|
|
کدخبر: ۱۴۷۱۱۰

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشریح دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری پرداخت.

به گزارش مشرق،سیدعباس صالحی در «همایش بزرگ فعالان فرهنگی» که روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی در حال برگزاری است، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نگرانی مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ معطوف به کدام حوزه است، گفت: دغدغه های رهبر معظم انقلاب در ارتباط با بحثهای فرهنگی دغدغه هایی دیرین و قدیمی است. در هر دوره ای ممکن است نگرانی های ایشان شدید شود و اهمیت ویژه یابد.

او ادامه داد: به عنوان مثال ایشان در سال ۷۵ دغدغه هایشان را به این صورت بیان کردند و می فرمایند، از اوایل انقلاب تاکنون در مقوله فرهنگ دغدغه و نگرانی بسیار دارم که این دغدغه و نگرانی گاه درک می شد و گاه نمی شد، گاه تجاوب می شد و گاه نمی شد، یعنی گاهی به آن پاسخ داده می شده و گاهی نمی شده است.

صالحی همچنین اظهار کرد: این سخنان به این معناست که با توجه به جایگاه فرهنگ به عنوان روح و عامل انقلاب اسلامی، این موضوع همواره به طور جدی مورد نظر بوده است. نگرانی های فرهنگی مقام معظم رهبری در حوزه های مختلف است اما اگر بخواهیم در این زمینه دسته بندی داشته باشیم می توان دغدغه های اصلی ایشان را در چهار مقوله با توجه به شرایط تاریخی و عینی دسته بندی کرد.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در ادامه در تشریح این دغدغه ها گفت: دغدغه اول ایشان حفظ، ارتقا و تعمیق ایمان و تدین مذهبی است. با توجه به اینکه مذهب در معرض برخی تهاجمات قرار گرفته، حفظ و ارتقای ایمان بخش مهمی از دغدغه های ایشان در دهه های اخیر بوده است.

او ادامه داد: دغدغه دوم مقام معظم رهبری مربوط به استقلال فرهنگی است. استقلال یکی از شعارهای انقلاب اسلامی بوده که بخش قابل توجهی از آن استقلال فرهنگی است. استقلال فرهنگی و حفظ هویت باید دغدغه ای جدی باشد و از این منظر بسیاری از دغدغه های مقام معظم رهبری در این زمینه است.

صالحی اضافه کرد: دغدغه دیگر ایشان حفظ و نوسازی نهادهای سنتی و رویه های موثر فرهنگی است. در مسیری که ما از سنت به تجدد حرکت می کنیم پاره ای از رویه ها و سنت های ما مثل خانواده در معرض تهدید قرار می گیرد. از جمله این رویه ها و سنت ها مساجد، منابر، هیأت ها و… است که نهادهای سنتی حامل فرهنگ بوده اند. دغدغه حفظ، نوسازی و تقویت این نهادها و رویه ها کانون سومی است که برای مقام معظم رهبری کانون دغدغه است که این نهادها تضعیف نشوند.

او همچنین اظهار کرد: دغدغه چهارم ایشان در این زمینه انتشار و توسعه فرهنگ اسلام و انقلاب در فضای جهانی است و اینکه فرهنگ اسلام و انقلاب تا چه حد پژواک جهانی پیدا کرده است. اگر صحبت های ایشان را در موارد مختلف پیگیری کنیم به نظر می رسد این چهار دغدغه، دغدغه های اصلی ایشان است. اما در زمینه اینکه برای رفع این دغدغه ها چه باید کرد اگر فرصت دوباره ای بود چند نکته خواهم گفت.

«همایش بزرگ فعالان فرهنگی برای لبیک به نگرانی رهبر انقلاب پیرامون وضعیت فرهنگی کشور» با حضور چهره هایی همچون علی مطهری، مهدی فضائلی، حسن بنیانیان، جواد محقق، محمدرضا زائری، عماد افروغ و… در حال برگزاری است.

ارسال نظر