|
|
کدخبر: ۵۱

دومین بخش مناظره فرهنگی - اجتماعی هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، با طرح دو پرسش از هر کاندیدا برگزار شد.

دومین بخش مناظره فرهنگی اجتماعی هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برگزار شد.

در این بخش از هر کاندیدا ۲ سؤال پرسیده شد که هر نامزد برای پاسخ به هر سوال ۲ دقیقه وقت داشت و در نهایت نیز برای جمع‌بندی مباحث‌شان در خصوص موضوع سؤالات در نظر گرفته شده است.

حدادعادل: مدیران کشور باید دغدغه فرهنگ را داشته باشند

غلامعلی حداد عادل در پاسخ به این سوال که پیوست فرهنگی در طرح‌های اقتصادی و عمرانی شما چقدر ضرورت دارد، خاطر نشان کرد: ابتدا باید عرض کنم مقصود از پیوست فرهنگی این است که دستگاه‌هایی که می‌خواهند طرحی را اجرا کنند باید دغدغه آثار فرهنگی آن طرح را نیز داشته باشند. ما هر کار بزرگی که در کشور انجام می‌دهیم مانند ساخت بزرگراه‌ها ودانشگاه‌ها و موارد دیگر باید جوانب مختلف آن را بررسی کنیم تا مطابق آن پیوست فرهنگی را با آن طرح به وجود آوریم.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: مدیران کشور باید در کارهای غیر فرهنگی دغدغه فرهنگ را داشته باشند، بنده در دولت آینده‌ام به هر کاری ولو اینکه اقتصادی، نظامی اجتماعی و یا سیاسی باشد به این نظر دارم که باید این کارها جنبه فرهنگی و پیوست فرهنگی داشته باشد.

ولایتی: باید استفاده از مرخصی، اجباری شود

علی اکبر ولایتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برنامه شما برای ایجاد نشاط و شادی در خانواده‌ها چیست، اظهار داشت: قبل از هر چیز باید موضوع شغل و بیکاری جوانان مورد توجه قرار گیرد، چون تا زمانی که مسئله اقتصادی و معاش مردم تامین نشود، صحبت از ایجاد شادی و نشاط در خانواده‌ها بی پایه است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به امکانات کشور برای گردشگری، به اهمیت اوقات فراغت جوانان و مردم پرداخت و ادامه داد: در کنار این مسائل باید به استفاده از تعطیلات نیز توجه داشت.

وی افزود: در برخی کشورها استفاده از تعطیلات اجباری و اینطور نیست که مثل کشور ما مرخصی‌ها را ذخیره کنند تا در زمان بازنشستگی در ازای آن پول بگیرند، لذا برای بازسازی روحیه، مرخصی اجباری است.

ولایتی تصریح کرد: در این زمینه باید سرگرمی‌های مناسبی از قبیل رسانه‌ها فراهم شود که در این اساس، متنوع‌ کردن برنامه‌ها بویژه برنامه رسانه‌ ملی بسیار حائز اهمیت است.

جلیلی: باید پیام انقلاب اسلامی را در قالب هنر به دنیا عرضه کنیم

سعید جلیلی در پاسخ به این پرسش که چه اقدام عملی در جهت استفاده از ظرفیت‌های گسترده هنرمندان در مقابله با جنگ نرم انجام می‌دهد، اظهار داشت: من عمیقاً به به توانایی هنر و هنرمندان به خصوص بر مبنای گفتمان اسلامی که یک ظرفیت است، باور دارم.

وی اضافه کرد: ما باید بتوانیم پیام انقلاب اسلامی که در دنیا نیز بازتاب داشته است، با شکل و قالب هنری ارائه دهیم.

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌ جمهوری گفت: باید دولت مبنای قویی برای پشتیبانی از هنرمندان داشته باشد چرا که معتقدم اگر ظرفیت‌های هنر آزاد و شکوفا شود و محصولات فرهنگی ما به خارج کشور - حتی کشورهایی که علیه ما جنگ نرم ایجاد کرده‌اند - صادر شود، ضعف‌های چشمگیر فرهنگی امروزمان بر طرف می‌شود.

جلیلی به ظرفیت‌های انقلاب اسلامی همچون قیام ۱۵ خرداد و دفاع مقدس اشاره و تصریح کرد: ما تا کنون چند فیلم در خصوص ۱۵ خرداد ساختیم؟

وی تصریح کرد: باید به شکوفایی استعدادها و ظرفیت‌ها کمک کنیم و فرهنگ و هنر را از انحصار درآوریم و بتوانیم با محصولات فرهنگی از ظرفیت‌های هنری بیشتری استفاده کنیم.

روحانی: باید در صنعت توریسم زیر بناها را اصلاح کنیم

حسن روحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که موثر‌ترین اقدام شما در تقویت و توسعه صنعت گردشگری در کشور چه خواهد بود اظهار داشت: مسئله گردشگری مسئله بسیار مهمی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، تبیین فرهنگ انقلاب اسلامی و اشتغال است.

وی افزود: مجموعه محاسبات نشان می دهد که اگر ما بتوانیم در طول یک سال ۱۰ میلیون گردشگر وارد کشور کنیم ۶/۱۳ میلیارد درآمد خواهیم داشت. این مجموعه گردشگر همچنین ۴ میلیون اشتغال برای ما ایجاد می‌کند.

روحانی ادامه داد: در حال حاضر که ۵/۳ میلیون بیکار در کشور داریم اگر ۱۰ میلیون گردشگر به کشور بیاوریم مشکل اشتغال را به طور کامل حل می‌کنیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در کشورهای همسایه ما مثل ترکیه رقم گردشگران در سال ۲۰۱۲ زیر ۳۰ میلیون گردشگر بوده و این نشان می‌دهد که ما ظرفیت بسیار زیادی داریم چرا که ما چهارمین کشور از لحاظ جاذبه‌های گردشگری هستیم.

وی اظهار داشت: کاری که ما باید انجام دهیم این است که در صنعت توریسم زیربناها را درست کنیم مثلا هتل، فرودگاه، حمل و نقل و مسائلی از این دست را درست کنیم و البته همه اینها به راحتی امکان‌پذیر است.

روحانی افزود: حتی اگر سرمایه‌گذار داخلی برای این مسائل نداشته باشیم سرمایه گذار خارجی در این زمینه‌ها کاملا آماده است تا کار کند؛ مهمترین مشکلی که ما الان داریم بحثبانکی و مسائل مالی است که این مسائل هم به دلیل تحریم‌هاست و دولت باید برای این برنامه‌ریزی کند.

غرضی: شبکه سلامت هوشمند را راه می‌اندازم

محمد غرضی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه فوری‌ترین اقدام دولت شما برای حل مشکلات سلامت در جامعه چه خواهد بود اظهار داشت: بسیار افتخار است که بگویم شبکه سلامت هوشمند را به راه می‌اندازم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: نسل سوم و چهارم تلفن‌ را وارد کشور می‌کنم؛ نسل سوم و چهارم تلفن هوشمند خدمات بسیار زیادی را می‌تواند در سطح اجتماعی را ارائه کند.

وی افزود: یک نرم افزار کوچک بر روی تلفن همراه قرار داده می شود و یک فرد می‌تواند به ۲۰۰ آدم فرمان دهد؛ در بخش سلامت این اقدام در مکزیک و برزیل صورت گرفته است.

غرضی ادامه داد: الان ۱۲ میلیون شخصیت در کشور داریم که وزنشان بالاست و تماما دچار آسیب‌های آینده می‌شوند، رگ قلبشان بسته می‌شود و سکته مغزی می‌کنند؛ در بخش سلامت هر چه سلامت تکنیکی را توسعه دهیم هزینه‌ها پایین می‌آیید.

وی ادامه داد: نمی‌توان نسل وسیع‌تری را به دانش‌های پزشکی مامور کنیم چرا که هم هزینه‌اش بالاست و از هم کار فیزیکی بسیار زیادی از افراد می‌گیرد، بلکه باید در محلی پزشکان را مستقر کنیم و همه نیازهای او را در همان محل از طریق دولت الکترونیک برآورده کنیم.

غرضی گفت: اینکه تعداد زیادی را وادار کنیم که پزشک شوند زمان می‌برد ولی استفاده از تکنولوژی پیشرفته دست اطبا ما را باز می‌کند؛ الان هم این ابزارها وجود دارد و از راه دور تمام مشخصات مریض گرفته می‌شود.

قالیباف: رئیس دولت باید نباید درباره سبک زتدگی مردم تصمیم‌گیری کند

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این سؤال که دولت شما در تحقق سبک زندگی ایرانی اسلامی تا چه حد خود را مسئول می‌داند، گفت: یکی از موضوعات مهم در حوزه فرهنگی اجتماعی همین مسئله سبک زندگی است.

وی افزود: در این موضوع دو نگاه وجود دارد، یکی اینکه نگاه از بالا به پائین باشد و رئیس دولت خود را رئیس خانواده‌ها هم بداند و بتواند درباره سبک زندگی همه مردم تصمیم‌گیری کند. این نگاه، نگاه درستی نیست و نتیجه چیزی می‌شود که حالا در کره شمالی وجود دارد.

قالیباف در ادامه خاطرنشان کرد: اما نگاه دوم نگاهی تأثیرگذار است که نظم خاصی به سبک زندگی می‌دهد. سبک زندگی باید از دل مردم، جامعه و خانواده‌ها بیرون بیاید و نقش دولت تنها هدایتگری این موضوع با توجه به هنجارهای جامعه و کارهای فرهنگی خواهد بود.

وی در ادامه گفت: نکته دیگری که درباره هدایتگری دولت در سبک زندگی وجود دارد، این است که دولت یک الگوی درست که برای مردم اعتمادسازی کند، ارائه دهد تا توصیه‌های دولتی برای مردم کارسازتر باشد.

رضایی: مردم محرم نظام هستند

محسن رضایی در ادامه مناظره تلویزیونی امروز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤالی درباره وظیفه رسانه ملی در قبال رابطه دولت و مردم، گفت: من اعتقاد ندارم که رسانه ملی باید نظام، فرهنگ و مردم را فدای دولت کند.

