|
|
کدخبر: ۱۴۶۱۹۰

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران که بزرگترین شرکت تولید گاز ایران است در سال ۹۲ نسبت به سال گذشته با کاهش تولید مواجه شده به طوری که نسبت به ظرفیت اسمی تولید گاز در این شرکت حدود ۱۶ درصد کمبود تولید داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، روزانه بیش از نیمی از گاز تولیدی ایران در مجموعه میادین تحت مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تولید می شود از اینرو عملکرد این شرکت در خصوص تولید گاز ارتباط مستقیم و موثری در عملکرد ایران در تولید گاز دارد.

در حالی که هر ساله با اجرای طرح های مختلف توسعه ای، باید تولید گاز در مجموعه ۴۶ میدان گازی تحت مدیریت کلان این شرکت(از این تعداد ۱۴ میدان در مدار بهره برداری و بقیه در دست توسعه است) افزایش یابد اما در سال ۹۲ عملا با کاهش قابل توجه تولید گاز در مجموعه تحت مدیریت این شرکت مواجه بوده ایم.

به گفته مهدی فکور، مدیرعامل سابق شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، در سال ۹۰ متوسط تولید گاز در این شرکت ۲۵۷ میلیون مترمکعب در روز بوده که این رقم در سال گذشته به ۲۴۶ میلیون مترمکعب در روز رسید.

امروز سلبعلی کریمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از تحقق تولید بیش از ۹۰ میلیارد مترمکعب گاز از مناطق عملیاتی این شرکت در سالجاری خبر داد.

اینکه این مقام مسئول اذعان داشته تولید گاز بیش از ۹۰ میلیارد مترمکعب بوده، یعنی رقم دقیق باید بین ۹۰ تا ۹۱ میلیارد مترمکعب باشد. اگر در حالتی خوشبینانه با توجه به اینکه ۵ روز تا پایان سال باقی مانده، این رقم را ۹۱ میلیارد مترمکعب در نظر بگیریم، متوسط تولید گاز شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سال جاری کمتر از ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز بوده است.

در حالی که عنوان شده است ظرفیت تولید اسمی میادین در مدار بهره برداری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب در روز است، یعنی این شرکت در سال جاری بیش از ۱۶ درصد زیر ظرفیت اسمی تولید گاز داشته است.

انتهای پیام /

ارسال نظر