|
|
کدخبر: ۱۳۷۲۳

انبوه زائران ایرانی در صفوف متراکم و در فضایی آرام و معنوی، دعای پرفیض کمیل را زمزمه کرده و در مظلومیت ائمه بقیع علیهم السلام گریستند.

به گزارشامیدبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، انبوه زائران ایرانی در صفوف متراکم و در فضایی آرام و معنوی، دعای پرفیض کمیل را زمزمه کرده و در مظلومیت ائمه بقیع علیهم السلام گریستند. دعای کمیل زائران ایرانی در مدینه با هماهنگی مقامات سعودی و حضور پلیس این کشور برگزار شده و در طول برگزاری این مراسم با شکوه، خیابان های اطراف مسجد النبی(ص) مسدود شده و تنها زائران ایرانی اجازه حضور در محدوده محل برگزاری مراسم را داشتند.

این مراسم راس ساعت۲۱ و ۳۰ دقیقه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و در ادامه، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در مدح و منقبت رسول الله(ص) و ائمه مظلوم بقیع(ع) به مدیحه سرایی پرداختند. پس از قرائت دعای کمیل، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج جمهوری اسلامی برای عزت اسلام و مسلمین و حل مشکلات جهان اسلام به درگاه خداوند متعال دعا کرد.

زائران ایرانی در حج امسال چهار نوبت در بین الحرمین دعای کمیل می خوانند که تا کنون دو مراسم آن با حضور زائران ایرانی مدینه قبل در بین الحرمین برگزار شده و دو نوبت دیگر، بعد از موسم حج و بازگشت حجاج مدینه بعد از مکه برپا خواهد شد.

حاشیه مراسم دعای کمیل مدینه

• در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، اعضای هیئت های اعزامی مراجع عظام تقلید، آقای سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین راشد یزدی، آقای رسولی محلاتی سفیر جمهوری اسلامی در ریاض حضور داشتند.

• در ابتدای مراسم، تلاوت آیات وحی توسط یکی از قاریان کشورمان، آقای هوشنگ یاری انجام شد و برنامه با مناجات حاج حمید رمضانپور ادامه یافت. دومین دعای پر فیض کمیل در بین الحرمین در حج ۹۲ توسط میثم مطیعی اجرا و با مداحی محمدرضا غلامرضازاده، مداح و ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ادامه یافت.

• جانبازانی که در قالب کاروانی ویژه به حج مشرف شده اند، همگی در کنار یکدیگر در بین الحرمین حضور یافته بودند تا حتی وقتی می خواهند نوای یا رب یا رب را زمزمه کنند، با هم باشند.

• زائران ایرانی در پایان این مراسم در اقدامی زیبا، فضای بین الحرمین را جارو و نظافت کردند و نظم کاروان ها و زائران ایرانی در این مراسم مورد توجه بود.

• نیروهای پلیس سعودی از ساعت ها قبل از مراسم در این محدوده حضور یافته و در این محدوده مستقر شده بودند. البته این تدابیر همه ساله به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی به هنگام برگزاری دعای کمیل اتخاذ می شود.

ارسال نظر