|
|
کدخبر: ۱۴۶۹۱۲

در مراسم بزرگداشت سلیم نیساری گفته شد: سلیم نیساری اولین کسی است که در سال ۱۳۲۸ کتاب فارسی دبستان را بر مبنای آموزش هجایی نوشت. همچنین آن را به صورت رنگی چاپ کرد و شخصیت های نمادینی مثل دارا و سارا را وارد آموزش زبان فارسی کرد.

گروه فرهنگی مشرق- در ابتدای مراسم بزرگداشت دکتر سلیم نیساری که یکشنبه ۲۵ اسفندماه در محل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، مهدی محقق، رییس این انجمن، شهادت حضرت زهرا(س) را تسلیت گفت و در ادامه درباره خدمات و شخصیت نیساری گفت: ایشان حدود ۸۰ سال به زبان و ادبیات فارسی خدمت کرده اند.

محقق با بیان این که بزرگداشت سلیم نیساری هجدهمین بزرگداشت شخصیت های علمی و فرهنگی آذربایجان است، به خدمات برخی از شخصیت های آذربایجان به زبان و ادبیات فارسی اشاره کرد و در این باره نیز گفت: خدمات برخی از این شخصیت های ترک زبان از جمله آیت الله شیخ محمدعلی تبریزی نمونه ای از خدماتی است که نشان می دهد ترک زبان ها و آذربایجانی ها به زبان و ادبیات فارسی خدمت کرده اند.

او همچنین گفت: خوشحال هستیم که در مملکت ما زبان فارسی نماد و هویت ملی ماست. نباید در کشور این گونه باشد که کتاب های ادبیات و میراثفرهنگی ما چاپ شود اما هر سال از شمارگان آن ها کاسته شود.

محقق سپس خطاب به غلامعلی حداد عادل – رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی - که در مراسم حاضر بود، اظهار کرد: امیدواریم با همت شما، شمارگان کتاب های ادبی در حوزه میراثفرهنگی افزایش یابد و این گونه نباشد که کتاب های ادبیات فارسی به دلایل مختلف ناتمام بمانند. نباید در مملکتی که ۷۰ میلیون جمعیت دارد، به علت گرانی کاغذ کتاب ها منتشر نشود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، غلامعلی حداد عادل - رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی - از ریاست دوباره مهدی محقق در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ابراز خوشحالی کرد و درباره بزرگداشت سلیم نیساری نیز گفت: مایه خوشبختی است که اولین بزرگداشت انجمن به شخصیتی اختصاص دارد که در سزاواری ایشان همه متفق القول هستیم.

او در ادامه به عضویت سلیم نیساری به عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی اشاره کرد و گفت: شاید بزرگداشت امروز در درجه اول تقدیر و تکریم یک معلم است، چراکه به نظر من بارزترین خدمت استاد نیساری، خدمت در دستگاه تعلیم و تربیت و معلمی ایشان است. علاوه بر این، این بزرگداشت مجلس تقدیر از یک مؤلف پرکار و نویسنده خوش قلم و مترجم زبان است. همچنین تقدیر از خدمات یک مدیر باسابقه است که علاوه بر تدریس در کلاس درس و تألیف کتاب وقت و عمر خویش را صرف دستگاه های مختلف در حوزه مدیریت کرده است.

حداد عادل سپس به برجستگی های علمی و فرهنگی سلیم نیساری اشاره کرد و توجه او به زبان و ادبیات فارسی و آموزش آن را منحصربه فرد دانست و در این زمینه گفت: متأسفانه در کشور ما کسانی که به آموزش یک علم عنایت دارند و در این حوزه تخصص دارند، اندک اند، در حالی که در دیگر کشورهایی که در حوزه علوم پایه پیشرفت کرده اند ارزش این گونه افراد به اندازه خود آن علوم است.

او اظهار کرد: دکتر نیساری را باید از پیشگامان روش شناسی آموزش زبان فارسی دانست. نگاهی به آثار وی گواه این مدعاست.

رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در ادامه توجه ویژه سلیم نیساری به آموزش درست کودکان و شیوه آموزش و تدریس در مقاطع ابتدایی را از ویژگی های دیگر این استاد زبان فارسی برشمرد و در این زمینه نیز گفت: متأسفانه در کشور گمان می کنند کار در حوزه کودکان دون شأن شان است، در حالی که کار کسی که در کلاس اول دبستان تدریس می کند از کسی که به کار آموزش در سال آخر دانشگاه مشغول است، سخت تر است.

حداد عادل در ادامه سلیم نیساری را از جمله نسخه شناسان و حافظ شناسان کشور عنوان کرد و گفت: استاد نیساری با دقت و علاقه بسیار به گردآوری نسخه های متعدد حافظ همت گمارده اند و با روش علمی در این زمینه کار کرده اند، به طوری که ما امروز متخصص تر از ایشان در حوزه نسخه شناسی حافظ نداریم.

او همچنین به سابقه مطبوعاتی و انتشار چند مجله توسط سلیم نیساری و تخصص او در حوزه تمبرشناسی اشاره کرد.

او به خدمات سلیم نیساری در حوزه مدیریتی نیز اشاره کرد و درباره شخصیت اخلاقی این استاد زبان و ادبیات فارسی اظهار کرد: دکتر نیساری شخصیت اخلاقی بسیار دلپذیری دارند و در میان روحیات ایشان از جمله ایران دوستی است که نشان می دهد بزرگان آذربایجان چه اندازه به ایران و زبان فارسی عشق می ورزند. این شخصیت ها علاوه بر این که به زبان آذری عشق می ورزند، اما می بینیم که خود را ایرانی می دانند و به خدمت به زبان فارسی افتخار می کنند.

