|
|
کدخبر: ۱۲۵۲۳۰

احتمال اجرای طرح زوج و فرد در چالوس، اعلام اسامی تعاونی‌های ناایمن به مردم از جمله موضوعاتی بود که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در مورد آن توضیح داد.

به گزارشامیدبه نقل از فارس،سردار اسکندر مومنی رئیسپلیس راهنمایی و رانندگیکشور صبح امروز در نشست خبری از افتتاح دو مرکز مکانیزه و مدرن تعویض پلاک خبرداد.

وی گفت: این مراکز که از مجهزترین و به روزترین مراکز دنیا محسوب می‌شود به زودی در تهران افتتاح خواهد شد ضمن اینکه به جهت رفاه حال شهروندان، ساعت کاری مراکز تعویض پلاک در روزهای منتهی به نوروز ۹۳ به تدریج افزایش یافته و به ساعت ۱۲ نیمه شب خواهد رسید.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی همچنین از افتتاح سامانه نظارت مردمی بر عملکرد رانندگان خبر داد و گفت: با آغاز به کار این سامانه در گام نخست، مردم می‌توانند تخلفات رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی را از طریق سامانه پیامکی به اطلاع پلیس رسانده تا در اسرع وقت به آنها رسیدگی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سهم دستگاه‌های مختلف در بروزتصادفاتشهری و بین‌شهری اشاره کرد و گفت: در این میان به ترتیب شهرداری‌ها، وزارت راه، اداره آب و فاضلاب، وزارت نیرو، اداره گاز و اداره برق با ۱۱۰۷ پرونده بیشترین سهم را در بروز تصادفات داشته‌اند.

سردار مؤمنی همچنین استان‌های فارس و خراسان رضوی را پر تصادف‌ترین استان‌های کشور عنوان کرد و گفت: خط قرمز پلیس در نوروز ۹۳، ایمنی خودروها محسوب می‌شود بطوریکه تمام وسایل نقلیه با اولویت حمل و نقل عمومی از نظر ایمنی کنترل شده و سپس اجازه تردد به آن داده می‌شود.

وی تأکید کرد: هشدارهای لازم به پایانه‌های مسافربری و تعاونی‌ها داده شده و به آنها گفته‌ایم که اجازه تردد خودروهای ناایمن را نخواهیم داد ضمن اینکه اسامی تعاونی‌هایی که ایمنی را رعایت نمی‌کنند از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی با بیان اینکه امیدواریم تا پایان سال تعداد کشته‌ها در تصادفات به زیر ۱۸ هزار نفر برسد، گفت: بیش از ۶ هزار نفر از رانندگان در آستانه اخذ نمره منفی ۳۰ هستند و اگر رعایت قانون را نکنند گواهینامه آنها ۳ ماه توقیف می‌شود.

مؤمنی همچنین به طرح تشدید برخورد با رانندگانی که فاقد سلامت روانی هستند اشاره کرد و گفت: تعداد خودروهای تست الکل و مواد مخدر را افزایش داده ضمن اینکه گواهینامه فرد متخلف به مدت ۶ ماه توقیف شده، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و به دلیل تخلف و مصرف مواد به دادگاه معرفی می‌شوند.

وی در ادامه به مصوبه اخیر هیأت دولت در مورد شماره گذاری‌ خودروها اشاره کرد و گفت: این مصوبه جدید نیست و ۱۸ سال است که شاهد ابلاغ این مصوبه‌ از سوی دولت‌ها هستیم.

مؤمنی تاکید کرد: طبق قانون ما موظف به شماره‌گذاری خودروهایی هستیم که مجوزهای لازم از محیط زیست و استاندارد را داشته باشند اما در این میان قطعاً مانع تردد خودروهایی می‌شویم که بعد از شماره گذاری با نقص فنی جان مردم را به خطر می‌اندازند و در این زمینه اهتمام خود را در برخورد با پژو، هوو و اسکانیا نشان داده‌ایم.

وی همچنین در مورد اجرای طرح زوج و فرد در جاده چالوس ویژه ایام نوروز گفت: پلیس از اعمال محدودیت استقبال نمی‌کند اما شرایط ایجاب می‌کند که ما محدودیت‌هایی را در نظر بگیریم.

هم‌اکنون نیز بعضی روزها در جاده چالوس تردد به صورت یکطرفه انجام می‌شود اما طرح زوج و فرد برای جاده چالوس آخرین مرحله اعمال محدودیت‌ها خواهد بود.

مؤمنی در پاسخ به سئوال خبرنگاری که در مورد وضعیت خودروهای اسکانیایی‌ که با نقص فنی در حال تردد در جاده‌های کشور هستند پرسیده‌بود، گفت: ما پیش از این نیز در قضیه هوو تردد این خودرو را در تعدادی از جاده‌ها ممنوع اعلام کردیم، اکنون نیز اگر تشخیص بدهیم که تردد اسکانیا خطرساز است جلوی تردد آنها را می‌گیریم.

وی به موضوع قاچاق انسان از طریق خودروهای سواری اشاره کرد و گفت: در این زمینه باید نظارت خود را افزایش دهیم اما باید بدانیم که چون قاچاق جرم سنگینی است رانندگان از جاده‌های فرعی تردد می‌کنند و از تیررس ما دور هستند.

ارسال نظر