|
|
کدخبر: ۱۰۸۶۶۶

نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهند فیس‌بوک به مراحل آغازین دوره افول خود وارد شده است.

به گزارشامیدبه نقل از مشرق، مطالعه دانشگاه پرینستون نشان می‌دهد شبکه‌های اجتماعی اینترنتی که به طور ناگهانی در چند سال اخیر در سراسر جهان رشد و نمو کردند، به همان سرعت نیز به مرگ زودرس مواجه خواهند شد.

دانشمندان، پیدایش و مرگشبکه‌های اجتماعیهمچون فیس بوک را شبیه سرنوشت بیماری‌های همه‌گیر می‌دانند. دانشمندان با استفاده از مدل‌های ریاضی، مرگ فیس‌بوک را طی چند سال آینده، پیش‌بینی کرده‌اند.

بر اساس مطالعه‌ای که دو تن از اساتید دانشگاه پرینستون به نام‌های جان کانارلا و جاشوا اسپچلر و بر مبنای مدل‌های ریاضی انجام داده‌اند، نحوه پیدایش و همه‌گیر شدن شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بسیار شبیه چرخه حیات بیماری‌های واگیردار است؛ یعنی واجد رشد سریع و افول فوری هستند.

محققان ابتدا بر روی شبکه اجتماعی MySpace تحقیق کردند. MySpace یک شبکه معروف اجتماعی بود که به سرعت رشد کرد و مخاطبان بسیاری پیدا کرد اما به سرعت هم به افول رفت.

در مرحله بعد، محققان، فرمول ریاضی به دست آمده را بر روی فیس بوک، امتحان کردند.

این مطالعه نشان می‌دهند این غول رسانه‌ای به مراحل آغازین دوره افول خود وارد شده است و در چند سال آینده شاهد کاهش شدید محبوبیت فیس بوک خواهیم بود.

اگر این مدل ریاضی درست از کار دربیاید، فیس بوک بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ نزدیک به ۸۰ درصد از مخاطبان خود را از دست خواهد داد.

افولفیس بوکاز سال ۲۰۱۳ شروع شده است چرا که مطالعات و تحقیقات دیگری نشان می‌هد که فیس بوک با سرعت زیادی در حال از دست دادن پایگاه مخاطبان جوان‌تر خود است.

نمودار: آغاز روند نزولی جستجوی فیس بوک از سال ۲۰۱۳ پس از یک دوره چند ساله اوج‌گیری شتابان. همین روند را چند سال قبل، شبکه اجتماعی MySpace تجربه کرده بود.

ارسال نظر