|
|
کدخبر: ۱۴۵۸۳۲

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در گفت وگوی ویژه خبری:

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری گفت: با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها به دنبال بیمه کردن حاشیه نشین ها هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، ضمن حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری، اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای دنیا سیاست پرداخت نقدی و غیرنقدی انجام می شود و بعضاً تا ۸ درصد GDP به پرداخت نقدی و در برخی کشورها تا ۲۲ درصد از آن شاخص به پرداخت غیرنقدی اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: سیاست پرداخت یارانه مهمترین ابزار در جهت تنظیم سیاست رفاه اجتماعی است و در کشور ما نیز پس از واقعی کردن قیمت حامل های نفت و انرژی چتر حمایتی با این سیاست در سه حالت بیمه اجتماعی، مساعدت اجتماعی و برنامه های بازار کار باز شد. اما در این بخش بیشتر به سمت مساعدت های اجتماعی رفتیم که علاوه بر محاسن مضراتی نیز به همراه داشت.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین گفت: در بحثهدفمندی یارانه ها و برآورده کردن ماده های قانونی و انتظارات مردمی جهت گیری به سمت گسترش بیمه های اجتماعی است اما علیرغم تدابیر در قانون هدفمندی با هم به سمت پرداخت نقدی رفتیم اما دولت جدید اعلام کرده که رفاه اجتماعی و بیمه ها و سلامت اولویت اول هستند و مبالغ مشخص آن در قالب بودجه حاصل از هدفمندی دیده شده است.

وی افزود: با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها به دنبال گسترش پوشش بیمه ای برای افراد حاشیه نشین و افرادی هستیم که تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نیستند. در خصوص بیمه همگانی نیز یعنی پوشش بیمه ای که به همه اقشار ارائه شود؛ در حدود ۳ میلیون نفر این پتانسیل را دارند که با پرداخت حق بیمه خود بیمه شوند و حدود ۲ میلیون نفر که توانایی پرداخت ندارند از محل هدفمندی یارانه ها و فرهنگ سازی انجام شود.

نوربخش با اشاره به مشکلات و چالش های پیش روی این سازمان افزود: عدم بازنگری محاسبات بیمه ای از سال ۵۴ تا کنون یکی از این چالش هاست و اینکه دولت در سال های اخیر برای سازمان نقش کارفرمایی پیدا کرد در صورتی که نگاه به این سازمان باید نگاه بیمه ای باشد البته حاشیه های سازمان طی ۲ سال اخیر زیاد شده بود که ما سعی کردیم آن را به سمت ماموریت های اصلی سازمان برگردانیم.

وی بیان کرد: ما سال جاری با تمهیدات خاصی توانستیم کسری هزار میلیارد تومانی سازمان را جبران کنیم اما اگر این تدابیر ادامه نداشته باشد باید دارایی های سازمان را بفروشیم. باید در این حوزه اصلاح پارامتریک داشته باشیم؛ خوشبختانه با تدبیر بودجه سال ۹۳ سازمان در دی سال ۹۲ تصویب شد و ما از روز اول سال جدید بودجه مصوب داریم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به سیاست های کلی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده، تصریح کرد: ما در زمینه دارو سیاست جدی برای خوداتکایی داریم و اگر مشکلات توزیع حل و پزشکان بر اساس جداول راهنما عمل کنند و در زمینه تولید نیز گام برداریم می توان هزینه های سرسام آور دارو را برای خانواده بیماران کم کرد و امنیت خاطر را برای مردم فراهم کنیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر