|
|
کدخبر: ۱۴۵۸۳۱

خبرگزاری تسنیم: سالیانه حدود ۱۵۰ هزار نفر می سوزند و سه هزار نفر می میرند و تعداد زیادی معلول می شوند که تعداد قابل توجه ای از این آمارها مربوط به حوادثچهارشنبه پایان سال است.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، هر ساله تعداد زیادی از مردم کشور در اثر سوختگی های حرارتی، الکتریکی و شیمیایی می میرند و یا معلول می شوند که تعداد قابل توجه ای از این آمارها مربوط به حوادثچهارشنبه پایان سال است. فراموش شدن پیشگیری و ناکافی بودن درمان از عوامل اصلی این اتفاق هستند.میزان شیوع این حوادثچندین برابر متوسط جهانی است. سالیانه حدود ۱۵۰ هزار نفر می سوزند و سه هزار نفر می میرند و تعداد زیادی معلول می شوند.

هر روز خبری از سوختن مدرسه، پاساژ و کارخانه ای منتشر می شود. این موارد به راحتی قابل پیشگیری است ولی هر یک درصد سوختگی درجه دو عمقی و درجه سه حدود دو تا پنج میلیون تومان هزینه دارد و هزینه درمان بیمار با ۲۰ درصد سوختگی درجه سه، نیز برابر با چهل میلیون تومان است و این در شرایطی است که پوشش بیمه ای برای اغلب پانسمان ها و جایگزین های پوست وجود ندارد.

متخصصان سوختگی بیان می کنند که چون پیشگیری نمی کنیم پس بیشتر می سوزیم، درست درمان نمی کنیم پس بیشتر می میریم، پیگیری نمی کنیم پس بیشتر عارضه های مزمن پیدا می کنیم، حمایت نداریم پس بیشتر معلول می شویم و نهایت اینکه در پیشگیری و درمان هزینه نمی کنیم اما و چندین برابر در اثر از دست رفتن جان ها و معلول شدن انسان ها ضرر می کنیم و متوجه این موضوع نیستیم که با هزینه کمتری می توانیم نتیجه بهتری بگیریم.

انتهای پیام /

ارسال نظر