|
|
کدخبر: ۱۴۶۱۷۹

شهردار تهران:

خبرگزاری تسنیم: شهردار تهران گفت: روند عملکرد سازمان آتش نشانی کارنامه مطلوب و قابل دفاعی دارد چرا که این روند نشان می دهد تلفات در حوادثرو به کاهش است.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف در مراسم بهره برداری از ۹۰ دستگاه خودرو سنگین آتش نشانی که صبح امروز در برج میلاد برگزار شد اظهار داشت: حرفه های مختلفی وجود دارد که وقتی افراد در آن مشغول به انجام وظیفه می شوند یکی از مهمترین وظایفشان این است که تلاش کنند آن مجموعه کاری به سمت یک مجموعه اخلاق محور در حرکت باشد. موضوع توجه به انسان، انسانیت و کرامت برایشان حائز اهمیت است و برای آن اقدامات زیادی انجام می دهند تا بتوانند به اهدفشان دست یابند.

وی افزود: ولی برخی از شغل ها و ماموریتها هستند که ذاتا اخلاق مدارند و اگر جوانمردی در ذاتشان نباشد نمی توانند در آن کار گام بردارند؛ آتش نشانی یکی از این شغل هاست. برخی شغل ها منطقش ایثار، گذشت و آزادگی است که آتش نشانی نیز شامل آن می شود بنابراین طبیعی است هر فردی درون مجموعه آتش نشانها شود حس می کند این سازمان با دیگر سازمانها متفاوت است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: این به این معنا نیست که این مجموعه در معرض خطر نیست در دوران دفاع مقدس که فضای پاکی در آن حاکم بود اما اگر جسته و گریخته آلودگی پیدا می شد به سرعت از بین می رفت. امروز نیازمند این هستیم که در آتش نشانی نیز به این مسئله توجه کنیم بنابراین یکی از خواسته های بنده از شما آتش نشانها این است که به این وجه سازمان به بهترین شکل ممکن بپردازید و از آن غفلت نکنید و در عین حال حسن هم نوع دوستی هم افزایش دهید.

قالیباف تصریح کرد: هیچ ماموریتی مهمتر از ایمنی مردم برایمان در شهرداری وجود ندارد و حفظ جان شهروندان اولویت نخست ماست. طبیعتا وقتی حادثه ای رخ می دهد این شما هستید که باید با مجاهدت هایتان خسارتها را از بعد مادی و جانی به حداقل ممکن برسانید.

وی گفت: اگر در کنار همه موفقیت هایی که داشتید که البته این را گزارش ها و آمارها نشان می دهد باید انصاف هم داشته باشیم، همانطور که مکلفیم که اگر انتقادی بر ما وارد می شود آن را بپذیریم افراد دیگری هم که می خواهند قضاوت کنند حق این است که انصاف را در بیانشان رعایت کنند. روند عملکرد آتش نشانی کارنامه مطلوب و قابل دفاعی دارد چرا که این روند نشان می دهد تلفات در حوادثرو به کاهش است، البته حادثه ای که در خیابان جمهوری رخ داد نیز حادثه تلخی بود اما یکی از اصول مدیریت عذرخواهی کردن و رسیدگی به اینگونه حوادثاست.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: اگر قصوری هم رخ داده باشد مرجع رسیدگی به آن قوه قضائیه است و ما هم مکلفیم همه اسناد را در اختیار آنها قرار دهیم. این اقدامات به جای خود، عذرخواهی کردن به جای خود و زیرسوال نبردن همه زحمات آتش نشان هم به جای خود باید مورد توجه قرار گیرد.

قالیباف افزود:وقتی در یک برنامه تلویزیونی شهروندان شهید امید عباسی را به عنوان چهره سال معرفی می کنند در واقع پاسخ به کسانی داده اند که می خواهند زحمات شما را نادیده بگیرند اما نباید غصه این ۲ مادری که از دست داده ایم را فراموش کنیم همانطور که امید عباسی برایمان عزیز است هرجا حادثه ای رخ داد نیز چهره این ۲ مادر مظلوم پیش چشم ماست و به عشق نجات چنین انسانهایی به آتش می تازیم.

وی گفت: این لازمه موفقیت برای سازمانی مثل آتش نشانی است و بدانید که بنده در همه این شرایط حتما از موضع حق شما دفاع می کنم. در روزهایی که این حادثه رخ داد آقای خوشزاد مدیرعامل سازمان آتش نشانی به صورت کتبی و شفاهی استعفای خود را ارائه داد که این اقدام ادب اداری و روح انسانی وی را نشان می داد اما وقتی دیدم موضوع جهت های دیگری پیدا کرده فکر کردم نباید حالا این استعفا را بپذیرم.

شهردار تهران ادامه داد: مردم نشان دادند که شما را قبول و به کارتان اطمینان دارند، ما هم تلاش کنیم ضعف هایی که داریم را به جان و دل بپذیریم و برای رفع آنها اقدام کنیم؛ همچنین خواهشم این است که در حوزه آموزش به محتوا نیز پرداخته شودبه گونه ای که مطمئن باشید آنچه آموزش داده شده کاربردی است چرا که الزاما داشتن تجهیزات و متن ها ما را یک نیروی کارآمد نمی کند.

خوشزاد مدیرعامل سازمان آتش نشانی نیز در این مراسم از افتتاح مرکز بین المللی آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران خبر داد و گفت: این مرکز آموزشی ظرفیت حدود ۶۰۰ تا یک هزار دانشجو را دارد، ضمن اینکه سطح آموزشها بسیار پیشرفته است هرچند اشکالاتی هم وجود دارد اما امیدواریم با افتتاح رسمی آن بتوانیم این سطح را بهترین وجه ممکن ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه رویکرد سازمان آتش نشانی در خدمات رسانی علمی است، گفت: برنامه های ۵ ساله اول سازمان آتش نشانی به بهترین وجه ممکن دنبال شده و در اکثر شاخص ها موفقیت های لازم به دست آمده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی همچنین گفت: وضعیت فوتی های ما در حوادثروند کاهشی داشته و در حال حاضر عین ۳۳ کلانشهر دنیا که بهترین تجهیزات را هم دارند سازمان آتش نشانی تهران رتبه ۳۰ را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام /

ارسال نظر