|
|
کدخبر: ۱۴۷۱۳۳

گزارش فارس از تفاوت قرارداد باشگاه های ایرانی با لیگ های معتبر اروپا / بخش سوم؛ انگلیس

باشگاه های انگلیس از سیاستی در امضای قراردادها پیروی می کنند که در صورتی که بازیکنی بالای ۳۰ سال سن داشته باشد، باشگاه حق دارد قرارداد یک ساله با وی امضا کند.

به گزارشخبرگزاری فارس، این روزها در فوتبال کشورمان که با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند، نحوه قرارداد و مدت زمان جذب بازیکنان به یکی از معضلات اصلی تبدیل شده است.

قراردادهای نیم فصلی، یک فصلی و بعضا چند ماهه کاری کرده است که دیگر هواداران یک تیم علاقه عمیقی به بازیکنان تیم شان نداشته باشند، چون با این قراردادهای کوتاه مدت می دانند که وفای یک بازیکن به پیراهن تیم مورد علاقه شان بیش از چند ماه طول نخواهد کشید و خیلی زود با ورود واسطه ها و دلال ها و با اعمال برخی بندها و تبصره بازیکن تازه جذب شده از تیم شان جدا خواهد شد.

مدیران سازمان لیگ و مسئولان فدراسیون فوتبال قبل از شروع دوره جدید لیگ برتر باید راهکاری برای این مشکل بیاندیشند.

خبرگزاری فارسبرای شفاف سازی مطلوب تر و برای آنکه بتواند شرایط قرارداد بازیکنان فوتبال در لیگ های معتبر با لیگ وطنی را مورد ارزیابی قرار داد.

مدت زمان قرارداد ستاره های ۵ کشور بزرگ فوتبالی جهان که لیگ های مطرحی دارند بررسی می شود تا کاربران و مدیران ورزشی کشورشان خودشان با یک مقایسه سرانگشتی به تفاوت ها پی ببرند.

لیگ های باشگاهی آلمان(بوندس لیگا)، اسپانیا(لالیگا)، فرانسه(لوشامپیونه)، ایتالیا(سری آ) و انگلیس(لیگ برتر) بهترین های دنیا در عرصه مسابقات باشگاهی فوتبال در جهان هستند.

قراردادها فقط به نام باشگاه هست و هیچ تبصره و ماده ای وجود ندارد که اگر مدیرعامل رفت، بازیکن هم رفتنی شود!

اگر پیشنهاد خارجی آمد، بازیکن آزاد می شود و رفتنی!

اگر مربی رفت، بازیکن هم می رود!

در اروپا اگر بازیکن مصدوم شود یا عملکرد بدی داشته باشد، باشگاه حق فسخ دارد در حالی که در فوتبال ایران هیچ باشگاهی بدون پرداخت کامل پول بازیکن، حق فسخ ندارد.

در این فوتبال وطنی اگر بازیکن به گوش مدیر بزند، اگر اعتصاب کند، اگر تمرین نکند و صدها اگر دیگر، دوباره حق با اوست چون قانون این اجازه نابجا را به او می دهد.

در لیگ های اروپایی قراردادها برای پرداخت مالیات شفاف هستند و مبالغ پنهانی و زیرمیزی وجود ندارد.

در دو روز گذشته مدت قراردادها در دو لیگ معتبر اسپانیا(لالیگا) و آلمان(بوندس لیگا) بررسی شد و امروز به عنوان سومین لیگ و مقایسه مدت زمان قرارداد بازیکنان خارجی در باشگاه هایشان به سراغ انگلستان رفتیم و نحوه قرارداد بازیکنان تیم های منچستر یونایتد، لیورپول، چلسی و آرسنال را مورد ارزیابی قرار دادیم که در زیر می خوانیم؛

منچستریونایتد:

رابین فان پرسی:فان پرسی هفدهم آگوست ۲۰۱۲ با امضای قراردادی چهارساله انتقالش به منچستریونایتد را قطعی کرد. مهاجم هلندی پس از اینکه نتوانست افتخارات زیادی با آرسنال به دست آورد به شیاطین سرخ ملحق شد و در حالی که اکنون دو سال از قرارداد وی در اولدترافورد می گذرد، این بازیکن از تمایل خود به تمدید قراردادش صحبت کرد و دیوید مویس انتظار دارد هرچه سریع تر این قرارداد تمدید شود.

