|
|
کدخبر: ۱۸۱۴۳۹

سردبیر بخش ورزشی بی‌بی‌سی که یکی از نامدارترین روزنامه‌نگاران دنیا به حساب می‌آید در رشته‌توییتی به VAR و جنجال‌هایی که استفاده از این تکنولوژی در جام جهانی به وجود آورده، پرداخته.

به گزارش امیدنیوز ، ویلشایر، رشته‌توییت خود را با این جمله آغاز می‌کند که نوع نگاه به VAR باید از اساس دگرگون شود. او می‌نویسد " اگر فکر می‌کنید پنالتی ایران، پنالتی نبود، یادتان باشد داور اشتباه کرد و نه VAR. او فرصت داشت که صحنه را بررسی کند و بعد از آن بود که پنالتی اعلام کرد. اگر هم فکر می‌‌کنید که صحنه، پنالتی بوده ( هر چند خیلی‌ها اینطور فکر نمی‌کنند ) VAR فقط به داور کمک کرد که پنالتی صحیح را تشخیص دهد. پس اینکه بگوییم پاس گل ایران را VAR داده، اشتباه است.


ویلشایر در ادامه می‌نویسد " VAR فقط بازپخش ویدیویی است و نه تکنولوژی. بازپخش. پخش دوباره. همانطور که در دهه‌ی 80 پدر و مادرهای شما با نوارهای ویدیویی بتاماکس، صحنه‌ها را عقب و جلو می‌کردند و دوباره می‌دیدند. داور بود که صحنه را دوباره تماشا کرد و تصمیم گرفت. اینکه تصمیمش درست بود یا غلط، به نوع نگاه شما بستگی دارد. همانطور که داورها از اولین روز فوتبال تصمیم گرفته‌اند و تصمیم‌هایشان گاهی درست و گاهی اشتباه بوده.


سوال این است که آیا پیش از VAR داورها اکثراً درست تصمیم می‌گرفتند ؟ به اعتقاد من، جواب این سوال مثبت است. آیا هر از چند گاه مثل هند آنری در مقابل ایرلند، شاهد اشتباه‌‌هایی نبودیم که نتیجه‌ی بازی را تغییر می‌داد ؟ جواب این سوال هم مثبت است. اگر حالا در کناره‌ی زمین می‌توانیم بازپخش ویدیویی صحنه‌ها را داشته باشیم، داورها نباید صحنه‌ها را ببینند و از تصمیم‌شان مطمئن شوند ؟ چرا، صد در صد.


حالا بهتر است به جزئیات بپردازیم. دیدن صحنه‌ها توسط داور چقدر سریع باید انجام شود ؟ آیا این بازی را با وقفه مواجه کرده و از ریتم می‌اندازد ؟ تا حالا آمارها را دیده‌اید و می‌دانید در جریان بازی، توپ چقدر در جریان بازی نیست ؟ بازیکنانی که وانمود می‌کنند مصدوم شده‌اند چه ؟ وقفه‌ای که برای تماشای بازپخش ویدیویی در بازی ایجاد می‌شود آنقدر زیاد نیست که نخواهیم داور، تصمیم‌هایی به آن عظمت را به درستی بگیرد ( یا به اشتباه ).


البته VAR کامل نیست و باید ارتباط بین داور و متصدیان ویدیویی و به خصوص ارتباط بین آنها و تماشاچی‌های حاضر در ورزشگاه بهتر شود ( هر چند باید اعتراف کرد که اولویت در حال حاضر بینندگان تلویزیونی است - یک واقعیت اقتصادی ). ولی هیچ محصول جدیدی از روز اول کامل نبوده است.


فوتبال هیچوقت ثابت و یکسان نمانده و دائماً تحول و تکامل پیدا کرده. درست مثل زبانها. اگر پدیده‌ای را در زمان منجمد کنیم، به مرور از بین خواهد رفت. هیچ محصولی از اول کامل نیست. داورها هستند که تصمیم می‌گیرند. VAR نه آشوب و هرج و مرج است و نه بازی‌ها را نابود می‌کند. و البته کامل هم نیست. کمتر چیزی پیدا می‌شود که کامل باشد.


یکی از چیزهایی که به اعتقاد من باید بهبود یابد و روشن‌تر شود، این است که داورها چه زمانی از سوی کارشناسان VAR برای دیدن صحنه‌ها فراخوانده می‌شوند. این مسلماً باید روند روشن‌تر و شفاف‌تری داشته باشد.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار