|
|
کدخبر: ۱۰۱۲۵۱

قیمت‌ ها بیش از این پائین نمی‌ آید

کارشناسان بازار مسکن معتقدند که الان بهترین زمان برای خرید است زیرا همه مردم به این نتیجه رسیده‌اند که قیمت‌ها از این پایین‌تر نمی‌آید.

به گزارشامیدبه نقل از فارس، طبق مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مقرر شد تا وام خریدمسکناز ۲۰ به ۳۵ میلیون تومان افزایش یابد، همچنین این وام برای زوج‌های جوانی که از ۱۷ دی ماه امسال یعنی روز تصویب شورای پول و اعتبار به بعد عقد کنند ۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

کارشناسان حوزه مسکن در خصوص مصوبه شورای پول و اعتبار نظرات مختلفی دارند، بطوریکه برخی معتقدند با افزایش وام خرید مسکن به زودی شاهد رونق در این بازار خواهیم بود.

برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند این مصوبه باعثافزایشقیمتمی‌شود و در کنار این اظهار نظر‌ها عده‌ای می‌گویند به دلیل گرانی قیمت آپارتمان مبالغ تعیین شده نه باعثخروج مسکن از رکود و نه باعثگرانی می‌شود، بلکه شاید تا حدودی به متقاضیان مسکن برای خرید کمک کند.

این گزارش حاکی است انتشار خبر افزایش وام خرید مسکن در هفته اخیر به دلیل اثرات ناشی از تبعات افزایش وام بر روی تورم و رونق بازار مسکن به یکی از مهمترین اخبار حوزه مسکن تبدیل شد.

بر این اساس خبرنگار فارس به سراغ فعالان این بازار رفت و شرایط بازار مسکن و تأثیر افزایش وام خرید بر رونق و رکود، معاملات و قیمت مسکن جویا شد.

*قیمت‌ها از این پائین‌تر نمی‌آید

یک فعال بازار مسکن واقع در خیابان ولیعصر منطقه جردن معتقد است هم‌اکنون بهترین زمان برای خرید است زیرا در ۶ ماه اخیر قیمت مسکن ثابت بوده است.

وی افزود: اگرچه قیمت مسکن در ۶ ماه گذشته ثابت بوده است اما خریدار هم نبوده و به نوعی بازار مسکن در رکود بسر برده است.

این کارشناس مسکن اظهار داشت: فکر می‌کنم سال آینده با توجه به تجربه‌ هر ساله افزایش قیمت ۱۰ تا ۳۰ درصدی متناسب با تورم داشته باشیم.

وی افزود: در ضمن قیمت‌ها از این که هست پایین‌تر نمی‌آید، زیرا الان قیمت‌ها در کف قرار دارد و در صورتی که قیمت از این که هست پایین‌تر بیاید معادلات بهم می‌خورد و ساخت و ساز دیگر معنی ندارد.

یک بنگاه‌دار معاملات املاک تصریح کرد: با توجه به قیمت میلگرد، آهن، سیمان و … جایی برای کاهش قیمت نمانده و قیمت‌ مسکن از این کمتر نخواهد شد.

*چشم انداز افزایش قیمت‌ها در سال آینده

یک فعال دیگر بازار مسکن در منطقه ستارخان در خصوص شرایط کنونی بازار مسکن گفت: با توجه به رکود قیمت مسکن الان بهترین زمان برای خرید مسکن است.

وی افزود: آپارتمان نسبت به ملک کاهش قیمت بیشتری داشته ولی رفته‌رفته با نزدیک شدن به عید و سال جدید مطابق رسم هر ساله با افزایش قیمت مواجه می‌شویم و آنطرف سال حتما قیمت‌ها کمی بالاتر می‌رود.

این فعال بازار مسکن تصریح کرد: افزایش وام خرید مسکن باعثافزایش قیمت مسکن می‌شود و این را تجربه به ما ثابت کرده است که با افزایش وام خرید، قیمت‌ها بالا می‌رود و هیچ وقت وام قیمت را پایین نمی‌آورد.

وی اظهار داشت: از زمان تشکیل دولت روحانی تاکنون بازار مسکن در رکود است و قیمت‌ مسکن ثابت بوده است.

*علائم خروج از رکود در هفته گذشته

یک فعال دیگر بازار مسکن در منطقه تهرانپارس در پاسخ به این سؤال که آیا الان زمان برای خرید مسکن مناسب است یا خیر، گفت: الان بهترین زمان برای خرید مسکن است زیرا قیمت به کف رسیده است.

وی افزود: در ۲ ماه گذشته هیچ قراردادی برای خرید و فروش نداشتیم ولی در هفته‌ای که گذشت ۳ قرارداد به امضا رسید.

