|
|
کدخبر: ۱۸۱۷۲۳

هفته اول هجدهمین دوره رقابتهای لیگ برتر درحالی آغاز شد که بارزترین نکته این هفته تعداد بسیار کم گل‌های رد و بدل شده خصوصا در روز دوم و تعداد بالای نتیجه تساوی بود.

خبرگزاری مهر: از پنجشنبه هفته گذشته هجدهمین دوره رقابتهای لیگ برتر آغاز شد و 16 تیم حاضر در این مسابقات با 8 مسابقه کار خود را در آن آغاز کردند. فرایند 8 مسابقه روز اول نشستن تیم علی دایی بر صدر جدول مسابقات و قرار گرفتن تیم تحت رهبری خداداد در قعر جدول بود.

اما بارز ترین نکته هفته نخست تعداد کم گلهای رد و بدل شده و تعداد بالای مساوی های این مسابقات بود. به نوعی که از 8 دیدار روز اول 4 دیدار با نتیجه مساوی به اتمام رسید و از این 4 دیدار، 3 دیدار بدون گل مساوی شد. در روز اول این مسابقات 9 تیم موفق به گلزنی نشدند و 7 تیم دیگر روی هم 10 بار به گل رسیدند که 10 گل برای 8 بازی به هیچ وجه نمی تواند آمار مناسبی باشد.

* اولین گلزن لیگ برتر

اولین بازیکنی که در لیگ هجدهم موفق به گلزنی شد، حسن بیت سعید مهاجم تیم فوتبال فولاد خوزستان بود. بیت سعید در پنجمین دقیقه از دیدار فولاد مقابل پارس جنوبی موفق به گلزنی شد تا هم اولین گل این هفته را زده باشد و هم نامش بعنوان نخستین گلزن لیگ برتر به ثبت برسد. این گل را می توان زودهنگام ترین گل هفته اول و زودهنگام ترین گل فصل جدید تا به اینجای کار دانست.

* یک بعلاوه یک پنالتی

در هفته نخست این رقابتها داوران دو بار به نشانه پنالتی در سوت خود دمیدند که یکی از این دو پنالتی منجر به گل شد و دیگری از دست رفت. علی علیپور آقای گل فصل گذشته رقابتهای لیگ برتر اولین بازیکنی بود که در این فصل پشت ضربه پنالتی قرار گرفت که موفق به باز کردن دروازه پدیده از روی نقطه پنالتی شد تا وی هم اولین گلزن پرسپولیس در این فصل باشد و هم اولین بازیکنی باشد که در این فصل از روی نقطه پنالتی به گل رسیده است.

در این هفته یک پنالتی دیگر نیز اعلام شد که این پنالتی مقابل تیم سپیدرود نصیب تیم سایپا شد و مهدی ترابی مهاجم ملی پوش نارنجی پوشان این ضربه پنالتی را از دست داد تا نام او بعنوان اولین بازیکنی در این فصل که پنالتی از دست داده به ثبت برسد.

* اولین گل به خودی فصل

شاید لیگ برتر ما متاثر از جام جهانی گذشته لیگی پر ازگل به خودی باشد. از مجموع ده گل زده شده در هفته اول یک بازیکن به اشتباه دروازه خود را باز کرد تا ده درصد گلهای هفته اول «اتوگل» باشد. مجتبی لطفی مدافع تیم پارس جنوبی جم اولین بازیکنی است که در فصل هجدهم لیگ برتر به اشتباه دروازه خودی را باز کرد.

* استارت با تنش برای آبی‌ها

استقلال تهران برای اولین بار در طول تاریخ حیاتش یک فصل را با تنش آغاز کرد. این تیم که همچنان تحت تاثیر بدترین دوره نقل و انتقالاتی تاریخ باشگاهش بود، روز گذشته با سکوهای ملتهب بازی را آغاز کرد.

بسیاری از تماشاگران منتسب به استقلال شب گذشته با شعارهای انتقادی خود از برخی از بازیکنان، مدیران سابق و مدیران فعلی و وزیر ورزش وارد این مسابقات شدند تا این ظن پیش آید که ممکن است این تنش ها در هفته های آینده بیشتر هم شود. به خصوص اگر آبی ها در کار نتیجه گیری موفق عمل نکنند.

* دیرهنگام ترین گل

زودهنگام ترین گل که گل حسن بیت سعید مهاجم تیم فولاد به پارس جنوبی جم بود که این گل در دقیقه 5 بازی به ثمر رسید. دیرهنگام ترین گل هفته نخست نیز گلی بود که آرمان رمضاین مهاجم بلند قامت سایپا در دقیقه 93 بازی وارد دروازه سپیدرود کرد.

* 25 اخطار بدون اخراج

در هفته اول رقابتهای لیگ برتر داوران 25 بار از کارت زرد خود استفاده کردند تا معدل ۲/۵ اخطار برای هر بازی به ثبت رسیده باشد. اما در هفته اول هیچ بازیکنی مستقیم یا غیر مستقیم با کارت قرمز داور جریمه نشد تا هفته ای بدون اخراج را پشت سر گذاشته باشیم.

* پرسپولیس خشن ترین

بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس در هفته نخست رقابتها 4 بار با کارت زرد داور جریمه شدند تا این تیم روز پر کارتی را سپری کرده باشد و رکورد دریافت کارت زرد در هفته اول به نام این تیم ثبت شده باشد. به این ترتیب پرسپولیس را باید خشن ترین تیم هفته اول مسابقات لیگ برتر دانست.

در حالی پرسپولیس خشن ترین تیم هفته اول رقابتها شد که تیمهای صنعت نفت، گسترش فولاد (ماشین سازی)، پدیده، ذوب آهن و نساجی بدون دریافت کارت هفته اول را پشت سر گذاشتند.

* منضبط‌ترین بازی

دیدار تیمهای فوتبال ذوب آهن و نساجی که اولین بازی نساجی در تاریخ رقابتهای لیگ برتر محسوب می شد در حالی به پایان رسید که داور این دیدار در طول نود دقیقه بازی برای بازیکنان هیچ یک از دو تیم از کارتهای رنگی خود استفاده نکرد تا این اولین بازی فصل هجدهم باشد که بدون استفاده از کارت به پایان رسیده باشد.

* سایپا بهترین تیم

شاگردان علی دایی شروع خوبی در لیگ هجدهم داشتند و با سه گل پرش خوبی به سمت صدر جدول داشتند. سایپا که تمریناتش را نسبت به سایر تیم ها زودتر آغاز کرده بود مزد زحماتش را گر فت و در روز اول با سه گل تیم سپیدرود با خداداد عزیزی را شکست داد تا صدرنشین هفته اول باشد.

ارسال نظر