|
|
کدخبر: ۱۴۳۰۰

خوش چهره با بیان اینکه دلیل افزایش چندبرابری نرخ ارز در ۲ سال گذشته این بود که رئیس کل بانک مرکزی قبلی به جای مدیریت تقاضای ارز وارد مدیریت عرضه شد، گفت: دولت وقت در یک مقطع زمانی برای کنترل بخش عرضه اعلام کرد ارز به میزان لازم داریم.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، محمد خوش چهره در جریان مناظره دونفره با کوروش پرویزیان در پاسخ به این سوال که سازوکار تعیین قیمت تعیین ارز چیست و قیمت مناسب چه رقمی است، اظهار داشت: نگرانی بنده با توجه به تجربه ای که در ۳ دولت گذشته دارم، این است که مسئولان نظر شخصی خود را بدون در نظر گرفتن عقبه کار کارشناسی و برای نشان دادن برتری نظر خود نسبت به سایر نظرات، اظهار می کنند. در حال حاضر نیز در این دولت برخی از وزرا به کاهش قیمت و برخی نیز به افزایش قیمت ارز اعتقاد دارند.

وی ادامه داد: آقای سیف شجاعت داشت و نظر خود را اعلام کرد ولی در مورد تعیین نرخ ارز چند روش وجود دارد و اگر به مکانیزم قیمت بازار اعتقاد داریم، نباید دخالت کنیم. در اینجا نمی خواهم وارد این مساله شوم که نرخ ارز در چه ارقامی مناسب است ولی باید بگویم نرخ ارز در دو سال گذشته یک جهش افزایشی داشته به نحوی که قیمت ارز از ۹۸۰ تومان به بیش از ۳۰۰۰ تومان رسید است و این یعنی ۴ برابر شدن نرخ ارز و در این شرایط باید بررسی کنیم که چه عواملی باعثاین افزایش ۴ برابری شد. آیا تحریم ها موثر بود و یا کاهش درآمد نفتی.

این اقتصاد دان با بیان اینکه هر کشوری سیاست های پولی، مالی، ارزی و تجاری خاصی دارد که هر کدام از آنها برای اجرایی شدن آن ابزار خاص خود را دارد، گفت: در سیاست پولی اگر سیاست انقباضی یا انبساطی را درنظر بگیریم باید میزان پول را در کشور کاهش یا افزایش دهیم و استفاده از ابزار نرخ بهره در سیاست پولی درست نیست. همچنین در سیاست های ارزی ابزار اجرایی شدن آن نرخ ارز است و سیاست ارزی یکی از مجموعه سیاست های اقتصادی است اما اشتباهی که رخ داده این است که در سیاست پولی اجازه دهیم اقتصاد را با نرخ بهره پیش ببریم به نحوی که رئیس کل بانک مرکزی در بعد از دوران جنگ اعلام کرد با نرخ ارز انقلاب اقتصادی ایجاد می کند ولی بعد متوجه شد نرخ ارز تنها یک ابزار است.

خوش چهره با بیان اینکه دلیل افزایش چندبرابری نرخ ارز در ۲ سال گذشته این بود که دولت وقت و رئیس کل بانک مرکزی آن به جای مدیریت تقاضای ارز وارد مدیریت عرضه شد، بیان کرد: دولت وقت در یک مقطع زمانی برای کنترل بخش عرضه اعلام کرد که هر میزان سکه و ارز لازم است در کشور وجود دارد و با این ادبیات ارز از یک ابزار سیاست خارجی به یک کالای داخلی تبدیل شد و از اینجا بود که انحراف در بازار ارزی ایجاد شد و ارزی که ابزار تجارت خارجی بود و به بازار داخل کاری نداشت به یک کالای داخلی تبدیل شد.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: وقتی ارز به یک کالای داخلی تبدیل شد فضای سوداگری و هجوم برای خرید در بازار ایجاد شد و علاوه بر اینکه ارز به یک کالای داخلی و سوداگری تبدیل شد، برای مردم به کالایی برای حفظ ارزش دارایی ها تبدیل شد. اگر این تفکر وجود داشته باشد نمی توان نرخ ارز را کنترل کرد زیرا تقاضاهای کاذب در جامعه ایجاد شده است.

ارسال نظر