وی افزود: انشاءالله صداوسیما در دولت من هر چقدر نقد کند، آن را تشویق می‌کنم و مناظره‌هایی را هم برگزار خواهم کرد تا منتقدان در آن نقد‌های خود را به دولت مطرح کنند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مردم‌‌سالاری دینی تنها شامل مشارکت و رای دادن نمی‌شود، گفت: من این مسأله را مثبت می‌دانم که نظام جمهوری اسلامی نقد و فریاد کشیدن را به جامعه ما برگرداند..

رضایی افزود: نقد در چارچوب مردم‌سالاری دینی باید انجام شود؛ البته نقد نیز باید در چارچوب انصاف باشد چون دولت نیز حقوقی دارد.

وی اضافه کرد: اگر دوستان ما در صداوسیما نترسند حتماً مناظره‌هایی را در رسانه ملی برگزار خواهیم کرد چرا که در این زمینه تجربه دارم و اولین مناظره هم بین من به عنوان یک جوان ۲۵ ساله و آقای بنی‌صدر اتفاق افتاد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: من تمام مدیران خود را موظف می‌کنم در مناظرات شرکت کنند تا به این ترتیب، شفافیت و صراحت به جامعه برگردانده شود؛ چرا که مردم محرم‌ نظام جمهوری اسلامی هستند.

عارف: امنیت در تبادل اطلاعات مهمترین موضوع در فضای مجازی است

محمدرضا عارف در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه دولت شما چگونه فضای مجازی را ساماندهی می‌کند؟ گفت: امروز وجود فضای مجازی یک واقعیت است که اطلاعات فراوانی در این فضا ردّ و بدل می‌شود، اطلاعاتی که دانشمندان، محققان و دانشجویان برای کارهای پژوهشی، مورد نیازشان است و باید از آن استفاده کنند.

وی افزود: مهمترین مسئله‌ای که ما در فضای مجازی با آن روبرو هستیم برای اینکه بتوانیم مبادلاتمان را به صورت بهینه انجام دهیم، موضوع امنیت در تبادل اطلاعات است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: امروزه مکاتباتی که جنبه طبقه‌بندی شده دارد، در فضای مجازی انجام می‌شود و آسیب‌های زیادی از این بابت وجود دارد، به همین دلیل اولویت ما تأمین امنیت در فضای مجازی کشور است تا بتوانیم مصونیت خوبی به بخش نرم‌افزاری کشور بدهیم.

وی ادامه داد: ما امروز می‌توانیم ببینیم که مصونیت خیلی خوبی در ارتباط با حملات نرمی که به ما می‌شود، داریم و قدرت برتر منطقه هستیم.

محمدرضا عارف همچنین متذکر شد: باید با بدآموزی‌ها در حوزه فضای مجازی مقابله کنیم، باید از ورود سایت‌ها و اطلاعات مستهجن و غیراخلاقی جلوگیری کرد، به نظرم باید با یک حرکت جهشی در حوزه فرهنگی و تأمین فضا و اطلاعات مورد نیاز مردم بتوانیم نوعی مصونیت را در فضای مجازی ایجاد کنیم.

روحانی: جمع کردن دیش ماهواره هیچ تاثیری ندارد

حسن روحانی در جواب به این سوال که دولت شما برای حفظ حقوق شهروندی و حریم خصوصی شهروندان چه برنامه‌هایی دارد، اظهار داشت: مسئله حقوق شهروندی طبق قانون اساسی که در واقع حقوق ملت است که باید تدوین شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اساس حقوق شهروندی این است که همه ایرانیان از حقوق شهروندی مساوی برخوردار باشند. مسئله مذهب، قومیت و نژاد نمی‌تواند در حقوق شهروندی تاثیر‌گذار باشد.

وی تصریح کرد: مسئله دیگر حریم خصوصی است. من متعجب می‌کنم که نیروی انتظامی می‌گوید می‌تواند به پشت‌بام‌ها برود و ماهواره‌ها را جمع کند در حالی که من معتقدم جمع کردن دیش‌های ماهواره هیچ اثری نخواهد داشت. آمار و ارقام نشان می‌دهد که تماشای شبکه‌های خارج بیشتر نیز شده است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه ورود به حریم خصوصی ممنوع است، خاطرنشان کرد: این موضوع در مورد رسانه‌ها و خصوصا صدا و سیما هم صدق می‌کند. وقتی فردی نسبت به آبروی فرد دیگری اهانت می‌کند باید به آن شخص حق دفاع بدهیم چرا که حق شهروندی آن نقد می‌شود.

ولایتی: ورزش باید به دست مردم اداره شود

علی‌اکبر ولایتی در پاسخ به سؤالی بر این اساس که مهمترین اقدام عملی شما برای شکوفایی ورزش همگانی و حرفه‌ای و اخلاق در ورزش چیست، گفت: اولین خاصیت ورزش در حوزه سلامت است که مهمترین نقش را در پیشگیری بیماری‌ها دارد. بنابراین باید وسیله‌های ورزشی برای همه سنین فراهم شود.

