|
|
کدخبر: ۱۳۶۴

رمضان امسال اصفهانی‌ها طعم تشنگی را به شکل مضاعف می‌چشند چرا که در گرم‌ترین ساعات شبانه‌روز به دلیل افت فشار آب امکان استفاده از کولر را آن هم در شرایطی که امکان جیره‌بندی آب نیز هست، ندارند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، این روزها پای دردل هر اصفهانی که بنشینی امکان ندارد سخنی درباره آب و جیره‌بندی آن نشنوی.

از صبح که اصفهانی‌ها سر از بالین برمی‌دارند فشار آب به قدری کم است که امکان هیچ کاری ندارند، گاهی باریکه‌ای از آب از شیر جاری می‌شود، گاهی قطره‌ای آب می‌چکد و گاهی هیچ؛ تنها صدای سوت در لوله‌های خالی طنین‌انداز می‌شود که به تو یادآوری می‌کند آب جیره‌بندی شده است.

در شرایطی که میزان مصرف آب به دلیل آغاز فصل گرما یک و نیم تا دو برابر افزایش یافته است ذخیره‌سازی آب تا پایان تابستان و شروع فصل بارش در پاییز ضروری است بنابراین بر اساس تصمیم شورای مدیریت بحران استان، میزان اختصاص آب به همه بخش‌های مصرف‌کننده از جمله شرب، صنعت و کشاورزی کاهش یافت.

به گفته قبادیان معاون امور مشترکان شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان پس از گذشتن ساعات پیک مصرف، نیز نباید انتظار شرایط عادی در شبکه را داشت، چون شبکه توزیع خالی است و چند ساعتی طول می‌کشد تا دوباره به حالت اول برگردد و فشار قابل قبولی داشته باشد.

در برخی مناطق اصفهان آب تا ساعت ۱۱ شب قطع است

زمانی که برای گفت‌و‌گو با شهروندان به سطح شهر رفتم برخی شهروندان در مناطقی همچون محدوده کاوه و ملک‌شهر به این مسئله اعتراض داشتند که اغلب روزها تا ساعت ۱۱ شب آب قطع است.

یکی از شهروندان اصفهانی در این زمینه اظهار کرد: از اواسط روز تا ساعت ۱۱ شب آب نداریم، تازه آن زمان که آب وصل می‌شود تا ساعت ۴ صبح فشار آب مناسب نیست و تنها در آن محدوده زمانی امکان استحمام یا برداشت آب را داریم.

در چنین شرایطی برخی شهروندان مجبور هستند برای تأمین آب شرب و پخت و پز خود به مکان‌های عمومی همانند مساجد، پارک‌ها و دیگر مکان‌های عمومی شهر که فشار آب بهتر است مراجعه کنند.

مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ضمن تأیید قطع آب اصفهان در ساعات قبل از ظهر تا میانه‌های شب به مردم توصیه کرده‌اند که از مصارف غیرضروری مانند استحمام و شستشوی لباس در این ساعات به شدت خودداری کنند و این گونه مصارف را به ساعات غیر پیک انتقال دهند ضمن اینکه شهروندان باید از استفاده از پمپ‌های مکش آب به خانه‌شان خودداری کنند تا امکان استفاده از این مایه حیات برای همسایه‌ها نیز فراهم شود.

برنامه‌ای برای جیره‌بندی آب نداریم

در حالی که برخی مسئولان از تقسیم عادلانه آب در میان شهروندان خبر می‌دهند که به معنای جیره‌بندی آب است برخی از دیگر مسئولان اصفهانی گفته‌اند که برنامه‌ای برای جیره‌بندی آب ندارند.

محمدمهدی اسماعیلی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان در جلسه شورای مدیریت بحران استان اعلام کرد که حجم آب ورودی به سد زاینده‌رود نسبت به زمان مشابه سال گذشته بیشتر و ذخیره آب پشت سد کاهش نداشته است، اما صرفه‌جویی در مصرف یک ضرورت انکارناپذیر است

وی افزود: دغدغه اول ما در استان اصفهان تأمین آب شرب و پس از آن تأمین آب مورد نیاز کشاورزان است تا بتوانیم از طریق تأمین آب مورد نیاز کشاورزان حداقل مسائل معیشتی آنها را دنبال کنیم اما در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای جیره‌بندی آب نداریم..

مشکل آب اصفهان رفع می‌شود

رمای هوای روزهای اخیر سبب شده تا با صرفه‌جویی های اعمال شده در در مصرف آب شرب با مشکل مواجه شویم که این موضوع مرتفع می‌شود و بر اساس هماهنگی به عمل آمده قرار بر این شد تا آب بیشتری به بخش شرب اختصاص داده شود تا این مشکل مرتفع شود.

زمان بسته شدن آب زاینده‌رود، در هاله‌ای از ابهام

در میان دغدغه کمبود آب شرب، یکی دیگر از نگرانی‌های شهروندان اصفهانی بسته شدن آب زاینده‌رود است چراکه از ابتدای باز شدن آب زمزمه بسته شدن آن در تابستان به گوش می‌رسید.

آب زاینده‌رود نه تنها مایه نشاط روحی شهروندان اصفهانی است در تعدیل هوا به ویژه در تابستان که هوای اصفهان بسیار گرم و خشک می‌شود تأثیرگذار است و از سوی دیگر کشاورزان به این آب برای کشت خود نیازمند هستند.

با توجه به صحبت‌های ابتدایی مسئولان درباره بسته شدن آب در اواخر خردادماه و یا تیرماه چندی است این مسئله به دغدغه‌ مردم اصفهانی‌ها تبدیل شده است و بر این مبنا رسانه‌ها در تلاش هستند تا زمان بسته شدن این نعمت خداوندی را از مسئولان بپرسند اما مسئولان بارها و بارها این موضوع را به برگزاری جلسه‌ای در این زمینه موکول کرده‌اند و جواب قطعی در این زمینه به خبرنگاران ندادند.

اکنون زمزمه‌هایی مبنی بر بسته شدن آب در اواخر تیرماه به گوش می‌رسد که البته این موضوع مشکلاتی را به همراه خواهد داشت چرا که کشت‌های متفاوتی در مناطق مختلف در محدوده بالادست زاینده‌رود انجام شده است.

حداقل آب در نظر گرفته برای باغات باید ۹ روز در ماه باشد، در غیر این صورت دچار آسیب جدی می‌شوند.

از سویی کشت ذرت که در روزهای ابتدایی بازگشایی آب، آبیاری شده در دهه سوم تیرماه و کشاورزانی که اراضی خود که در اواخر دوره کشت کاشت کرده باشند تا اواسط مردادماه نیاز آبی دارند بنابراین اگر آب دهه سوم تیرماه بسته شود این گروه از کشاورزان دچار آسیب می شوند.

ارسال نظر