وین رونی:وین رونی پس از ماه ها گمانه زنی بالاخره با امضای قراردادی ۴ ساله به ارزش ۳۰۰ هزار پوند در هفته با منچستریونایتد به توافق رسید. این توافق در حالی صورت گرفت که هنوز یک سال و نیم از قرارداد این بازیکن باقی مانده بود و این تمدید قرارداد مهاجم تیم ملی انگلیس را تا سال ۲۰۱۹ در اولدترافورد ماندنی کرد.

دنی ولبک:ولبک ۲۱ آگوست ۲۰۱۲ قرارداد چهارساله جدیدی با منچستریونایتد به امضا رساند که او را تا پایان ژوئن ۲۰۱۶ در این تیم نگه می دارد. این بازیکن ۲۳ ساله کارش را در این تیم از سال ۲۰۰۸ آغاز کرد.

پاتریس اورا:مدافع چپ باتجربه منچستریونایتد با استفاده از بندی که در قراردادش گنجانده شده بود، می تواند قراردادش با منچستریونایتد را به مدت یک سال دیگر تمدید کند. قرارداد فعلی ملی پوش فرانسوی با شیاطین سرخ پایان ژوئن ۲۰۱۴ به پایان می رسد؛ با این حال زمانی که مدیربرنامه های این بازیکن ۳۲ ساله در فوریه ۲۰۱۱ قرارداد جدیدی برای وی ثبت کرد، بندی در این قرارداد گنجانده شد که در صورتی که اورا در آخرین فصل حضورش در این تیم در ۲۵ بازی لیگ برتر به میدان برود، این قرارداد به طور خودکار یک سال دیگر تمدید می شود. در حالی که اورا تاکنون در ۲۸ بازی منچستریونایتد بازی کرده است، اکنون این بازیکن باید تصمیم بگیرد که پیشنهاد باشگاه را بپذیرد یا در پایان فصل از این تیم جدا شود.

داوید دخیا:دروازه بان اسپانیایی برای تمدید قراردادش با منچستریونایتد به مدت دو سال دیگر که باعثمی شود وی تا سال ۲۰۱۸ در ترکیب شیاطین سرخ باقی بماند آماده است. وی که از سال ۲۰۱۱ تاکنون در این تیم حضور دارد با پیشنهادهایی از سوی بارسلونا روبرو شده است و باشگاه برای اینکه خیال هوادارانش را راحت کند در نظر دارد با افزایش دستمزد این دروازه بان ۲۲ ساله قراردادش را به مدت دو سال دیگر تمدید کند.

آنتونیو والنسیا:

آنتونیو والنسیا اول آگوست ۲۰۱۱ قراردادش با منچستریونایتد را به مدت چهار سال دیگر تمدید کرد و تا سال ۲۰۱۵ در این باشگاه ماندنی خواهد شد. وی دو سال قبل از آن از ویگان به شیاطین سرخ ملحق شده بود.

خوان ماتا:

ملی پوش ۲۵ ساله اسپانیایی ۲۶ ژانویه ۲۰۱۴ رسما از چلسی به منچستریونایتد پیوست و قراردادی چهار ساله با این تیم امضا کرد.

لیورپول:

لوئیز سوارز:سوارز بیستم دسامبر ۲۰۱۳ با امضای قراردادی به ارزش ۴۰ میلیون پوند قراردادش را تا سال ۲۰۱۸ با لیورپول تمدید کرد. پیش از این بندی در قرارداد سوارز گنجانده شده بود که در صورت عدم راهیابی لیورپول به لیگ قهرمانان اروپا بازیکن اروگوئه ای می توانست از این تیم جدا شود اما وی از این بند چشم پوشی کرد و قراردادش را به مدت طولانی با این تیم تمدید کرد.

