|
|
کدخبر: ۱۴۶۶۰۴

توصیه های آموزش و پرورش به دانش آموزان در آستانه چهارشنبه آخر سال

خبرگزاری تسنیم: چهارشنبه آخر سال در راه است. متاسفانه هر سال نوجوانان بیشترین آسیب دیدگان حوادثاین شب هستند از این رو آموزش و پرورش با ارائه آموزش های لازم از طریق معلمان و سایر نهادها تلاش می کند تا دانش آموزان را از گزند این حوادثحفظ کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، چهارشنبه آخر سال می تواند به یکی از شیرین ترین خاطرات آن هم در پایان سال بدل شود البته اگر خانواده ها به ویژه نوجوانان و جوانان با آداب این رسم کهن ایرانیان آشنا باشند.

متاسفانه سال هاست که این آئین کهن ایرانیان به یکی از خطرناک ترین و پرحادثه ترین روزهای سال تبدیل شده است به گونه ای که بسیاری از خانواده ها به دلیل حادثه پیش آمده در این شب، روزهای تلخی را در آستانه سال نو سپری خواهند کرد.

طبق آمار اعلام شده نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ سال بیشترین آسیب دیدگان چهارشنبه آخر سال هستند. از آنجایی که اغلب شرکت کنندگان در مراسم چهارشنبه آخرسال و بیشترین آسیب دیدگان حوادثاین شب را دانش آموزان تشکیل می دهند، آموزش و پرورش هر سال از چند هفته مانده به چهارشنبه آخر سال با تشکیل کارگروه های لازم دستورالعمل ایمنی در چهارشنبه آخر سال را تدوین و در اختیار مدارس قرار می دهد تا از طریق معلمان و تعامل بین بخشی با سایر سازمان ها همچون اورژانس و آتش نشانی آموزش های لازم به دانش آموزان ارائه شود.

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمبا اشاره به اینکه دستورالعمل دانش آموزی پیشگیری از حوادثچهارشنبه سوری ابلاغ شده است، اظهار داشت: بخش زیادی از آسیب ها به دانش آموزان در چهارشنبه آخر سال در محیط بیرون از مدرسه است، گفت: دوره های آموزشی متعددی را برای پیشگیری از حوادثبرگزار کرده ایم به گونه ای که تاکنون ۵ دوره آموزشی مرتبط با با بحثحوادثبرای فرهنگیان برگزار کرده ایم.

وی افزود: بر اساس این دستورالعمل کارگروه ایمنی و پیشگیری از حوادثدر استان ها تشکیل شده است که اطلاع رسانی از خطرات ناشی از استفاده مواد محترقه به معلمان، دانش آموزان و اولیای آن ها از جمله برنامه های آموزش و پرورش است.

** عمده آسیب های حوادثچهارشنبه آخر سال در محیط بیرون از مدرسه است

۳ دستورالعمل درخصوص پیشگیری از حوادثچهارشنبه آخر سال از اواسط شهریور سال ۹۲ با امضای وزیر آموزش و پرورش در تمام مدارس کشور توزیع شده است.

مجید ارشادی، رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور در این خصوص به تسنیم گفت: تلاش کرده ایم تا بستر مناسبی را برای استفاده از ظرفیت فرهنگیان به منظور کاهش حوادثچهارشنبه آخر سال ایجاد کنیم و تاکید کرده ایم که عوامل خطرساز در داخل و خارج مدرسه مورد توجه قرار بگیرد. البته پیشگیری از حوادثچهارشنبه آخر سال در میان جامعه دانش آموزی نیاز به آموزش و ارتقاء فرهنگی دارد و می توان با استفاده از ظرفیت اولیای مدرسه و خانواده ها این بستر را فراهم کرد.

رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور با اشاره به اینکه بخش زیادی از آسیب ها به دانش آموزان در چهارشنبه آخر سال در محیط بیرون از مدرسه است، گفت: دوره های آموزشی متعددی را برای پیشگیری از حوادثبرگزار کرده ایم به گونه ای که تاکنون ۵ دوره آموزشی مرتبط با با بحثحوادثبرای فرهنگیان برگزار کرده ایم. بهترین رویکرد این است که دانش آموزان را در برابر حوادثآماده کنیم بنابراین طرح دادرس را اجرا کردیم. در حقیقت دادرس به معنای دانش آموزان آماده در روزهای سخت است که در قالب آن به چند محور توجه کردیم که یکی از محورها ایمنی و اطفای حریق است.

وی با اشاره به اینکه طرح دادرس در سال گذشته در ۲هزار و ۵۰۰ مدرسه اجرا شد، افزود: امسال این طرح در سطح ۱۲ هزار مدرسه اجرا شد که دو محور اصلی این طرح به بحثآتش و نحوه مقابله با آن و ارتقای فرهنگ دانش آموزی در مقابله با حوادثمی پردازد. هر سال در ایام مرتبط با پایان سال، بحثچهارشنبه سوری را به طور خاص در دستور کار قرار می دهیم و از ظرفیت استانداری، نیروی انتظامی، هلال احمر و اورژانس استفاده می کنیم تا آموزش های لازم را در سطح مدارس به دانش آموزان ارائه دهیم.

