نهادی است که بخش اعظمی از کارمندان سازمان در آن مشغول به کار هستند.

کشورهای عضو

تمام ۱۹۰ کشور امضا کننده کنوانسیون منع اشاعه شیمیایی به صورت خودکار عضو این سازمان نیز هستند. اسرائیل و میانمار این کنوانسیون را امضا کرده اند اما تاکنون آن را تصویب نکرده اند. آنگولا، مصر، کره شمالی و سودان جنوبی جزو کشورهایی هستند که هنور این پیمان را امضا نیز نکرده اند. سوریه آخرین کشوری است که بر پایه " چارچوب کاری نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه " به این کنوانسیون پیوست.

فعالیت های سازمان برای نابودی تسلیحات شیمیایی

علاوه بر سوریه که باعثشده نام این سازمان در ماه های اخیر بر سر زبان ها افتد، سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی فعالیت هایی نیز در زمینه امحاء تسلیحات شیمیایی آمریکا و روسیه انجام داده است. این دو کشور دارای بزرگترین زرادخانه های تسلیحات شیمیایی هستند.

تمام تأسیسات نابودی تسلیحات شیمیایی در این دو کشور به صورت ۲۴ ساعته تحت بازرسی این سازمان قرار دارند تا از موفقیت آمیز بودن عملیات نابودسازی این تسلیحات اطمینان حاصل شود.

بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سوریه

این سازمان البته تنها بر تسلیحات شیمیایی متمرکز نیست و کلیه صنایع شیمیایی کشورهای عضو می توانند مورد توجه این سازمان قرار گیرند.

دریافت جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۳

کمیته جایزه نوبل صلح در ۱۱ اکتبر(۱۹ مهر) اعلام کرد که اعضای این نهاد سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی را به عنوان برنده جایزه نوبل در سال ۲۰۱۳ معرفی کرده اند.

کمیته جایزه نوبل صلح اعلام کرد: " تحولات اخیر در سوریه، جایی که تسلیحات شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته اند، تأکیدی دوباره هستند بر نیاز به افزایش تلاش ها برای دوری از این نوع تسلیحات. "

رئیس کمیته جایزه صلح نوبل در حال اعلام برنده سال ۲۰۱۳

در حالیکه هم اکنون توجهات زیادی معطوف به زرادخانه تسلیحات شیمیایی در سوریه هستند، کمیته نوبل اعلام کرد که سایر کشورها - شامل آمریکا و روسیه - هنوز تسلیحات شیمیایی خود را نابود نکرده اند.

ارسال نظر