|
|
کدخبر: ۱۴۶۱۴۵

مصطفی رضوانی معتقد است اینکه ما انتظار داشته باشیم که همیشه فیلم ساز نیازهای نظام را در عرصه رسانه مد نظر داشته باشد، ناشی از تنبلی سیاست گذارهای فرهنگی است.

گروه فرهنگی مشرق- مصطفی رضوانی٬ متولد اسفندماه ۱۳۶۷ در شهر تهران است. سال ۸۶ تحصیلات دانشگاهی خود را در رشتۀ مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف شروع کرد. وی از سال ۹۲ ادامۀ تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه هنر تهران در رشتۀ فلسفه هنر پیگیری می کند. رضوانی از سال ۸۹ همکاری خود را با مرکز مستند سفیر آغاز کرد. از مستندهای او می توان به «نبرد خاموش»، «مهارنشده» «بهای دیدار»، «مستند کوتاه انتخابِ گران»، «مستند کوتاه گزارش یک طرح» «مستند کوتاه مهمانی آتش»، «مستند کوتاه ارز و عرض»، «مستند کوتاه یک دل» اشاره کرد.

با این مستندساز جوان کشورمان به گفت وگو پرداختیم که در ادامه از نظر می گذرد.

* مستندهای سفیر فیلم مخاطب خاص ندارند

با توجه به اهمیت موضوع تحریم چطور شد که به سراغ سوژه نبرد خاموش رفتید؟

مستندهایی که در مرکز سفیرفیلم تولید شده ویژگی شان این است که موضوعات مهم و کلیدی کشور را برای ساخت انتخاب می کنند و یکی از دلایل اینکه مستندهای سفیرفیلم مخاطب خاص ندارد و مخاطبین عامه پسندتری دارد که یکی از دلایلش انتخاب موضوع است. تحریم هم طبیعتاً از موضوعات مهم کشور است و طبیعی است که اگر سفیر بخواهد وارد موضوع اقتصاد بشود، یکی از جدیدترین موضوعاتش بحثتحریم است و یکی از موضوعاتی که در چند سال اخیر برای تولید این مستند مورد توجه بوده، افزایش تحریم است که باعثشد مردم تحریم را بیش از گذشته به زندگی خود حس کنند که این نقطه ورود ما به «نبرد خاموش» است. در این دو سه سال اخیر تحریم عموماً روی زندگی مردم تاثیر گذاشت و ما به عنوان کسانی که علاقه مند به نظام جمهوری اسلامی هستیم باید در این فضا کاری کنیم و بتوانیم یک تحلیل درست روی این سوژه مهم ارائه دهیم. در این مستند نشان می دهیم که چیزی که باعثاثرگذاری تحریم شد، خود تحریم نبود و بیشتر ساختارهای نادرست اقتصادی کشور و در مقطع های مختلف سوء تدبیر مدیران دولتی است.

چه مدت زمانی را صرف ساخت این مستند کردید؟

ما حدود ۵ ماه از سال ۹۱ تحقیقاتمان طول کشید و کل تولید این اثر ۱۰ ماه به طول انجامید.

در مستند شما دیدم که به دنبال چهره های مختلفی با ایده های مختلفی رفته بودید، آیا این خواست خودتان بود؟

مخاطب این کار چون صرفا هم نظر با ما نیست، ایرادی ندارد که حداقل اشتراکات همه نظرها را قبول کنیم. خیلی وقت ها مخاطب می خواهد حرف را از کسی دیگر بشنود شاید تاثیرش بیشتر و بهتر باشد، اصل مسئله تحریم مسئله ملی است. اینکه شما از وزیر دوران آقای خاتمی بپرسید اصلا بد نیست و شاید تاثیرش بیشتر هم باشد.