در ادامه این مراسم بزرگداشت، حسن انوری یادداشتی را درباره تصحیح نیساری از دیوان حافظ نسخه ابوالقاسم غنی خواند و اظهار کرد: امروزه نام نیساری با نام ابوالقاسم غنی قرین شده است.

همچنین فریدون اکبری شلدره – معاون آموزش و پرورش - در سخنانی شخصیت سلیم نیساری را داری اضلاع مختلف از جمله ضلع آموزش زبان و ادبیات فارسی دانست و در این باره گفت: دکتر نیساری در سال ۱۳۲۸ برای اولین بار کتاب زبان فارسی اول دبستان را بر مبنای آموزش هجایی نوشتند، در حالی که قبل از آن کتاب فارسی اول دبستان را شادروان باغچه بان بر مبنای حرف نگر نگاشته بود که شیوه ای سازه یی بود و کار استاد نیساری در این زمینه یک نوآوری محسوب می شد. دومین کار استاد نیساری این بود که کتاب زبان فارسی را برای اولین بار به صورت رنگی چاپ کرد و سومین ویژگی ایشان نیز این بود که دست به انتخاب نمادهای زبانی زد و شخصیت های نمادینی مثل دارا و سارا را وارد آموزش زبان فارسی ما کردند، در صورتی که تا پیش از این مبنای آموزش کتاب فارسی ما تک شخصیتی بود.

در ادامه مراسم بهمن خلیفه - مدرس زبان و ادبیات فارسی - و توفیق سبحانی - پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی - هر کدام متن هایی را درباره ویژگی های علمی و فرهنگی سلیم نیساری خواندند.

بزرگداشت استاد سلیم نیساری

به گزارش ایسنا، سپس سلیم نیساری به خاطر برگزاری این مراسم از مهدی محقق – رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی - تشکر کرد و در سخنانی گفت: زمانی که گفتند می خواهیم برایت بزرگداشت برگزار کنیم جواب دادم من اهلیت بزرگداشت را ندارم، چون کاری انجام نداده ام که درخور ارج و بزرگداشت باشم.

این حافظ پژوه سپس با اشاره به این که کتاب ها و آثارش را در راهرو تالار اجتماعات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به نمایش گذاشته اند با خواندن شعر «زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود…» گفت: کتاب های من نغمه من هستند. انسان در جریان زندگی متحیر است و مطمئن نیست که آن چه سرنوشت اوست محتوم است یا این که خود می تواند با اراده و همت آن را تغییر دهد.

نیساری در ادامه به بیان خاطره ای از روزی که توسط علی اکبر سیاسی به سمت منشی دفتر وزارت فرهنگ درآمده بود اشاره و اظهار کرد: پس از این که در دفتر وزارت فرهنگ به عنوان منشی مشغول به کار شدم یک روز مرحوم بدیع الزمان فروزانفر به دیدن وزیر فرهنگ آمده بود که در پایان ملاقات شان قرار بود نامه ای به خط من نوشته شود و همان جا به امضای وزیر فرهنگ برسد، وقتی من نامه را نوشتم مرحوم فروزانفر خطاب من گفت که نیساری هم خط ت خوب است هم ربطت، اما این کار اداری برای تو به منزله سم است. حالا امروز متحیرم که اگر استعداد آینده نگری و خصوصیت پندپذیری و اراده تصمیم گیری قوی داشتم باید همان فردا استعفا می کردم اما جوانی مانع این کار شد و باعثشد ۲۰ سال از عمرم را به کار اداری بگذرانم.

او ادامه داد: البته من کار اداری را با کارآموزی همراه کرده بودم، ولی امروز نمی دانم که آن مقدار از زندگی ام را که صرف کار اداری کرد ه ام صحیح بوده یا عمرم تلف شده است.

این پژوهشگر سپس این شعر را خواند: نور جام در ظلمت آباد بدن گم کرده ام / آه از آن یوسف من که در پیرهن گم کرده ام / / چون نم اشکی که از مژگان فروغلتد به خاک / خویش را در پیش پای خویشتن گم کرده ام.

نیساری در پایان سخنانش از فریدون اکبری شلدره به خاطر یادآوری برخی از کارهایی که او در گذشته برای زبان و ادب فارسی انجام داده، تشکر کرد و گفت: معمولا این گونه است که کسانی که در آینده درباره مسأله ای صحبت می کنند، بیش تر مایلند که همه کارها را به خود نسبت دهند و از کارهای گذشتگان سخن نمی گویند، اما آقای اکبری درباره کارهایی که من در گذشته انجام داده ام، صحبت کردند و این لطف ایشان را می رساند.

او همچنین از برخی از اعضای انجمن استادان فیزیک و ریاضیات که در این مراسم حاضر بودند، قدردانی کرد.

در پایان این مراسم با حضور سیدهادی خامنه ای، مهدی محقق، غلامعلی حداد عادل، محمود دعایی، احمد احمدی و حسن انوری، با اهدای لوح از خدمات سلیم نیساری به خاطر یک عمر فعالیت علمی و فرهنگی تقدیر شد.

ارسال نظر