|
|
کدخبر: ۱۴۵۹۸۹

رئیس مجمع عالی واردات افزایش نرخ ارز در روزهای گشته را ناشی از افزایش تقاضا به دلیل مسافرت های خارجی پایان سال دانست و گفت: بنگاه های اقتصادی همچنان در فشار به سر می برند و باید از خوش بینی کاذب پرهیز کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین برخوردار در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران دلیل افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته را افزایش تقاضای مردم به دلیل بالا رفتن سفرهای خارجی در ایام نوروز دانست و گفت: این گونه نیست که بازار ارز از کنترل بانک مرکزی خارج شده باشد.

رئیس مجمع عالی واردات افزود: برخی تسویه حساب های تجار در پایان سال نسبت به وام های ارزی نیز سبب شده تا تقاضا برای ارز در جامعه بالا برود.

وی تصریح کرد: هرچند نسیم امیدبخش دیپلماسی فعال دولت یازدهم به خصوص پس از اجلاس داووس وزیدن گرفته است اما گزارش ها حکایت از آن دارد که بنگاه های اقتصادی همچنان در فشار به سر می برند و باید از خوش بینی کاذب پرهیز کرد.

به گفته برخوردار، انزوای تجاری در سطح بین المللی تبعات و عوارض خاص خود را دارد و رکود، عدم گردش نقدینگی و افزایش هزینه های تجاری خانگی مشکلاتی را پیش روی تجار قرار داده است.

به گفته رئیس مجمع عالی وارداتریال به نظر می رسد مسیر شکل گرفته سال ۹۲ در سال آینده نیز ادامه می یابد و برای تحریک بازار و خروج از شرایط رکود تورمی باید هزینه های تجارت خارجی کم شود.

وی ادامه داد: افزایش قیمت حامل های انرژی به طور قطع در رفتار مصرف کنندگان تاثیر قابل توجهی خواهد داشت و از هم اکنون بنگاه های اقتصادی فعال در حوزه تجارت خارجی باید برای مقابله با آن برنامه ریزی درستی داشته باشد که البته دولت قول داده تا شیب افزایش قیمت حامل های انرژی بسیار ملایم باشد اما به هر حال این تغییر قیمت بر روی بازار اثرگذار است.

برخوردار در ادامه با بیان این که سیاست ممنوعیت واردات کالا در اولویت بندی ۱۰ گانه سیاست درست بوده و حتی برخی ممنوعیت های اعلام شده در اولویت ۱۰ نیز ضروری بود که صورت گیردریال خاطرنشان کرد: البته در این میان برخی کالاهای سلامت محور نیز با ممنوعیت واردات مواجه شده بودند که این امر مشکلاتی را ایجاد کرده بود.

وی همچنین از تشکیل میز کشوری مجمع عالی واردات در برخی سفارتخانه های خارجی خبر داد و گفت: سرمایه گذاری مشترک و به رسمیت شناختن مجمع واردات می تواند در تسهیل تجاری دو کشور موثر باشد.

ارسال نظر