|
|
کدخبر: ۱۴۵۸۳۷

معاون ساخت وتوسعه آزادراه ها در پاسخ به تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: معاونت ساخت وتوسعه آزادراه ها از ساخت قطعه یک آزادراه تهران - شمال تا ۳۰ ماه آینده خبر داد و با بیان این که از احتمال حضور فنلاندی ها به این پروژه بی خبرم، گفت: هم اکنون هیاتی چینی برای حل مشکل قطعه یک آزادراه مذکور در ایران حضور دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، حسن احمدی نوری در جمع خبرنگاران به تشریح جدیدترین وضعیت آزادراه تهران - شمال پرداخت و افزود: قطعه ۴ آزادراه تهران - شمال با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی به بهره برداری رسیده و بنا داریم که ۳ درصد باقیمانده را همزمان با بهره برداری تکمیل کنیم.

وی تصریح کرد: در مورد قطعه یک نیز این سئوال را باید از بنیاد مستضفعان که مجری و کارفرمای این طرح است، پرسیده شود. ولی با این حال اطلاعات ما نشام می دهد که طرف چینی وارد کشور شده اند.

وی ادامه داد: به هر حال فصل سرماست و در شمال کشور تقریبا شش ماه عملیات اجرایی سخت است و مخصوصا سه ماه آخر سال که برف و یخبندان است. اما به هر حال اتمام قطعه یک آزاد راه تهران - شمال از اولویت ویژه ای در شرکت ساخت و وزارت راه و شهرسازی برخوردار است، چراکه با ساخت آن ۶۰ کیلومتر مسیر تهران - شمال کوتاه می کند.

معاونت ساخت وتوسعه آزادراه ها با بیان این که اکثر تونل های قطعه یک حفر شده است، اظهار کرد: پیشرفت فیزیکی این قطعه ۴۷ درصد دارد، البته مشکلاتی بین طرف چینی و بنیاد وجود دارد که در حال مذاکرات فشرده ای دارند.

احمدی نوری از حضور هیات چینی در ایران خبر داد و با ابراز امیدواری برای رفع این مشکل، افزود: وزیر راه و شهرسازی نیز شورای راهبردی برای این پروژه تشکیل داده که به طور مرتب جلسه برگزار کرده تا با رصد پروژه، گزارش های مربوطه را به اطلاع ریاست جمهوری برسد. امیدوارم که ظرف ۳۰ ماه آینده منطقه یک آزادراه تهران - شمال به بهره برداری برسد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: قطعه یک آزاد راه مذکور پروژه بسیار سنگینی است که از منطقه سخت کوهستانی عبور می کند و برای ساخت آن سه دوره تابستان لازم داریم.

معاونت ساخت وتوسعه آزادراه ها در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر وضعیت قطعات ۲ و ۳ نیز گفت: با توجه به محدودیت منابعی که وجود دارد اولویت این است که به پروژه هایی که پیشرفت فیزکی دارند، بپردازیم و به بهره برداری برسانیم.

احمدی نوری ادامه داد: به طور همزمان هم اعلام می کنیم که آمادگی همکاری با سرمایه گذاران را داریم و چون کل پروژه آزادراه تهران - شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر مورد مشارکت بنیاد مستضعفان است باید صحبت هایی با بنیاد شود در این خصوص که آنها سرمایه گذار می آورد یا این که خودشان تمایل به ادامه کار دارند.

وی تصریح کرد: البته تونل البرز به عنوان یکی از گلوگاه های منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال در حال ساخت است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر این که آیا دوران مشارکت بنیاد در این آزادراه به پایان نرسیده است، اظهار کرد: دوران مشارکت شامل دوره احداثو دوره بهره برداری است. دوره احداثممکن است به دلیل مختلفی از جمله تورم، افزایش قیمت قیر، آزادسازی مسیر، شرایط سخت منطقه، عدم تامین به موقع منابع مالی، ریالی و ارزی به تاخیر بیفتد، این مسائل باعثمی شود دوره احداثطولانی شود.

معاونت ساخت وتوسعه آزادراه ها تاکید کرد: در هر صورت دوره بهره برداری پس از دوران احداثشروع می شود و بنا بر این است اصل و سود سرمایه گذاری بخش خصوصی در یک دوره ای برگشت داده شود و پس از بازیافت به دولت ترانسفر شود.

احمدی نوری در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم در خصوص زمزمه های حضور فنلاندی ها در قطعات ۲ و ۳ گفت: اطلاعی در این زمینه ندارم.

انتهای پیام /

ارسال نظر