دنیل استوریج:استوریج در ژانویه ۲۰۱۳ با امضای قراردادی بلند مدت از چلسی به لیورپول منتقل شد و تا پایان ژوئن ۲۰۱۸ در این تیم می ماند. وی پیش از ملحق شدن به چلسی در سال ۲۰۰۹ نیز در منچسترسیتی بازی می کرد و اولین بازی ملی اش در تیم ملی انگلیس را در سال ۲۰۱۱ انجام داد.

استیون جرارد:جرارد در جولای ۲۰۱۳ قراردادش را به مدت دو سال دیگر با لیورپول تمدید کرد که باعثمی شود تا جشن تولد ۳۵ سالگی اش در این تیم بماند. کاپیتان لیورپول وارد آخرین سال قراردادش شده بود که تصمیم گرفت دو سال دیگر با این تیم تمدید کند. وی در دسامبر ۱۹۹۸ کارش را در این باشگاه آغاز کرد.

دنیل اگر:مدافع دانمارکی اکتبر ۲۰۱۲ با امضای قراردادی که وی را تا سال ۲۰۱۶ در لیورپول ماندنی می کرد، به تردید در خصوص آینده اش در این باشگاه پایان داد. وی در حالی این قرارداد را امضا کرد که کمتر از دو سال دیگر به پایان قراردادش با لیورپول باقی مانده بود.

استرلینگ:استرلینگ که با امضای قرارداد رده سنی نوجوانان در لیورپول هفته ای دو هزار پوند دریافت می کرد، در دسامبر ۲۰۱۲ در حالی که ۱۸ ساله شد، با امضای قرارداد جدیدی رقم دستمزدش با جهش زیادی به ۳۰ هزار پوند در هفته رسید. وی هفته ها با آنفیلد در حال مذاکره بود و سرانجام قراردادی پنج ساله با این تیم امضا کرد.

کولو توره:بازیکن ۳۲ ساله و ساحل عاجی در جولای ۲۰۱۳ پس از این که قراردادش در منچسترسیتی به پایان رسید، با امضای قراردادی دو ساله به آنفیلد رفت. وی پیش از آن در سال ۲۰۰۹ از آرسنال به سیتی ملحق شده بود.

چلسی:

پتر چک:چک در ماه می ۲۰۱۲ قرارداد جدید چهار ساله ای با آبی پوشان لندن به امضا رساند. دروازه بان تیم ملی چک که در سال ۲۰۰۴ به این باشگاه ملحق شد تا زمان تمدید قراردادش بیش از هر دروازه بان خارجی دیگری برای این تیم به میدان رفت.

جان تری:کاپیتان چلسی در نظر دارد قراردادش را به مدت یک سال دیگر با این تیم تمدید کند. قرارداد فعلی وی به ارزش ۱۵۰ هزار پوند در هفته در ماه ژوئن به پایان می رسد و هرچند ترجیح می دهد تمدید قراردادش با آبی های لندن دو ساله باشد اما به احتمال بیشتر یک سال دیگر در استمفورد بریج می ماند. تری ۳۳ ساله در نظر دارد سیاست های باشگاه را بپذیرد که قرارداد بازیکنان بالاتر از ۳۰ سال را بیش از یک سال تمدید نخواهد کرد. تری تاکنون ۱۶ فصل در این باشگاه حضور داشته است.

اشلی کول:کول در ژانویه ۲۰۱۳ قراردادش را که در پایان این فصل به پایان می رسید، به مدت یک سال دیگر با چلسی تمدید کرد. مدافع چپ ۳۳ ساله در آگوست ۲۰۰۶ از آرسنال به این تیم ملحق شد. مورینیو در فوریه ۲۰۱۴ پیشنهاد داده است که قرارداد این بازیکن به مدت یک سال دیگر در این تیم تمدید شود.

گری کیهیل:چلسی در نظر دارد قرارداد جدید چهارساله ای با مدافع تیم ملی انگلیس امضا کند. این بازیکن ۲۸ ساله توانست در این فصل جای خود را در ترکیب اصلی شاگردان مورینیو تثبیت کند و عملکرد درخشانی داشته باشد. قرارداد فعلی کیهیل در سال ۲۰۱۷ به پایان می رسد. مدافع سابق بولتون در سال ۲۰۱۲ با قراردادی پنج ساله به ارزش ۷ میلیون پوند به استمفورد بریج رفت.

فرانک لمپارد:لمپارد در می سال ۲۰۱۳ یک ماه پیش از پایان قراردادش به مدت یک سال دیگر با چلسی تمدید کرد و در نظر دارد قراردادش را به مدت یک سال دیگر با چلسی تمدید کند و سپس به مربیگری روی بیاورد. لمپارد در ماه ژوئن ۳۶ ساله می شود.

رامیرس:رامیرس در مارس ۲۰۱۲ قراردادش را با چلسی تمدید کرد و تا سال ۲۰۱۷ در این باشگاه ماندنی خواهد شد. ملی پوش برزیلی در تابستان ۲۰۱۰ از بنفیکا به این تیم ملحق شد و خودش را به عنوان یک بازیکن تأثیر گذار در خط میانی این تیم تثبیت کرد.

فرناندو تورس:ملی پوش اسپانیایی در ژانویه ۲۰۱۱ در آخرین روز نقل و انتقالات با امضای قراردادی پنج سال و نیمه از لیورپول به چلسی ملحق شد و قراردادش در پایان ژوئن سال ۲۰۱۶ به پایان خواهد رسید. تورس اخیرا اعلام کرده که دوست دارد حداقل تا سه سال دیگر در این باشگاه حضور داشته باشد.

آرسنال:

الیویر ژیرو:ملی پوش فرانسوی در پایان ژوئن ۲۰۱۲ با امضای قراردادی به ارزش ۱۲ میلیون پوند و به مدت پنج سال از تیم مون پلیه فرانسه به آرسنال ملحق شد. قرارداد وی ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷ در این باشگاه به پایان می رسد.

تئو والکات:والکات ۱۸ ژانویه ۲۰۱۳ قراردادی سه سال و نیمه به ارزش هفته ای ۱۰۰ هزار پوند با آرسنال به امضا رساند. مهاجم تیم ملی فوتبال انگلیس در ماه آگوست همین سال با قرارداد پنج ساله به ارزش ۷۵ هزار پوند در هفته مخالفت کرده بود.

پودولسکی:باشگاه فوتبال آرسنال سی ام آوریل ۲۰۱۲ قراردادی چهار ساله با مهاجم تیم ملی آلمان به امضا رساند. وی کارش را از تیم کلن آغاز کرد و در سال ۲۰۰۶ به بایرن مونیخ رفت؛ سه سال موفق در این تیم سپری کرد و سپس دوباره به کلن برگشت.

مسعود اوزیل:مسعود اوزیل در فوریه ۲۰۱۳ با امضای قراردادی پنج ساله به ارزش ۵۰ میلیون یورو در تصمیمی جنجالی از سوی سران رئال مادرید به آرسنال ملحق شد. بازیکن آلمانی در این انتقال رکورد نقل و انتقالات آرسنال را شکست و به گران ترین بازیکن فروشی رئال مادرید تبدیل شد.

مایکل آرتتا:آرسن ونگر در آخرین روز بازار نقل و انتقالات در آگوست ۲۰۱۱ با ۱۰ میلیون پوند مایکل آرتتا را از اورتون به خدمت گرفت. قرارداد وی در سال ۲۰۱۵ با باشگاه به پایان می رسد و هنوز خبری از امضای قرارداد جدید با این بازیکن به گوش نمی رسد.

چزنی:دروازه بان لهستانی آرسنال در نوامبر ۲۰۱۳ قراردادش را با این تیم به مدت چهار سال تا ۲۰۱۸ تمدید کرد. این دروازه بان ۲۴ ساله در سال ۲۰۰۶ به آکادمی آرسنال ملحق شد و در سال ۲۰۰۹ اولین بازی خود را برای این تیم انجام داد.

خبرگزاری فارسدر همین زمینه پس از آنکه به وضعیت قراردادها در لیگ های اسپانیا، آلمان و انگلیس پرداخت، فردا(چهارشنبه) وضعیت قراردادها را در لوشامپیونه فرانسه را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

انتهای پیام / ن

ارسال نظر