|
|
کدخبر: ۱۰۰۸

تکواندوی ایران تاکنون حضور هشت تکواندوکار را در سنگین وزن به روی " شی هاپ چانگ " جهانی فرستاده که اغلب آنها موفق به کسب مدال شده اند. این بار نوبت " سجاد مردانی " است.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از مهر، رقابتهای تکواندوی قهرمانی جهان ۲۴ تیرماه در " پائوبلا " ی مکزیک آغاز می‌شود و سجاد مردانی به عنوان نماینده ایران در وزن هشتم، ۲۸ تیرماه رقابتهای خود را آغاز می کند.

پیش از مردانی که نهمین سنگین وزنی است که در قالب تیم ملی راهی رقابتهای قهرمانی جهان می‌شود، غلامرضا سیدی، محمد قمصری، فرزاد ذرخش، حسن اصلانی، هادی افشار، مرتضی رستمی، حسین تاجیک و کورش رجلی هشت تکواندوکاری بودند که هوگوی تیم ملی در رقابتهای جهانی را پوشیدند و غیر از سیدی و قمصری، سایر نفرات موفق به کسب مدال شده اند.

سنگین وزن‌های تیم ملی تاکنون یک طلا، سه نقره و سه برنز از رقابتهای قهرمانی جهانی کسب کرده‌اند که مرتضی رستمی تنها طلای ایران را در سال ۲۰۰۳ آلمان کسب کرده است. وی با نقره‌ای که ۲۰۰۷ در چین به دست آورد پرافتخار ترین سنگین وزن ایران محسوب می‌شود.

حسن اصلانی و هادی افشار مربی فعلی تیم ملی دو نقره، فرزاد ذرخش، کوروش رجلی و حسین تاجیک هم سه برنز در این وزن برای تکواندوی ایران در رقابتهای قهرمانی جهان کسب کرده‌اند.

اما با بررسی تاریخچه رقابتهای جهانی به نام " کیم جوکیونگ " برمی‌خوریم. ستاره سابق چشم بادامی‌های کره سه بار متوالی در دهه ۹۰ به مدال طلای جهان دست یافت و از این حیثرکوردار است و " کیتا " ی اهل مالی با دو طلا نفر دوم است.

سجاد مردانی سال ۶۷ در شهرکرد به دنیا آمد ولی در شاهین شهر اصفهان بزرگ شده است و به دلیل آنکه مادر وی از مربیان تکواندو بود خیلی زود به این رشته ورزشی علاقمند شد. مردانی که سابقه عضویت در تیم ملی جوانان را دارد سال گذشته به تیم امید رسید و با هدایت بیژن مغانلو موفق به کسب مدال برنز قهرمانی آسیا شد.

این تکواندوکار سنگین وزن کار دشواری در مکزیک پیش رو دارد. " دونگ مین چا " با طلای المپیک ۲۰۰۸، نقره جهان ۲۰۱۱، طلای آسیای ۲۰۱۲ و طلای دانشجویان جهان ۲۰۰۶ از کره جنوبی، " آنتونی اوبامه " با مدال نقره المپیک از گابن، " سازجوت دسپانیه " که در تیم ملی کوبا جایگزین " گارسیا " ی محروم شد و با برنز المپیک لندن، طلای دانشجویان و برنز یونیورسیاد، " اکمل ارگاشف " از ازبکستان، " لیو ژیابو " از چین، " پیوتر هاتورسکی " از لهستان و " فولکر وودزیچ " از آلمان مهم‌ترین رقبای مردانی در میدان مکزیک خواهند بود.

وی در مورد این رقبا می گوید: همه رقبا را نمی‌شناسم اما حریفانی از کویا، آلمان، ایتالیا، روسیه و گابن شناخت دارم. من حمایت و راهنمایی کادر فنی را دارم، ضمن اینکه هادی افشار خود در این وزن رقابتهای جهانی را تجربه کرده و می‌توانم از تجربیات خود بهره ببرم. ضمن اینکه فیلم مبارزات رقبا را تهیه کرده و با برنامه به میدان می‌روم.

مردانی تاکید کرد: من برای کسب مدال می‌روم و برای رسیدن به این هدف باید از سد همه رقبا عبور کنم. رقابتهای جهانی است و همه تکواندوکاران به امید کسب مدال به مکزیک می‌آیند و باید مراقب رقبای گمنام نیز بود.

این عضو تیم ملی اظهار داشت: ماه‌هاست در اردوی تیم ملی زیر نظر کادر فنی مشغول تمرین هستیم و هدف همه ما به رخ کشیدن عظمت تکواندوی ایران در جهان است و برای رسیدن به این هدف هر چه در توان داریم خواهیم گذاشت.

قابل ذکر است سجاد مردانی طلا و نقره ارتش‌های جهان، سه طلا، یک نقره و یک نقره و دو برنز از تورنمنت های معتبر جهان و برنز قهرمانی آسیا را در کارنامه خود دارد.

ارسال نظر