* دولت فعلی به این فکر است که چهار سال خود را با درآمد خوب بگذراند

چرا باید به نقطه ای برسیم که رهبر معظم انقلاب ما را ملزم به انجام کاری کنند؟

این فقط در موضوع تحریم نبوده و در مسائل رسانه ای هم ایشان جمله أینَ عمار را عرضه داشتند. ما در بحثاقتصادی اولین باری نبوده که شامل سخنان رهبری بودیم، ایشان قبلا هم فرموده بودند که کاری نکنید با بسته شدن چاه نفت اقتصاد بسته شود و وقتی کاری صورت نمی گیرد، این طبیعی است که حضرت آقا دوباره این جمله را بگویند. ابلاغ مجدد موضوعات از سوی آقا نکته بسیار مهمی است و این تاحدی مورد بی اعتنایی قرار گرفته است که ایشان حکم حکومتی صادر می کنند و متأسفانه برخی جاها هم عدم اعتقاد وجود دارد و ما متأسفانه در بدنه فعلی و قبلی دولت هم چنین افرادی را داریم و کسانی در بدنه وزارت نفت هنگامی که آمریکا گفت ما دیگر از ایران نفت نمی خریم، به جای اینکه فضا را به نفع کشور کنند و بگویند که اصلاً ما خودمان نفت نمی فروشیم گفتند که ما به تمام تعهداتمان پایبند هستیم. به عقیده من دولت فعلی به جای اینکه به فکر اصلاح زیر ساخت های اقتصاد باشد، به دنبال این است که این چهار سال را با یک درآمد خوب بگذراند.

* فیلمساز پائین شهری دغدغه مردم پائین شهر را نشان می دهد

صنعت سینما باید با مشکلات مردم تناسب داشته باشد، به نظر شما فیلم سازان ما چقدر با توجه به این موضوع پیش می روند؟

به نظر من هم در سینمای داستانی و هم در سینمای مستند می توان از تولیدات تهیه کننده این را فهمید و اگر فیلم ساز در طبقه پائین زندگی کرده باشد، فیلم هایی می سازند که دغدغه هم قشرهای خود است. الان وضعیت رو به بهبود است و مجموع متوسط فیلم هایی که در مستند و سینما تولید می شود، ارتباطش با دغدغه مردم در حال افزایش است. البته برخی فیلم سازان هنوز ساز خود را می زنند. من حس می کنم جریان ملی رو به بهبودی است، منتها این یک رابطه دوطرفه است، از طرفی شما باید پای مخاطب را به سینما باز کنید و از طرفی هم مردم وقتی به سینما می آیند که موضوع فیلم دغدغه آن ها باشد، یعنی هم باید مردم را دعوت کنیم و حواسمان باشد که تا وقتی مردم به سینما نیایند، نمی توان از فیلم ساز انتظار داشت. این یک رابطه دوطرفه است که همه باید دست به دست هم بدهند.

* برای ساخت فیلم سطح توقع را از ابتدا بالا بگیریم

چرا مردم ما کمتر برای دیدن مستند وقت می گذارند؟ چطور باید پای مردم را به سینما و دیدن مستند باز کنیم؟

این تا حدی به فرهنگ غلطی که در فیلم سازان وجود دارد برمی گردد، یعنی در سینمای داستانی و مستند در ذهن فیلم ساز ارجحیتی وجود دارد. در بین فیلم سازان یک نگاه فکری غلط وجود دارد که مستندسازان فکر می کنند که ارزش اثر آنها از یک اثر داستانی کمتر است و به فروش خانگی این اثر دقت نمی کنند. ما در چند سالی که مستند ساختیم، شاهد بودیم که آدم هایی برای دیدن مستند آمدند که نهایتاً تلویزیون می بینند. تولیدکننده محصول باید به این قائل باشد که اثرش به معرض مردم برسد، وگرنه مثل مرکز «سینما حقیقت» بسازید و آرشیو کنید و نهایتاً صدا و سیما دو فیلم را پخش کند که به این شکل پای مردم به سینما باز نخواهد خواهد. سطح توقع را از اول بالا بگیریم و کسانی که در رأس مدیریت تولید مستند هستند هم باید به همین شکل فکر کنند. به نظر من مهم تر از محتوای محصول عزم تولیدکننده و توزیع کننده است و نکته مهم این است که تبلیغات، نقش بسیار زیادی در دیده شدن مستند مستقیم دارد.

