|
|
کدخبر: ۱۴۶۶۵۱

چهارشنبه آخر / ۱۲

خبرگزاری تسنیم: چهارشنبه آخر سال هنوز بوی خون و آتش می دهد؛ هنوز می بینیم خانواده هایی را، در حالی کنار سفره هفت سین می نشینند که یا عزادار عزیزی هستند یا در انتظار مجروحی که در بیمارستان بستری شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، رسم دیرینه چهارشنبه آخر سال، سال هاست که جای خود را به هنجارشکنی و رفتارهای خشنی داده است که نه تنها خبری از شادی در آن نیست بلکه از نیمه های شب به بعد، آرام آرام خسارات جانی و مالی وارده به اشخاص و بیت المال نمایان می شود.

با وجود اینکه انعکاس نتیجه خشونت های بی مورد در چهارشنبه سوری، موجب کاهش گرایش جوانان به استفاده از مواد محترقه برای چهارشنبه سوری در سال های اخیر شده است اما همچنان شاهد این رفتارها هستیم و خسارت های جبران پذیر و جبران ناپذیر متعددی هستیم. همچنان می بینیم خانواده هایی را، در حالی کنار سفره هفت سین می نشینند که یا عزادار عزیزی هستند یا در انتظار مجروحی که در بیمارستان بستری شده است.

شاید عمده دلیل گرایش جوانان به خطرپذیری در چهارشنبه سوری، نبود فرهنگ و رفتار مناسب جایگزین آن مطرح شود اما شدت خطرات این مراسم در سال های اخیر به قدری بالا رفت که هیچ جای توجیهی برای آن باقی نگذاشته است. تخریب اموال عمومی، ایجاد رعب و وحشت با انفجارهای سنگین که بعضا عابران عمدا هدف قرار می گرفتند، تخریب منازل تنها بخش کوچکی از آسیب هایی بود که در مراسمی که قائدتا با هدف شاد بودن برگزار می شد، به جا می ماند و مستقیم و غیرمستقیم تعداد زیادی از مردم را از این ناهنجاری ها متأثر می کرد.

همان طور که اشاره شد، انعکاس نتایج ناخوشایند این وقایع، تا حد زیادی حجم آسیب ها در این شب را کاهش داده است اما اگر فرهنگ سازی مناسب و ارائه رفتار جایگزین از سوی دستگاه های مسئول به خوبی انجام نشود و جوانان امروز و آینده ندانند چگونه باید هیجانات خود را در این شب تخلیه کنند، قطعا در سال های آینده با موج دوباره خشونت ها و آسیب دیدگی ها روبه رو می شویم.

انتهای پیام /

ارسال نظر