|
|
کدخبر: ۱۰۵۸۰۵

تیم تراکتورسازی این روزها شرایط خوبی ندارد و بحران انتخاب سرمربی این تیم پرهوادار را متشنج کرده است.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، تیم فوتبال تراکتورسازی یکی از پر هوادارترین تیم‌هایلیگبرتر این روزها شرایط جالبی ندارد و حواشی دمار از روزگار این تیم درآورده است.

در سالیان اخیر تراکتور را به عنوان یک پدیده نوظهور در فوتبال ایران شناختیم و چه بسا رفتارهای حرفه‌ایهوادارانتراکتور در برخی مواقع توانست در فوتبال ما فرهنگ‌سازی کند و به عنوان الگو معرفی شود. ولی آیا این روزها تراکتور رنگ و بوی سابق را دارد؟

مشکل سرخ‌پوشان از کجا آغاز شد؟

تراکتور از زمان حضور در لیگ برتر سکان هدایت خود را به مربیانی چون فراز کمالوند، امیر قلعه نوعی، تونی اولیویرا تحویل داد ولی باید دید این مربیان چه تفاوتی با مجید جلالی داشتند؟

کمالوند از روزهای نخست شرایط خوبی را در تبریز تجربه کرد به نوعی که ارتباط خوبی با هواداران برقرار کرده بود. فراز توانست با مصاحبه‌های جنجالی خود با رسانه‌ها و جانب‌داری از هواداران زمین و زمان را به نفع خود رقم بزند. شاید برخی صحبت‌هایش بعدها به ضررش تمام شد ولی فراز جایگاه خود را برای سال‌ها در قلب تراکتوری‌ها بیمه کرد.

علاوه بر آن کمالوند فردی بود که از دنیای رسانه وارد مربیگری شده بود و سابقه بازی یا مربیگری در تیمی بزرگ را نداشت ولی از همان ابتدا رفتارش به گونه‌ای بود که بازیکنی نتوانست از این موضوع سوءاستفاده کند و مقابل مربی قد علم کند.

پس از کمالوند سکان هدایت تراکتورسازان به فردی واگذار شد که برخلاف او افتخارات زیادی در فوتبال داشت. قلعه نوعی با اینکه به اندازه کمالوند در برقراری ارتباط با هواداران موفق نبود ولی غرور ناشی از نام قلعه نوعی کافی بود تا او در تبریز به جایگاه مناسبی برسد.

قلعه نوعی در تراکتور بازیکن محبوبی چون کیانی را از تیم اخراج کرد و برای بخشش وی دست مدیرعامل و هوادار را رد کرد تا نشان دهد که با کسی شوخی ندارد و اجازه بی‌نظمی را به هیچ بازیکنی نمی‌دهد.

تونی اولیویرا پس از صعود تراکتور به لیگ برتر نخستین سرمربی خارجی این تیم بود. شاید بتوان او را محبوب‌ترین سرمربی تراکتور در دهه اخیر دانست. عصبانیت‌های خاص تونی کنار زمین این احساس را به هوادار منتقل می‌کرد که این مربی تعصب خاص آن‌ها را نسبت به تیم دارد.

اگرچه برخی بازیکنان از روابط خاص ویکتور کمک تونی با برخی بازیکنان گلایه‌مند بودند و روابط دوستانه را عامل حضور در ترکیب ثابت تیم می‌دانستند ولی این اتفاقات نمی‌توانست مانع محبوبیت تونی در تراکتور باشد.

البته نباید عملکرد فنی این مربیان را کنار گذاشت و از جنبه رفتاری محبوبیت آن‌ها را بررسی کرد. فوتبال تیکی تاکای کمالوند هر بیننده‌ای را به وجد می‌رود و پس از او قلعه‌نوعی با بهره‌گیری از سرزنی بازیکنانش امتیازات خوبی به خود اختصاص داد و تونی نیز توانست با تلفیقی از این دو سبک فوتبال تماشاگرپسندی به نمایش بگذارد.

اما مجید جلالی کامپیوتر فوتبال ایران از همان روز نخست حضورش در تبریز ساکت و آرام بود. برخلاف کمالوند و قلعه نوعی که در صورت اشتباه داور با صحبت‌های جنجالی خود کمیته داوران را زیر و رو می‌کردند جلالی معتقد بود که نباید اعتراض کرد. البته جلالی نیز بعد از گذشت چند هفته اعتراف کرد که سکوتش در مقابل اتفاقات پشت پرده فوتبال یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتش بود.

جلالی هیچ‌وقت در تبریز نتوانست ارتباط خوبی با هواداران برقرار کند و این سبب شد قدرت حمایت یار دوازدهم را پشت خود احساس نکند و همیشه با ترس و اضطراب تیمش را وارد زمین کند.

علاوه بر آن رفتار جلالی با بازیکنان هیچ‌گاه قابل قیاس با کمالوند و قلعه نوعی نبود. جلالی سبک جدید فوتبال را با علم و روز دنیا معرفی می کرد و آقا معلم روندی متفاوت با این دو مربی در پیش گرفت ولی سرانجام به نتیجه‌ای دست نیافت و شکست‌خورده تبریز را ترک کرد.

چرا هوادار خودکشی کرد؟

هوادار تراکتور " عیبی یوخ " را به فوتبال ایران معرفی کرد. این هوادار تراکتور بود که در روزهای سخت پشت تیمش ایستاد و سبب شد تا مربیان بزرگ آرزوی هدایت این تیم را داشته باشند.

این هوادار پس از شکست تیمش مقابل تیم‌های رقیب شعاری علیه بازیکن و مربی سر نمی‌داد و همیشه با حمایت خود بازیکنان تیمش را شرمنده خود می‌کرد.

با قبول ناراحتی هواداران تراکتور از عدم نتیجه‌گیری تیم جلالی و نارضایتی از ابقای وی نمی‌توان تشویق تیم حریف را از این هواداران پذیرفت.

به نظر می‌رسد یار دوازدهم تراکتورسازان این روزها به قدری احساساتی پیش می‌رود که حتی " تراکتور " را هم فدای نام امثال تونی می‌کند. شاید این هواداران از نگارش این مطلب دلگیر شوند ولی باید خیلی زود از خواب غفلت برخیزند و بدانند که مسیر اشتباهی را طی می‌کنند.

با وجود اینکه مدیریت باشگاه را بر ارجحیت دادن به خواست هوادار موظف می‌دانیم هوادار هم نباید تحت هر شرایطی چنین احساسی برخورد کرده و تراکتور را فدای افراد می‌کرد. به نظر می‌رسد هوادار تراکتور در روز بازی با صبا خودکشی کرد ولی دلیل این خودکشی چه بود؟

پای دلالان به تراکتور باز می‌شود؟

پس از جدایی جلالی اسامی مختلفی برای جایگزینی وی مطرح می‌شود که به جز تعدادی از این اسامی بقیه امتحان خود را قبلا پس داده‌اند.

با وجود اینکه مدیریت باشگاه تراکتورسازی مذاکره با هیچ یک از این اسامی را تأیید نمی‌کند ولی اینکه برخی نام‌ها در بین کاندیداهای هدایت تراکتور دیده می‌شود ترسناک به نظر می رسد.

به طور حتم مدیریت باشگاه تراکتورسازی بهتر از هر کس دیگری می‌داند که استفاده از افرادی که از گذشته کارنامه سفیدی ندارند مشکلات تراکتور را حل نخواهد کرد.

خطیبی نباید قربانی شرایط تراکتور شود

در نخستین نگاه به نظر می‌رسد رسول خطیبی می‌تواند از بین گزینه‌های داخلی بهترین گزینه هدایت تراکتور باشد چون هم شاخصه بومی گرایی را دارد و هم با شرایط خاص تبریز آشناست. وی توانست گسترش فولاد را با بازیکنان بی‌نام و نشان لیگ برتری کند و در ابتدای لیگ نیز نتایج خوبی کسب کند.

ولی باکمی تأمل می‌توان دید که سپردن هدایت تراکتور به رسول در این شرایط بحرانی می‌تواند آینده مربیگری وی را تهدید کند. پس از جدایی از گسترش فولاد به نظر می‌رسد حضور خطیبی در تراکتور ممکن است اتفاقات خوبی برای وی رقم نزند.

با تمام احترامی که هواداران تراکتور برای خطیبی قائل هستند نمی‌توانند عدم نتیجه‌گیری تراکتور را تحمل کنند. در صورت عدم موفقیت خطیبی در کسب نتیجه ممکن است وی روزهای سختی را در تبریز سپری کند.

از سوی دیگر رسول با بسیاری از بازیکنان این تیم هم بازی بوده است. شاید گفته برخی بازیکنان تراکتور را بتوان قبول کرد که حرف‌شنوی بازیکنان بزرگ تراکتور از خطیبی کار سخت و دشواری به نظر می‌رسد. شاید بازیکنانی چون کریمی به احترام جلالی یک فصل بدون حاشیه را سپری کنند ولی این بازیکنان به سختی می‌توانند از دستورات خطیبی پیروی کنند.

شاید بهتر باشد خطیبی در شرایط بهتری در کنار این تیم حضور یابد. البته حضور وی به عنوان کمک‌مربی می‌تواند کمک شایانی به سرمربی آینده این تیم کند ولی پذیرفتن این سمت از سوی خطیبی محال به نظر می‌رسد.

ا تمامی این قضایا باید منتظر ماند و دید شاگردان باغ آبادی مقابل ملوان چه نتیجه‌ای خواهند گرفت و آیا نتیجه این دیدار می‌تواند در تعیین سرمربی آینده تراکتور موثر باشد؟

ارسال نظر