|
|
کدخبر: ۱۴۶۷۴۸

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: پله دوم اجرای قانون هدفمندی در حالی در سال ۹۳ در برنامه دولت قرار دارد که نگرانی اصلی مردم از افزایش جهش وار قیمت ها با اجرای این گام است، در این حال یک مقام مسئول از برنامه دولت برای شیب ملایم افزایش تعرفه گاز در فاز دوم خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، هم اکنون دولت یازدهم در ۱۲ کارگروه تخصصی در حال بررسی جزئیات فاز دوم هدفمندی یارانه هاست. یکی از مهمترین کارگروه های تشکیل شده، کارگروه انرژی است که بر روی قیمت گذاری حامل های انرژی در فاز دوم و اثرات آن بررسی و تصمیم گیری خواهد کرد.

تا امروز افزایش قیمت آب و برق را به موجب مجوز قانون بودجه سال ۹۲ برای سال ۹۳ داشته ایم. به نظر می رسد دولت برای دیگر حامل های انرژی نیز تصمیم استفاده از مجوز قانون بودجه ۹۲ را به منظور افزایش قیمت در دستور کار دارد اما هیچ کدام از این افزایش قیمت ها به اجرای فاز دوم هدفمندی مربوط نیست بلکه در صورت تصویب و ابلاغ اجرای فاز دوم هدفمندی در سال ۹۳، باز هم در تمامی حامل های انرژی شاهد افزایش تعرفه مصرفی خواهیم بود.

نگرانی اصلی مردم در این بین، تند شدن شیب افزایش قیمت ها در فاز دوم هدفمندی است. در بین تمامی موارد، یکی از حامل های مهم انرژی که بخش قابل توجهی از هزینه خانوار در مصرف انرژی را به خود اختصاص داده، گاز طبیعی است.

تعرفه مصرفی گاز طبیعی از پس از اجرای فاز اول هدفمندی در آذرماه سال ۸۹ تاکنون تغییری نداشته است، البته این عدم تغییر در تعرفه به معنای عدم تغییر در نرخ قبوض مصرفی نبوده چرا که هر ساله در قالب قانون بودجه سنواتی در سالهای ۹۰،۹۱ و ۹۲ مبلغ اندکی به عناوین مختلف در قالب مالیات به هزینه قبوض اضافه شده است.

امروز محمدرضا غروی معاون مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درخصوص پیشنهادهای ارایه شده به دولت درباره قیمت حامل های انرژی گفت: سناریوهایی درباره قیمت حامل های انرژی تهیه و به دولت ارائه شده، ضمن آنکه شیب ملایمی برای قیمت گاز خانگی تعریف شده تا تاثیر زیادی بر هزینه پرداختی وارد نکند.

گمانه زنی ها حاکی از این است که این شیب ملایم مد نظر دولت بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

انتهای پیام /

ارسال نظر