|
|
کدخبر: ۱۴۶۰۹۶

معاون امور بین الملل وزارت نفت با تشریح سیاست های نفتی ایران در دریای خزر، اعلام کرد: حفاری چاه های جدید نفت و گاز ایران در آب های عمیق حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر ادامه می یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی ماجدی در جمع مدیران صنعت نفت در تشریح مهمترین سیاست های نفتی ایران در دریای خزر، گفت: در حال حاضر فعالیت در حوزه آب های عمیق دریای خزر یکی از اولویت های کاری صنعت نفت ایران است.

معاون امور بین الملل وزارت نفت با اعلام اینکه در حال حاضر دانش حفاری در آب های عمیق تنها در انحصار تعداد معدودی از کشورها جهان است، تصریح کرد: ایران در میان کشورهای منطقه خاورمیانه تنها کشوری است که به فناوری حفاری در آب های عمیق دست یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت مشارکت با شرکت های صاحب دانش و فنآوری حفاری نفتی در آب های عمیق، اظهار داشت: یکی از برنامه های اولویت دار نفتی ایران در حوزه دریای خزر توسعه میدان گازی سردار جنگل است.

وی با تاکید بر اولویت مسئله حاکمیت در دریای خزر، یادآور شد: اجرای فعالیت های توسعه ای و تولیدی از میدان های کشف شده در بستر آب های عمیق باید هرچه سریع تر در دستور کار قرار گیرد.

علی اصولی مدیرعامل شرکت نفت خزر با اشاره به حفاری دومین چاه توسعه ای ایران در موقعیت میدان گازی سردار جنگل در آب های عمیق دریای خزر، افزود: پس از انجام مطالعات و اثبات وجود ۴۶ ساختار هیدروکربنی در دریای خزر سال گذشته ایران در این منطقه ذخایر جدید نفت و گاز طبیعی کشف کرده است.

به گزارش مهر، آذر ماه سال ۱۳۹۰ با گذشت یک دهه از آغاز ساخت فعالیت‎های اکتشافی ایران و ساخت سکوی نیمه شناور امیرکبیر، ایران در آبهای عمیق دریای خزر یک مخزن با ذخیره ۵۰ تریلیون فوت مکعبی گاز طبیعی کشف کرد.

بر اساس اعلام مسئولان شرکت ملی نفت ایران، میدان تازه اکتشاف شده گاز طبیعی در آب های حاکمیتی ایران در دریای خزر قرار گرفته است و با هیچ یک از کشورهای همسایه مشترک نیست.

شرکت ملی نفت ایران برای کشف این ذخیره جدید هیدروکربوری تاکنون هفت حلقه چاه اکتشافی در آبهای عمیق دریای خزر حفاری کرده است که در نهایت هشتمین چاه اکتشافی در این حوزه دریایی به کشف یک میدان عظیم گازی ختم شده است.

در حال حاضر میزان ذخایر گاز طبیعی کشف شده در بلوک ۶ اکتشافی در دریای خزر به طور کامل نهایی نشده است اما مطالعات اولیه نشان می دهد که این میدان گاز طبیعی علاوه بر ذخایر گاز و میعانات گازی دارای ذخایر قابل توجه نفت خام است.

برآوردها نشان می دهد در این بلوک اکتشافی حدود ۸ تا ۱۰ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام وجود دارد که با توجه به ادامه فعالیت های اکتشافی در مورد حجم دقیق ذخایر نفت این بلوک در شرایط فعلی نمی توان اظهار نظر کارشناسی انجام داد.

ارسال نظر