* منظور از مردمی بودن جشنواره عمار دغدغه مردم است

جشنواره فیلم عمار چه تاثیری بر روند تولیدات مستند می گذارد؟

جشنواره عمار صرفاً دنبال دیده شدن آثار است، اینکه عمار می تواند در مسجد و خانه و مدرسه اکران کند، اتفاق بسیار بزرگی است. من فکر می کنم عمار خیلی جلو است، شجره طیبه ای بوده که هنوز هم در حال ادامه پیدا کردن است، اما به نظر من نباید متوقف بماند. حس من این است که جشنواره چهارم نسبت به جشنواره سوم در جا زد و پیشرفت نکرد. نوع نگاه عمار و اخلاص کار در عمار در جای دیگری دیده نمی شود. به نظر دایره برگزار کننده عمار باید وسیع تر شود و در زمان بندی و نظم برگزاری و داوری ها باید دقت بیشتری شود. بین حرفه ای ها و کار اولی ها تفکیکی وجود ندارد و فیلم سازی که حرفه ای است، فکر می کند که این جشنواره صرفاً جشنواره آماتورها است که باید برطرف شود و از آن طرف هم حزب اللهی بودن و مردمی بودن جشنواره عمار مشخص نیست. اگر جشنواره حزب اللهی ها است، تبلیغ در صداوسیما به آن شکل راه و روش بهتری می طلبد. منظور از جشنواره مردمی نیز باید مشخص شود و به نظر من منظور از مردمی بودن این است که فیلم ها دغدغه مردم است.

* تولیدکنندگان جبهه انقلاب نیازمند اقدامات جدی هستند

مراکزی که از مستندسازان حمایت می کنند چه نقشی در پیشرفت الگوی مستند چطور است؟

مجموعه هایی که از مستندسازان حمایت می کنند دو دسته هستند. دسته اول مجموعه هایی که قائل به گفتمان انقلاب هستند و بخشی از آنها در بخش خنثی سینمای ایران و روشنفکری به سر می برند، ولی انتظار می رود اگر قرار است کاری در تراز انقلاب اسلامی ساخته شود، واقعاً حمایت کنند. به نظر من تولیدکنندگان جبهه انقلاب نیازمند چند اقدام جدی هستند. ما در حوزه مستند از گروه هایی که قائل به گفتمان انقلاب هستند باید انتظار چشم انداز رسانه ای داشته باشیم و این گروه ها باید دستور کار داشته باشند. ما اگر قائلیم که رسانه باید در خدمت نظام جمهوری اسلامی باشد باید بتوانیم برای این موضوع برنامه ریزی کنیم، اما در حال حاضر چنین برنامه ریزی وجود ندارد. فیلمسازی دغدغه مند می شود و بودجه ای به او می دهند تا فیلمش را بسازد. آیا این مؤسسات غیر از اینکه صرفاً حمایت مالی کنند، سوژه هم ارائه می دهند؟ ما در موسسه سفیر چنین کاری را می کنیم، اما من حس می کنم شاید جاهای دیگر در این حوزه کوتاهی می کنند. ما نباید با این حرف که فیلم باید دغدغه فیلم ساز باشد خودمان را گول بزنیم. الان فضا کار توده ای است و هر کس در گوشه ای مشغول کاری است.

* امیدوارم سخنان رئیس جمهور محقق شود

چرا مستندسازان ما کمتر در این ژانر وارد میشوند؟

متولی فرهنگ در این کشور کیست؟ کسی بیاید با ما یک بار در ماه یک ساعت صحبت کند و سوژه به فیلم ساز نشان دهد. به نظر من این نهایت سطح توقع پایین است، ولی اینکه ما انتظار داشته باشیم که همیشه فیلم ساز نیازهای نظام را در عرصه رسانه مد نظر داشته باشد، ناشی از تنبلی سیاست گذارهای فرهنگی است. نمی گویم به ما دیکته کند فقط با ما صحبت کند و اگر سه جلسه این روند برگزار شد، از داخل این مستندات ۳ فیلم خارج خواهد شد. خود این گروه ها دور هم جمع شوند و در حوزه های مختلف موضوعی تبادل نظر کنند و مثلاً درباره مسئله هسته ای و دیگر مسائل صحبت کنند.

شما به عنوان یک فیلم ساز آرزویتان برای سال آینده سینمایی کشور چیست؟

تنها نقطه امیدم در فضای سینما شعار این دولت است. اما واقعاً همانی که رئیس جمهور در سخنرانی خود در حضور هنرمندان گفتند؛ فیلم های امید بخش بسازید. این حرف را ۳۰ سال پیش حضرت آقا می زند و منادی اول و آخر امید خود حضرت آقا است. من امیدوارم توصیه رئیس جمهور به هنرمندان محقق شود.

ارسال نظر