|
|
کدخبر: ۱۸۴۱۳۲

مدار دین بر حب و بغض در راه خداست

واقعه عاشورا تجلی این امر است؛ امام حسین (ع) با دوری از افراد فاسد در راه خدا‌ی خویش فداکاری می کند و با ظالمان زمان خود به مخالفت می پردازد.

تولی از ماده «و ل ی » به معنای پیروی کردن و کسی را دوست و سرپرست گرفتن و تبری از ماده « ب ر أ» به معنای دوری از عیب و نقص است. در اصطلاح این ترکیب به معنای دوستی با دوستان خدا(انبیا، اهل بیت و غیره) و دشمنی با دشمنان خدا( دشمنان انبیا، دشمنان اهلبیت و غیره) می باشد.

در پی این موضوع احمدرضا اکبرزاده همدانی گزارشی را ارائه کرده است.

تولی و تبری از فروع دین اسلام است و اهمیت بسیار زیادی دارد تا جایی که برخی از علما گفته‌اند که مدار دین بر حب و بغض در راه خداست؛ یعنی ایمان راستین زمانی معنا پیدا می کند انسان ارتباطات زندگی خود را در مسیر الهی قرار دهد. انسان باایمان به دلیل علاقه ای که به خدای خود دارد به دوستان خدا نزدیک و از افرادی که با چهارچوب های خدای او در تعارض‌اند دوری می جوید.

واقعه عاشورا تجلی این امر است؛ امام حسین (ع) با دوری از افراد فاسد در راه خدا‌ی خویش فداکاری می کند و با ظالمان زمان خود به مخالفت می پردازد.

زیارت عاشورا نیز پر از این معانی است؛ بارها در میان این زیارت جبهه‌ی حق و باطل به شکل های مختلف معرفی میشود و به جبهه باطل می فرستد. در بخشی از این زیارت می خوانیم :

« إنّی سِلمٌ لِمَن سالَمَکُم و حَربٌ لِمَن حاربَکُم»

یعنی من با هر کس که با شما در صلح است دوستی می‌کنم و در برابر هرکس که به مقابله با شما می پردازد می‌‌ایستم. یکی از برکاتی که برای مداومت بر قرائت این زیارت آوردند این است که بصیرت انسان را زیاد می کند؛ بدون شک شناختن جبهه حق و باطل راه سعادت را به انسان می گشاید و در انتخاب درست همراهی می کند و به همین جهت است که اهل بیت و بسیاری از علما شیعیان را به قرائت این زیارت توصیه کرده‌اند.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین