|
|
کدخبر: ۱۴۶۰۹۹

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب:

خبرگزاری تسنیم: مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: ملی شدن واقعی صنعت نفت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد که دست بیگانگان از این صنعت مهم کوتاه شد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از شرکت ملی نفت ایران، حمید بورد به مناسبت ٢٩ اسفندماه سالروز ملی شدن صنعت نفت، با اشاره به نقش مهم و راهبردی نفت در اقتصاد کشور گفت: ۶٠ درصد انرژی فسیلی جهان در خاورمیانه قرار دارد که این موضوع باعثتوجه همیشگی قدرت های جهانی به این منطقه بوده است.

وی با یادآوری واقعه تاریخی حفر نخستین چاه نفت ایران در پنجم خردادماه ١٢٨٧ در مسجدسلیمان و ملی شدن صنعت نفت در ٢٩ اسفندماه ١٣٢٩، اظهار کرد: تاریخ سیاسی ایران دارای فراز و نشیب های فراوانی است که بسیاری از آنها در تحولات نفت ریشه دارد و آن زمان دولت انگلیس فقط ١۶ درصد درآمد نفت ایران را پرداخت و مابقی آن را چپاول می کرد.

بورد با اشاره به کودتای ٢٨ مردادماه و کنسرسیوم هفت خواهران به عنوان عواملی که باعثکوتاه شدن دوره ملی شدن صنعت نفت ایران و واگذاری اداره آن به دست غربی ها شد، گفت: ملی شدن صنعت نفت به معنای واقعی به دوران بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بر می گردد که دست بیگانگان از این صنعت کوتاه و مدیریت مخازن نفتی کشور به متخصصان داخلی واگذار شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با تقسیم دوران بعد از انقلاب صنعت نفت به سه دوره نفت و انقلاب؛ نفت و جنگ و نفت و تحریم، توضیح داد: کارکنان صنعت نفت در پیروزی انقلاب اسلامی نقش ارزنده ای ایفا کردند و حضرت امام(ره) فرمودند اعتصابات کارکنان صنعت نفت کمر رژیم پهلوی را شکست و البته نقش آیت الله موسوی جزایری در هدایت این اعتصابات بی بدیل بود.

وی با اشاره به حملات بی شمار دشمن به تاسیسات و بیش از دو هزار حمله هوایی به جزیره خارگ، افزود: صنعت نفت بیش از یکهزار شهید از جمله شهید تندگویان را در دوران دفاع مقدس تقدیم این مرز و بوم کرد و اجازه نداد در این دوران لحظه ای جریان تولید و صادرات نفت قطع شود.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با تشریح نقش صنعت نفت در خنثی کردن تحریم ها، اظهار کرد: هم اکنون نیز هدف اصلی تحریم ها فلج کردن صنعت نفت به ویژه صنایع بالادستی آن است، که با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و تلاش فرزندان این ملت در مجموعه عظیم وزارت نفت این تحریمها به فرصت بدل شده است.

بورد با اشاره به توان بالای مهندسی در مناطق نفت خیز جنوب گفت: امسال هدفگذاری وسیعی برای ساخت پیچیده ترین تجهیزات اصلی صنایع نفت و گاز مانند پمپ و توربین انجام شده که در نوع خود بی نظیر بوده است و قراردادهایی نیز در زمینه تولید و بومی سازی با سازندگان داخلی منعقد شده است.

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت ‎خیز جنوب توسعه ٣٥ میدان نفتی پس از پیروزی انقلاب را نشانه خودباوری نیروهای توانمند داخلی دانست و افزود: این خود باوری از آموزه های مکتب امام راحل است که به سادگی به دست نیامده و همواره باید مد نظر باشد.

وی از رهنمودهای حضرت امام(ره) با این مضمون که «تولید را صیانتی کنید و نفت را برای نسلهای آینده نیز نگه دارید» و همچنین کلام مقام معظم رهبری که فرمودند: «ما باید از خام فروشی جلوگیری کنیم» به عنوان دو دکترین مهم در تولید نفت و گاز نام برد و اظهار کرد: این دو ایده همواره باید سرلوحه کار متخصصان صنعت نفت کشور قرار گیرد.

بورد با اشاره به اجرای پروژه های عام المنفعه در مناطق نفت خیز جنوب، گفت: بیش از ١٠ هزار میلیارد ریال خدمات رفاه عمومی در سطح کلان مصوب شد که بیش از یکهزار و ٥٠٠ میلیارد ریال آن در استان خوزستان در زمینه احداثو توسعه راهها، احداثمراکز درمانی و ساخت مجموعه های ورزشی، فرهنگی و مساجد هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بااعلام این خبر که کارخانه نمکزدایی لب سفید بزودی راه اندازی رسمی خواهد شد و در سال ٩٣ نیز ۴ تا ٥ کارخانه مهم به بهره برداری می رسد، فرا رسیدن سال نو را به ملت ایران و مجموعه صنعت نفت تبریک گفت.

انتهای پیام /

ارسال نظر