این فعال بازار مسکن در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که چرا در هفته اخیر معاملات رونق داشته اظهار داشت: زیرا مردم به این نتیجه رسیده‌اند که الان کف قیمت است و قیمت‌ها دیگر کمتر از این حد نمی‌شود.

کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: قیمت مسکن مثل دلار و سکه به ثبات رسیده است بطوریکه ممکن است بصورت ناچیزی کاهش و افزایش داشته باشد ولی بصورت جهشی این قیمت‌ها کاهش و افزایش نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه آیا قیمت‌ها در سال جدید افزایش می‌یابد یا خیر، گفت: از آینده مطلع نیستم و نمی‌توان آینده این بازار را پیش‌بینی کرد ولی به نظرم الان بهترین زمان برای خرید مسکن است.

خبرنگار فارس همچنین قیمت آپارتمان را در برخی مناطق مختلف شهر تهران جویا شد که بدین شرح است:

منطقه / تهران قیمت هر متر آپارتمان نوساز
اقدسیه بلوار اوشان ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
شهرک غرب، بلوار دریا ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
ولیعصر منطقه جردن ۱۲ میلیون تومان
ستارخان ۵ میلیون و ۱۰۰ تا ۵ میلیون ۵۰۰ هزار تومان
بلوار فردوس ۵ میلیون تومان
آیت‌الله کاشانی - آلاله شرقی ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
فاطمی ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
گیشا ۶ میلیون و ۲۰۰ تا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
میدان محمدیه ۲ میلیون تومان
بریانک امام‌زاده معصوم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
بلوار اباذر(جنوب) ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
افسریه(جنوب شرق) ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
یافت آباد ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان
فلکه اول تهران‌پارس(شرق) ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

*صاحب‌نظران چه می‌گویند؟

* جباری: وام خرید مسکن باعثخروج از رکود می‌شود

احمد جباری عضو کمیسیون عمران در خصوص تأثیر افزایش وام خرید مسکن بر بازار مسکن گفت: مبالغ ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان وام خرید مسکن در مقابل گرانی مسکن مبلغ زیادی نیست که تأثیری بر روی گرانی مسکن داشته باشد.

وی افزود: این وام تا حدودی مسکن را از این حالت رکودی خارج می‌کند.

*لاهوتی: چاره‌ای جز افزایش وام مسکن وجود نداشت

مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون عمران نیز در خصوص تأثیر افزایش وام مسکن بر بازار مسکن اظهار داشت: با توجه به قیمت هر متر آپارتمان که در ارزانترین محله تهران هر متر آپارتمان ۲ میلیون تومان است و برای خرید یک آپارتمان ۵۰ متری حداقل به ۱۰۰ میلیون تومان پول نیاز است بنابراین چاره‌ای جز افزایش وام مسکن وجود نداشت و باید وام مسکن افزایش می‌یافت.

وی افزود: اگر این تسهیلات درست مدیریت شود و به افراد پرداخت نشود، افزایش تسهیلات مسکن فکر خوبی بوده است.

* افزایش وام مسکن، قیمت‌ها را افزایش می‌دهد

علیرضا خسروی دیگر عضو کمیسیون عمران در خصوص تأثیر افزایش وام مسکن بر روی بازار مسکن گفت: افزایش وام مسکن به جز تأثیر بر روی افزایش قیمت مسکن تأثیر خاص دیگری نخواهد داشت.

وی افزود: با افزایش سقف وام مسکن و افزایش قدرت خرید مردم قطعا تا حدودی افزایش قیمت خواهیم داشت و افزایش قیمت در بخش مسکن با افزایش سقف وام نسبت به رونق محسوس‌تر خواهد بود.

*****

بنا بر این گزارش قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران مانند خیابان ولیعصر منطقه جردن ۱۲ میلیون تومان و در مناطق جنوبی تهران ۲ میلیون تومان است و در هیچ منطقه‌ای از تهران قیمت آپارتمان نوساز کمتر از ۲ میلیون تومان نیست، بنابراین برای خرید یک واحد ۵۰ متری در جنوبی‌ترین نقطه تهران حداقل ۱۰۰ میلیون تومان نقدینگی مورد نیاز است، حال باید منتظر ماند و دید که افزایش سقف تسهیلات مسکن تا چه حد قادر است قدرت خرید را تقویت کرده و به خانه دار شدن مردم کمک کند.

چه بسا به قول فعالان مسکن ثبات قیمت ها در این بخش و چشم انداز اثر افزایشی وام مسکن بر قیمت ها سبب شود کسانی که در انتظار تعیین تکلیف بازار برای خرید و فروش هستند در تحلیل بازار به جمع بندی رسیده و بدین ترتیب رکود انتظاری بازار مسکن به پایان رسیده و بارقه‌های رونق پدیدار شود.

ارسال نظر