ارشادی با اشاره به اینکه نوجوانان و جوانان بیشترین سهم را در حوادثچهارشنبه آخر سال دارند، افزود: از خانواده ها این انتظار وجود دارد که در این شب بیشتر همراه فرزندان خود باشند اما در سطح مدارس نیز ما ۲ تا ۳ هفته قبل از چهارشنبه آخر سال آموزش ها و هشدارهای لازم را در کلاس درس به دانش آموزان ارائه می دهیم و تلاشمان بر این است که در این حوادثدانش آموز نه تنها آسیب نبیند بلکه در جهت مقابله با حوادثخطرآفرین نیز اقدام کند.

رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور ادامه داد: جوانان ۱۵ تا ۱۹ سال بیشترین آسیب ها را در چهارشنبه آخر سال می بینند بنابراین در تمام مدارس ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم آموزش های لازم را با هدف کاهش حوادثارائه می دهیم.

** توصیه های ایمنی به دانش آموزان

آموزش و پرورش برای کاهش حوادثچهارشنبه آخر سال توصیه هایی را برای دانش آموزان و خانواده آنها دارد.

الهه حسن پور، رئیس اداره سلامت آموزش و پرورش شهرستان های تهران در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمبا اشاره به توصیه های لازم به دانش آموزان اظهار داشت: دانش آموزان در شب چهارشنبه سوری بدون حضور پدر و مادر خود از خانه خارج نشوند، مواد محترقه را به هیچ عنوان درون جیب خود قرار ندهند، از پرتاب مواد محترقه به سمت یکدیگر خودداری کنند و در جایی که اقدام به آتش بازی می کنند حتماً به آب دسترسی داشته باشند.

رئیس اداره سلامت آموزش و پرورش شهرستان های تهران با اشاره به اینکه دانش آموزان هنگام استفاده از وسایلی همچون منور حتماً خارج از خانه باشند، گفت: دانش آموزان از مواد محترقه که قدرت اشتعال و انفجار آنها بالاست استفاده نکنند و به جای آن سایر تفریحات سالم را جایگزین کنند، همچنین شماره های ۱۱۵ اورژانس، ۱۲۵ آتش نشانی و ۱۱۰ پلیس را حتماً به خاطر داشته باشند تا در هنگام حادثه با آنها تماس بگیرند.

حسن پور گفت: عمده آسیب های چهارشنبه سوری سال گذشته آسیب های چشمی و قطع عضو بود که این حوادثو آسیب ها به صورت فیلم در اختیارمان قرار گرفته است و آن را برای دانش آموزان به صورت فیلم و عکس در کلاس درس پخش می کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش " شما و فرزندانتان در چهارشنبه آخر سال به چه کاری مشغول می شوید؟ " افزود: من سعی می کنم دو فرزندم را به باغ ببرم و آنجا آتش روشن کرده و بچه ها از روی آتش بپرند و منورها را که خطری ندارد جایگزین مواد محترقه می کنیم.

** فروشندگان مواد محترقه را معرفی کنید

آموزش و پرورش شهر تهران نیز از مدیران مدارس خواسته است تا مراکز فروش مواد محترقه در نزدیکی مدارس را به حراست مناطق گزارش دهند.

مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمدر این خصوص گفت: از تمام مدیران مدارس و همکاران در آموزش و پرورش تقاضا داریم در صورت شناسایی مراکز فروش مواد محترقه و خطرساز اطراف محیط آموزشی این موضوع را به حراست منطقه گزارش کنند تا با هماهنگی نیروی انتظامی اقدامات لازم صورت بگیرد.

وی در رابطه با اقدامات پیشگیرانه آموزش و پرورش شهر تهران برای کاهش حوادثچهارشنبه آخر سال اظهار داشت: با توجه به فرارسیدن ایام پایانی سال به ویژه چهارشنبه آخر سال عده ای از افراد سودجو و فرصت طلب اقدام به توزیع مواد محترقه بین جوانان و نوجوانان می کنند و دانش آموزان نیز از آثار مخرب این مواد اطلاع کافی ندارند، بنابراین ممکن است در معرض آسیب های ناشی از آن قرار بگیرند.

ثقفی افزود: برای ارتقای فرهنگ ایمنی در جامعه و کاهش خسارت جانی و مالی چهارشنبه آخر سال اقدامات مختلفی در آموزش و پرورش شهر تهران انجام می شود که در مرحله نخست می توان به تشکیل کمیته سلامت با موضوع کاهش اثرات حوادثو سوانح مرتبط با آتش سوزی و اتخاذ تدابیر ایمنی مناسب برا ی مدارس اشاره کرد.

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اینکه توجیه و آگاه کردن دانش آموزان و اولیای آنها با دعوت از کارشناسان آتش نشانی، هلال احمر، اورژانس، نیروی انتظامی و… از جمله اقدامات اتخاذشده دیگر است، گفت: بر این اساس کارشناسان مربوطه در مراسم صبح گاه و کلاس های آموزش خانواده در مدارس حضور می یابند.

ثقفی گفت: این درخواست را به عنوان یک معلم از تمام دانش آموزان دارم که تحت هر شرایطی از رفتارهای پرخطر در چهارشنبه آخر سال که منجر به آسیب رساندن به خودشان و سایر افراد می شود، خودداری کنند و تفریحات سالم را جایگزین این موضوع کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر