|
|
کدخبر: ۱۰۸۳۸۲

رییس پلیس فتای فرماندهی انتظامی ویژه کیش ضمن هشدار در مورد خریدهای اینترنتی هشدارهایی را به مسافران و گردشگران ارائه کرد.

به گزارشامیدبه نقل از جام جم آنلاین، سروان محمد ابوالحسنی در مورد خریدهایاینترنتیهشدار داد: اولین پیش فرض برای حقیقی وسالم بودن خدمات یک فروشگاه الکترونیک، این است که کالاهای مجاز ارائه می کند. بنابر این فروشگاه هایی که کالاهای غیرمجاز به فروش می رسانند، با احتمال بسیار بالا به قصد کلاهبر داری به وجود آمده اند.

وی افزود: درهنگام تصمیم به خرید از فروشگاه های الکترونیکی، از تجربه دوستان و آشنایان نزدیک در مورد خریدهای آنلاین استفاده کنید و از فروشگاه هایی که سابقه ارائه خدمات مطلوب دارند، خرید کنید.

به گفته او صفحاتی که ناخواسته در برابر شما باز می شوند و حاوی تبلیغات فروش کالاها و ارائه خدمات هستند، ممکن است تقلبی بوده و قصد کلاهبرداری داشته باشند.

این پلیس تاکید کرد: سعی کنید درهنگام خرید آنلاین، با روش هایی نظیر گرفتن سایت اینترنتی فروشگاه، یا جستجو در انجمن هایی که اعضای آن ها تجربیات خرید آنلاین خود را برای اطلاع سایر اعضا می نویسند، از مدیر و گردانندگان فروشگاه، احراز هویت کنید.

همچنین در هنگام خرید آنلاین و در زمانی که پس از انتخابکالابه درگاه پرداخت الکترونیکی بانک رهنمون می شوید، دقت کنید که حتما آدرس صفحه درگاه پرداخت الکترونیکی، متعلق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می کنید.

در برخی موارد از مواقع کلاهبرداران با جعل صفحات درگاه پرداخت الکترونیکی بانک ها، شما را به صفحاتی هدایت می کنند که آدرسی بسیار شبیه آدرس بانک اصلی دارند و در صورت عدم دقت خریدار و ورود اطلاعات کارت بانکی خود شامل شماره کارت، رمز عبور، cvv۲ و تاریخ انقضای کارت، این اطلاعات را در سیستم خود ثبت کرده و عملا امکان هر گونه اقدامی را با حساب و موجودی قربانی دارند.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی ویژه کیش هشدار داد: سیتم پرداخت الکترونیکی همه بانکها از ssl و روشهای مطمئن رمز نگاری استفاده می کند. دقت کنید که در نوار آدرس کنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک نماد یک قفل یا عبارت: / /: https درج شده باشد، در غیر این صورت قطعا صفحه جعلی است و قصد به سرقت بردن اطلاعات کارت بانکی شما را دارد.

وی تصریح کرد: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت بازرگانی با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در جهت افزایش امنیت خدمات تجارت الکترونیک، اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به فروشگاه های الکترونیک را آغاز کرده است تا خریداران به راحتی و با آسودگی خاطر خرید خود را انجام دهند. ترجیحا از فروشگاهی که دارای این نماد هستند خرید کنید.

ارسال نظر