وی با تأکید بر اینکه تقویت ورزش همگانی باید در دبستان‌ها انجام شود، خاطرنشان کرد: بر اساس سند تحول آموزش و پرورش دو ورزش ژیمناستیک و شنا اجباری شده است که این خود مقدمه‌ای است برای استعدادیابی افراد تا در بزرگسالی و جوانی بتواند مدال‌آور باشد.

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری، تأکید کرد: توسعه ورزش همگانی زمینه‌ساز تقویت ورزش قهرمانی است.

ولایتی معتقد است که باید برای ورزشکاران بیمه کامل و جامعی از جمله بیمه‌های درمانی و آسیب‌دیدگی تعریف شود تا ورزشکاران دغدغه درمان خود را نداشته باشند.

وی در ادامه سخنان خود، تصریح کرد: ورزش نباید دولتی باشد بلکه باید به دست مردم اداره شود. بنابراین معنی ندارد که باشگاه‌ها را دولتی‌ها بخواهند اداره کنند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری یکی دیگر از اولویت‌های ورزش را سیاسی نبودن آن دانست و گفت: ‌ مدیر ورزشی نباید سیاسی باشد بلکه باید از میان خود آنان انتخاب شود.

غرضی: وزیر تلفن بودم و ارتباط دو طرفه برقرار می‌کنم

محمد غرضی در پاسخ به سوال دوم خود مبنی بر اینکه دولت شما چقدر نقد پذیر است و تا چه میزان کرسی‌های آزاد اندیشی را در جامعه به خصوص دانشگاه‌ها ترویج می‌کند، اظهار داشت: همیشه تلاشم این بوده که در جامعه ارتباط دو طرفه برقرار کنم.

وی با بیان اینکه همواره روزنامه نگاران و نویسنده‌ها می‌گفتند که شما با مخاطب ارتباط یک طرفه برقرار می‌کنید یاد آور شد: من وزیر تلفن بودم و ارتباط دو طرفه برقرار می‌کنم.

غرضی بر لزوم برقراری ارتباط اجتماعی از سوی دولت‌ها تاکید کرد و در همین باره گفت: اگر انشاالله توفیق خدمت شد آنگاه زمینه‌ای فراهم می‌کنم تا به سوال‌های جامعه پاسخ داده شود.

رضایی: کانون‌های اصلی مواد مخدر را از بین می‌برم

محسن رضایی در پاسخ به این سؤال که مؤثرترین اقدام دولت وی برای حل مسئله اعتیاد و دخانیات چیست، شعری از مرحوم آیت‌الله بهجت خواند با این مضمون که ما به دنیا آمدیم که قیمتی زندگی کنیم نه آنکه به هر قیمتی زندگی کنیم.

وی افزود: باید به این وضعیت که جوانان از روی ناچاری مجبورند به هرچیزی دست بزنند تا خودشان را سرپا نگه دارند پایان دهیم.

رضایی ادامه داد: ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام راجع به این موضوع بسیار بحثکرده‌ایم و قوانین آن را به دست آورده‌ایم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: کانون اصلی مواد مخدر سنتی و قدیمی در ۷۰-۸۰ کیلومتری بیرون مرز ماست که همه آنها از طریق تعداد معینی عوامل خارجی که در دبی و ترکیه به سر می‌برند به وجود آمده است.

وی افزود: تا کنون کسی به این موضوع توجه نکرده و بنده با کمک نیروهای امنیتی و نیروهای دیگر بر روی آن سرمایه‌گذاری خواهم کرد و در ابتدا به کشورهای منطقه می‌گویم و به آمریکا هشدار می‌دهم که این بساط را جمع کنند.

رضایی تأکید کرد: در صورتی که اقدام به این کار نکردند با قاطعیت این مراکز را از بین می‌بریم که فشاری به جوانان ما نیاید و این همه شهید ندهیم.

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری اظهار داشت: مسئله دیگر کاهش تقاضاست که از رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها می‌خواهیم که اثرات مخرب مواد مخدر را به جوانان بگویند.

رضایی افزود: از سوی دیگر در بازگرداندن واقعی معتادین به زندگی تلاش می‌کنیم درمان‌هایی که صورت می‌گیرد کمتر از یکی دو ماه است که جواب نمی‌دهد. ما طرح دو ساله داریم تا این افراد با اشتغال از این وضعیت بیرون بیایند و دیگر به آن برنگردند.

جلیلی: نادیده‌گرفتن حقوق زنان بزرگ‌ترین تهدید اجتماعی است

سعید جلیلی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤالی درباره مهم‌ترین آسیب فرهنگی - اجتماعی که خانواده‌ها را تهدید می‌کند و راهکارش برای مقابله با آن گفت: ما در بحثخانواده و به‌تبع آن نقش زن و نگاهی که زن در خانواده دارد، باید دیدگاه خودمان که مبتنی بر اسلام است، داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین تهدید برای خانواده‌ها این است که ما به غیر از دیدگاه اسلامی، دیدگاه دیگری به خانواده داشته باشیم، افزود: در غرب به زن به عنوان نیروی کار نگاه می‌شود که زن نیمی از ظرفیت جامعه است و باید از آن استفاده شود تا بتوانند چرخ سرمایه‌داری را بچرخانند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ما می‌گوییم که خانواده رکن اصلی جامعه است و اگر به خانواده بها داده شود و در سلول جامعه قرار دهیم و جامعه بر مبنای خانواده بچرخد، سیاست‌ها و تدابیر ما متفاوت خواهد بود.

جلیلی تصریح کرد: اگر ما نگاه خودمان را یک نگاه اصیل و مترقی که موجب احترام به جایگاه خانواده و زن است و وظیفه اصلی‌اش که حضور در خانواده است را نادیده بگیریم، بزرگ‌ترین تهدید است.

وی تاکید کرد: اگر به «مادر» بها داده شود و مادر نقش اصلی در خانواده را انجام دهد، شاهد معضلات اجتماعی دیگری نخواهیم بود و زن در حفظ و صیانت از حریم خانواده نقش اصلی خود را ایفا خواهد کرد.

جلیلی نادیده‌گرفتن حقوق زنان را بزرگ‌ترین تهدید اجتماعی دانست و متذکر شد: جایگاه زن باید به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد و بر اساس نوع نگاه دینی که به خانواده داریم برنامه‌ریزی کنیم؛ نه نوع نگاهی که دیگران به خانواده دارند.

عارف: تاکید بر تسهیل ازدواج جوانان

محمد‌رضا عارف کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که دولت شما برای تسهیل ازدواج جوانان چه اقدام عاجلی خواهد کرد اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که ما امروز با آن مواجهیم افزایش سن ازدواج است که متاسفانه این سن حدود ۵ سال در کشور ما بالا رفته است.

وی افزود: از جمله مهمترین اقداماتی که ما در این رابطه انجام می‌دهیم پیگیری بحثاشتغال است؛ به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری و عدم امکان تامین درآمد برای زندگی جوانان رغبتی برای ازدواج نیست لذا باید مسئله اشتغال حل شود.

عارف ادامه داد: موضوع مسکن یکی دیگر از مسائلی است که دغدغه جوانان است؛ ما طرحی را تحت عنوان مسکن ماندگار در برنامه‌هایمان پیشنهاد داده‌ایم و با اصلاحی که در طرح فعلی مسکن مهر انجام گرفته انشاءالله امیدواریم بتوانیم با ساز و کارهای مناسبی مسکن مورد نیاز جوانان را تامین کنیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ایجاد تسهیلات برای ازدواج جوانان از جمله دیگر مسائلی است که ما پیگیری می‌کنیم؛ در حال حاضر وام‌هایی برای ازدواج جوانان پرداخت می‌شود که کفایت نمی‌کند و باید میزان آن افزایش یابد تا بتوانیم با تسهیلاتی که در اختیار جوانان قرار می‌دهیم ازدواج را تسهیل کنیم؛ همچنین می‌توانیم با همکاری شهرداری‌ها اماکن مناسبی را فراهم کنیم تا جوانان ما بتوانند در این اماکن مراسم برگزار کنند.

وی اظهار داشت: حل مشکلات معیشتی مهمترین مسئله است که دغدغه جوانان شده و ما باید این دغدغه‌ها را کم کنیم.

عارف افزود: همچنین از لحاظ فرهنگی هم باید تلاش کنیم تا جوانان قبل از ازدواج، در حین ازدواج و بعد از ازدواج آموزش‌های لازم را ببینند تا زندگی باثباتی را داشته باشند چرا که متاسفانه نرخ طلاق در کشور ما وضعیت خوبی را ندارد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: نرخ طلاق هم اکنون در کشور ما افزایش یافته و باید با کارهای فرهنگی تلاش کنیم تا این مسائل حل شود.

حدادعادل: نباید در بحثحجاب و عفاف «دوگانه» عمل کرد

غلامعلی حداد عادل در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مهم‌ترین اقدام دولت شما برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب چه خواهد بود؟ اظهار داشت: مهم‌ترین اقدام بنده برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، معتقد کردن نسل آینده و جوانان به حجاب است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با بیان اینکه جامعه می‌داند بنده در سال ۱۳۵۹ و ۳۳ سال پیش کتاب فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی را نوشتم که ۲۱ بار تجدید چاپ و به ۱۰ زبان خارجی ترجمه شد، افزود: بنده با استفاده از نظرات استاد شهیدم مطهری در آن کتاب اهمیت مسأله حجاب را به تفصیل متذکر شدم.

وی تأکید کرد: باید پایه‌های اعتقاد به حجاب محکم شود هر چند جامعه ما یک جامعه عفیف است و اگر هم در برخی موارد می‌بینیم که برخی خانم‌ها کمی تا قسمتی بدحجاب هستند، قطعاً به این معنا نیست که زن ایرانی حجاب را نپذیرفته است.

حدادعادل با بیان اینکه زن ایرانی به دلیل فطرت انسانی و هویت اسلامی خود حجاب را پذیرفته است، تصریح کرد: ما باید برای ترویج فرهنگ حجاب، اختلاف‌نظر مسئولان را به وحدت‌نظر تبدیل کنیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: نمی‌شود نیروی انتظامی یک رویکرد را در پیش بگیرد و سخنگوی دولت بگوید که کار نیروی انتظامی ربطی به ما ندارد؛ این نوع تعارضات از اقتدار نظام در اجرای قانون کم می‌کند.

حدادعادل خاطر نشان کرد: ما باید سیاست‌های حکیمانه داشته باشیم و نباید از زن استفاده ابزاری صورت گیرد.

قالیباف: ‌با روحیه ایثارگری می‌توان اختلافات را کنار گذاشت

محمدباقر قالیباف در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مهمترین اقدام دولت شما برای ارتقای جایگاه ایثارگران و گسترش فرهنگ جهاد و شهادت چیست، گفت: همه ملت هر گرایش و سلیقه‌ای که دارند، می‌دانند که زندگی مادی و معنوی خودمان را مدیون خانواده معظم شهدا و ایثارگران هستیم.

وی افزود: به خصوص مدیون جانبازان عزیزمان هستیم که امروز روی ویلچر یا تخت هستند و یا بر زمین نشسته‌اند، آنها نشسته‌اند تا ملت ما بتواند ایستادگی، مقاومت، عزت و بزرگی خودش را حفظ کند لذا همه ما مدیون آنها هستیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اولین اقدامی که می‌خواهد برای ارتقای جایگاه ایثارگران انجام دهد را اجرای قانون مصوب مجلس درباره ایثارگران که معطل مانده، عنوان کرد و گفت: متأسفانه این قشر عزیز که همه ما مدیون آنها هستیم منتظر اجرای این قانون هستند و بنده حتماً آن را اجرا می‌کنم.

وی ادامه داد: دومین اقدامی که در این حوزه انجام می‌دهم، حفظ فرهنگ ایثارگری است که باید بدانیم در سایه فرهنگ جهاد و شهادت می‌توانیم اقتدار و عزت را در همه بخش‌ها داشته باشیم، با همین روحیه جهادی می‌توانیم مشکل اقتصادمان را حل کنیم، ‌با همین روحیه ایثارگری است که می‌توانیم اختلافاتمان را کنار بگذاریم، با همین روحیه است که می‌توانیم قانون داشته باشیم، در واقع وظیفه بعدی من، حفظ این فرهنگ و آرمان‌ها در همه سطوح است.

قالیباف همچنین تصریح کرد: اقشار مختلف مردم ما از آنجایی که این فرهنگ توأم با اخلاص، محبت، گذشت، صبر، عقلانیت و معنویت است، آن را به راحتی می‌پذیرند چرا که فطرت انسان‌ها به آن نیاز دارد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در خاتمه مهمترین موضوع بعدی را درمان ایثارگران دانست و خاطرنشان کرد: همه عزیزان جانباز ایثارگران و همه معلولان ما در موضوعات شهری با مشکلات اماکن عمومی و رفت و آمد مواجه‌اند، قریب به ۱۰میلیون نفر جانبازان عزیز و معلولان در کشور ما هستند که باید به طور جدی با یک رویکرد اجتماعی، حقوق آنان را پیگیری کنیم و با اولویت با حقوق آنان برخورد کنیم.

رضایی: قول می‌دهم به همه شعارهایم عمل کنم

محسن رضایی در جمع‌بندی صحبت‌های خود در پایان دومین مناظره نامزدها، گفت: دولت من از یک سو فرهنگ و ادبیات مقاومت و ایستادگی و از سوی دیگر، فرهنگ جهاد را سرلوحه کار خود قرار می‌دهد.

وی افزود: فرهنگیان، معلمان، بازنشستگان، اساتید دانشگاه، زنان و همه فعالان در عرصه فرهنگی را چه از نظر مادی و چه از نظر منزلت اجتماعی در چارچوب برنامه کار خودم قرار دهم.

رضایی ادامه داد: اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی را با جدیت پیاده می‌کنم و تبعیض و رشوه را از کشور بیرون می‌برم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری قول داد در صورت پیروزی در انتخابات، دولتی با ارتش قهرمان، سپاه پاسداران غیرتمند و نیروی انتظامی پر تلاش و سالم را به امانت تحویل بگیرد و همانطور به دولت بعدی تحویل دهد.

محسن رضایی همچنین قول داد هیچ چیز و هیچ کسی را بر مردم ترجیح ندهد و راستگویی و اخلاق را سرمایه کار خود قرار دهد و تصریح کرد: قول می‌دهم که به شعارهایم عمل کنم و وفادار به میراثامام(ره) باشم.

ولایتی: باید به سمت درمان رایگان برویم

علی اکبر ولایتی در جمع بندی نهایی مناظره با بیان اینکه ایرانی، ایرانی است، تصریح کرد: ایرانی‌ها از چابهار تا بازرگان و از سرخس تا خرمشهر اعم از شیعه و سنی و همه اقوام و اقلیت‌های رسمی غیر مسلمان از حقوق برابر برخوردارند.

وی اعلام کرد اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی که راجع به احیای فرهنگ اقوام است بر این نکته تأکید دارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه، سخنان خود را به موضوع سلامت اختصاص داد و با اشاره به مواد ۳۲ و ۳۹ قانون برنامه ۵ ساله توسعه گفت: طبق این قانون همه باید از یک بیمه واحد باکیفیت سراسری برخوردار شوند که همه آحاد ملت را دربر بگیرد.

وی افزود: طبق این مواد بایستی طوری برنامه‌ریزی شود که هزینه‌ای که از جیب بیماران پرداخت می‌شود به ۳۰ درصد کاهش پیدا کند و در نهایت با اقدامات انجام شده درمان رایگان شود.

وی با اشاره به بیماری‌های صعب‌العلاج و مزمن این بیماری‌‌ها جزء مشکلات اساسی مردم دانست و گفت: مردم قدرت پرداخت هزینه‌های چنین بیماری‌هایی را ندارند، به همین دلیل قرار دادن یک ردیف بودجه برای پرداخت هزینه‌های این قبیل بیماری‌ها جزء برنامه‌هایم است.

روحانی: وزارت امور بانوان را ایجاد می‌کنم

حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در زمان دو دقیقه پایانی خود در مناظره فرهنگی، اجتماعی، گفت: راهکار دولت تدبیر و امید این است که تصدی‌گری دولت را خصوصاً‌ در بخش فرهنگی و مسائل اجتماعی کاهش دهد و کار را به کاردان واگذار کند.

وی افزود: این دولت انجمن‌ها و نظام‌های حرفه‌ای و صنفی را تشکیل خواهد داد و از آنها حمایت خواهد کرد تا مسائل راحت‌تر حل و فصل شود.

روحانی ادامه داد: مسئله جوانان بسیار حائز اهمیت است، امروز جوانان در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند و ورود آنها به دانشگاه مقداری آسان شده و سپس فوق‌لیسانس و دکترا اما تازه بعد از این مسائل اولین بیکاری و گرفتاری آنهاست.

وی با بیان اینکه باید کیفیت دانشگاه‌ها را بالا ببریم، گفت: باید دانشجویان و دانشگاه‌ها را با صنعت، بخش کشاورزی و خدمات متصل کنیم تا به محض فارغ‌التحصیل شدن شغل مناسبی پیدا کنند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص برنامه‌های دولتش برای زنان گفت: باید فرصت برابر برای زنان جامعه ایجاد کنیم.

وی افزود: زن در یک جامعه فعال است و کار می‌کند اما حقوقش با کار مساوی مرد متفاوت است. کار مساوی حقوق مساوی می‌خواهد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: باید بیمه ویژه‌ای برای زمان آسیب‌دیده و سرپرست خانوار ایجاد کنیم.

روحانی در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: تشکیل وزارت امور بانوان را در دولت تدبیر و امید پیش‌بینی کرده‌ایم تا حقوق تضییع شده زنان را به آنان برگردانیم.

حدادعادل: قول می‌دهم به مردم دروغ نگویم

غلامعلی حدادعادل در جمع‌بندی مباحثخود در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت: در دولت من که آن را دولت تقوا و تدبیر نامیده‌ام، خانواده جایگاه مهمی دارد.

وی با بین اینکه خانواده نهاد انتقال فرهنگ است، گفت: بنده به کرامت زن در جامعه اهمیت می‌دهم؛ در عین اینکه تحصیل و اشتغال زنان را امر مهمی می‌دانم و معتقدم خانه‌دار بودن به معنای بیکار بودن نیست و زنان خانه‌دار بیکار نیستند.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه زنان خانه‌دار، مردان و زنان جامعه فردا را تربیت می‌کنند، اظهار داشت: بیمه زنان خانه‌دار را مهم می‌دانم و از نظر اجتماعی نیز به همبستگی ملی و وحدت ملی اهمیت بسیار می‌دهم.

حدادعادل اضافه کرد: به همه مردم ایران به چشم هموطن نگاه می‌کنم و قویاً و قلباً معتقدم ایران آباد نخواهد شد، مگر آنکه همه جای ایران آباد شود.

وی تأکید کرد: شعار من این است که همه جای ایران سرای من است و معتقدم همه مردم ایران از ترک، فارس، لر و کرد تا بلوچ، ترکمن و عرب، هموطنم هستند.

وی ادامه داد: این مجموعه مانند تارهایی هستند در کنار یکدیگر با رنگ‌های مختلف که یک پر طاووس درخشان زیبا را ایجاد می‌کند و این همان شکوه و عظمت فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی است.

این نامزد یازدهم ریاست جمهوری یازدهم در پایان سخنانش گفت: من به مردم قول می‌دهم که به آنها دروغ نگویم.

جلیلی: دولت باید با اقتدار از ظرفیت فرهنگ استفاده کند

سعیدجلیلی در جمع بندی نهایی صحبت‌های خود با بیان اینکه اگر اعتقاد داریم که فرهنگ براساس گفتمان انقلاب اسلامی عامل پیشرفت است باید به صورت جدی در برنامه کار دولت قرار گیرد اظهار داشت: رئیس جمهور باید به صورت جدی به این موضوع باور داشته باشد و در این زمینه تمام موانع را برطرف کند.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دولت باید با اقتدار از ظرفیت فرهنگ استفاده کند از این رو اگر بتوانیم هر موضوعی را با فرهنگ سازی انجام دهیم بسیار بهتر از آن است که بخواهیم از قانون یا ابزار دیگر استفاده کنیم.

وی افزود: ساختار دولت نه تنها نباید مانع شود بلکه باید زمینه‌ای فراهم کند که همه ظرفیت‌های کشور بتواند خود را مبتنی بر اسلام ناب عرضه کند.

جلیلی لازمه این کار را پشتیبانی از افرادی دانست که در خط مقدم فرهنگ قرار دارند و ادامه داد: ما باید دولت را کوچک کرده و بودجه آن را به خط مقدم فرهنگ یعنی خانواده، معلم، مسجد و هنرمندان اعم از شاعر و نویسنده بدهیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد این ظرفیت می‌تواند برای ما شکوفایی بزرگی در این عرصه فراهم کند.

غرضی: ابزار پیشرفته موجب توسعه فرهنگ می‌شود

سید محمد غرضی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع‌بندی پایانی خود گفت: وقتی ابزار پیشرفته در اختیار مردم قرار می‌گیرد، فرهنگشان توسعه پیدا می‌کند.

وی افزود: من مهندس برق بوده‌ام و رفته‌ام شبکه‌های برق را در کشور ایجاد کرده‌ام و وقتی که توسعه پیدا کرد باعثتحول فرهنگی در جامعه شد و رادیو و تلویزیون و سایر وسایل برقی فرهنگی به منزل مردم وارد شد و باعثتوسعه فرهنگی شد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که زیرساخت‌های اصلی کشور مانند شبکه گاز و مخابرات تأمین شود بستر برای کارهای فرهنگی فراهم می‌شود.

عارف: نتوانستیم از فرصت‌های فرهنگی استفاده کنیم

محمد‌رضا عارف در جمع‌بندی سخنان خود در مناظره فرهنگی - اجتماعی ۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، با تشکر از مردم ایران که با حوصله این مناظره حدوداً ۵ ساعته را پیگیری کردند، نسبت به سخنان سعید جلیلی درباره فیلم «آرگو» واکنش نشان داد.

او گفت: آقای جلیلی نکته کلیدی را مطرح کرد که باید از فرصت‌ها برای توسعه فرهنگی استفاده کنیم اما متاسفانه ما نتوانستیم از فرصت‌های فرهنگی برای توسعه فرهنگ استفاده لازم را ببریم.

عارف ادامه داد: نمونه بارز آن اعطای جایزه اسکار به آقای اصغر فرهادی بود که پیام صلح ما را به همه دنیا رساند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اظهار داشت: باید از همه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها به ویژه دیپلماسی فرهنگی برای توسعه فرهنگی و همچنین تقویت روابط فرهنگی‌مان در عرصه بین‌الملل استفاده کنیم.

عارف در ادامه سخنان خود به تشریح بندهایی از قانون اساسی پرداخت و گفت: در اصل نهم قانون اساسی آمده که در جمهوری اسلامی، آزادی، استقلال و وحدت و تمامیت عرضی از یکدیگر تفکیک‌ناپذیرند و در انتهای این اصل نیز آمده است که هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت عرضی، آزادی‌های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کنند.

وی همچنین با اشاره به اصل ۲۴ قانون اساسی گفت: در اصل ۲۴ آمده نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزاد هستند و در اصل پنجم نیز تصریح شده زبان و خط رسمی مشترک مردم ما باید فارسی باشد.

عارف در پایان گفت: کتب ما باید بر مبنای زبان فارسی تالیف شوند اما استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و تدریس این زبان‌ها در کنار زبان فارسی آزاد است که ما باید از این مزیت استفاده کامل را ببریم.

قالیباف: باید به مدیریت بسته و خسته کشور پایان دهیم

محمدباقر قالیباف در پایان جمع بندی خود در مناظره با اشاره به اینکه امروز کشور نیازمند یک تحول و تغییر مدیریت هست گفت: باید به مدیریت بسته و خسته کشور پایان داده شود و این اساس کار است.

وی افزود: ما راهی جز پیشرفت نداریم و با هر نگاهی لازمه کار پیشرفت در کشور است،

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در این راه دیگر فرصت آزمون و خطا را نه مامسئولین و نه شما مردم عزیز نداریم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم کشور را پیش ببریم و برای این کار نیازمند یک نگاه سیستمی هستیم.

قالیباف گفت: حتما یک پا در سیاست، یک پا در فرهنگ، یک پا در اقتصاد لازم است تا بتوانیم کشور را همه جانبه گرایانه پیش ببریم و از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: باید بتوانیم این تحول را در تمام جنبه‌های مدیریتی پیش ببریم. امروز ما متاسفانه نتوانستیم نتوانستیم در حوزه مدیریت دیپلماسی خود از آن برای حل مشکلات اقتصادی و سیاسی خود استفاده کنیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دیپلماسی عمومی ما که بزرگترین ظرفیت انقلاب اسلامی است بدون استفاده مانده است. ما نیازمند قدرت و پیشرفت هستیم وباید بتوانیم از موضع دیپلماسی عمومی و پیشرفت باید سخن بگوییم.

قالیباف با تاکید بر ضرورت استفاده از سرمایه اجتماعی گفت: ما باید از سرمایه‌های اجتماعی خود استفاده کنیم، سرمایه‌های اجتماعی ما نخبگان ما هستند.

ارسال نظر