|
|
کدخبر: ۶۶۱۵۴

سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ مانند همتایش در تیم فعلی ایران می‌گوید اگر تیم ملی می‌خواهد در برزیل نمایش آبرومند ارائه کند باید اردوهای بلند مدت داشته باشد. او همچنین می‌گوید ایران برابر آرژانتین به نتیجه معقولی می‌رسد.

به گزارشامیدبه نقل از برانکو ایوانکوویچ که آخرین بار بر روی نیمکت ایران در جام جهانی نشسته از راهی می‌گوید که مردانکی‌روشدر تابستان آینده پیش‌رو دارند.

* آقای ایوانکوویچ! همان طور که می‌دانید شب گذشته گروه بندی جام جهانی انجام شد و تیم‌ها حریفان خود را شناختند. اول می‌خواهیم بپرسیم که نظرتان درباره گروه ایران چیست؟

- گروهی که ایران در آن قرار گرفته از نظر من نه آسان است و نه خیلی سخت. به هر حال آرژانتین، نیجریه و بوسنی تیم‌های خوبی هستند، اما این چیزی نیست که شما بخواهید ذهنتان را به طور کامل معطوف آن کنید. ایران اکنون باید به این فکر کند که چگونه می‌خواهد آماده حضور در جام جهانی شود.

* اتفاقا این موضوع یکی از دغدغه‌های بزرگ کارلوس کی‌روش نیز هست.

- درست است. به نظرم ایران باید اکنون تمام فکر و ذهنش این باشد که چگونه آماده رقابت با این سه تیم سطح بالا می‌شود. اگر ایران خوب آماده شود می‌تواند کمک زیادی به رسیدن به خواسته‌هایش داشته باشد.

* شما آخرین مربی هستید که روی نیمکت ایران در جام جهانی نشسته‌اید. اگر بخواهید گروه ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ را با گروه ایران در رقابت‌های سال آینده مقایسه کنید، فکر می‌کنید این گروه سخت‌تر است یا حریفان ایران در آلمان؟

- واقعیت این است که نمی‌شود مقایسه ای انجام داد. کلیات دو گروه با هم متفاوت است. سبک تیم‌های همگروه ما در جام جهانی ۲۰۰۶ با شیوه حریفان ایران در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل متفاوت خواهد بود. نمی‌شود مقایسه ای بین این دو گروه داشته باشیم. چیزی که می‌خواهم بگویم این است که ما در جام جهانی آلمان نتیجه‌ قابل قبولی کسب کردیم و تیم فعلی نیز این شرایط را مطمئنا خواهد داشت. فوتبال در ایران درست است که ریشه خیلی قدرتمندی ندارد، اما فوتبال کشور شما ریشه‌ای ضعیفی نیز ندارد. نباید فکر کنید که آرژانتین می‌تواند با چند گل ایران را شکست دهد. پیش‌بینی‌ام این است که ایران برابر آرژانتین هم می‌تواند نتیجه‌ معقولی هم بگیرد.

* حالا فکر می‌کنید تیمی که شما در سال ۲۰۰۶ آماده کرده بودید قوی‌تر است یا تیمی که کی‌روش ساخته؟

- من اکنون از تیم فعلی شناخت زیادی ندارم و نمی‌دانم کدام مجموعه قوی‌تر است. خیلی دوست دارم که ببینم بعد از هشت سال فوتبال ایران چه شرایطی پیدا کرده. جام جهانی جایی است که می‌توانید ببینید تیم‌ها پیشرفت کرده‌اند یا درجا زده اند.

* پس با این اوضاع باید منتظر حضور شما در برزیل نیز باشیم.

- حتما من به برزیل می‌روم و می‌خواهم یکی از بازی‌های ایران را در جام جهانی از نزدیک ببینم.

* چه توصیه ای برای همکارتان کارلوس کی‌روش دارید؟

- توصیه‌ام این است که تمام فکر و ذهنش آمادگی تیم ملی باشد. او می‌داند که اگر تیمی می‌خواهد در جام جهانی موفق شود باید آمادگی فیزیکی و جسمی بالایی داشته باشد.

* مردم ایران اکنون از همگروهی با آرژانتین خوشحال هستند، فکر می‌کنید که خوشحالی آنها به جاست.

- در جام جهانی ۲۰۰۶ هم ما با پرتغالی بازی کردیم که در ترکیبش رونالدو را داشت و الان ایران باید با تیمی بازی کند که سرشناس‌ترین بازیکنش لیونل مسی است. فکر نمی‌کنم تفاوت خیلی زیادی وجود داشته باشد. مهم این است که ایران چه چیزی از جام جهانی برداشت می‌کند. بازی با آرژانتین تنها یک ۹۰ دقیقه‌ است و تمام می‌شود، اما باید از جام جهانی به نتیجه‌ خوبی برسید. هیچ کس در دنیا توقع ندارد که ایران برابر آرژانتین نتیجه‌ بگیرد، اما همین که ایران نمایش آبرومندی را ارائه دهد کافیست.

* درباره نیجریه و بوسنی چه می دانید؟

- نیجریه را خیلی نمی‌شناسم. دورا دور اطلاعاتی از این تیم دارم. می‌دانم تیم ریشه داری در فوتبال آفریقا است و همیشه این پتانسیل را دارد که شگفتی ساز شود. آنها در چند گذشته با افتی روبرو شده‌اند، ‌اما اکنون آنها رفته‌رفته به روزهای اوج بازگشته اند. اما درباره بوسنی اطلاعات خوبی دارم. آنها تیم بسیار خوبی هستند و توانستند در مرحله انتخابی یونان را در گروه‌شان دوم کنند. بر خلاف تصورات به اعتقاد من بازی با بوسنی یکی از سخت‌ترین دیدارهای ایران خواهد بود. ایران در برابر این تیم کار آسانی نخواهد داشت.

* لیگ ایران سه ماه دیگر تمام می‌شود خیلی‌ها معتقدند که اردوی بلند مدت برای فوتبال ایران مفید نیست. شما که سال‌ها تجربه حضور در ایران را داشته‌اید چه فکر می‌کنید؟

- من اعتقاد دارم اردوی بلند مدت به سود ایران است، ضمن این که باید تا آغاز جام جهانی ایران با تیم‌های خوبی بازی کند. سالی که ما به جام جهانی آلمان رفتیم توانستیم قبل از حضور در مسابقات با تیم‌های نظیر کرواسی، آلمان و بوسنی بازی کنیم و وقتی پا به جام جهانی گذاشتیم بازیکنان من تحت تاثیر نام‌های بزرگ حریفان قرار نگرفتند. این یکی از نکات کلیدی موفقیت تیم ملی در جام جهانی بعدی خواهد بود.

* به عنوان سوال آخر فکر می‌کنید شانس کدام تیم آسیایی برای موفقیت بیشتر باشد؟

- راستش را بخواهید من به ژاپن خیلی امیدوارم. آنها هم در گروه خوبی قرار دارند و هم این که در این چند سال پیشرفت خوبی داشتند.

ارسال نظر